
Pirmasis visiškai atviras naujienų portalas
![]() | 2025-04-17 |
Prano Domšaičio galerija (Liepų g. 33, Klaipėda) pavasario sezoną pradeda dviem išskirtinėmis parodomis.
Nuo balandžio 24 d., ketvirtadienio, 18 val. iki rugsėjo 14 d. pajūrio gyventojai ir svečiai galės susipažinti su vilniečių pamilta vienos garsiausių Ukrainos tautodailininkių – Marijos Prymačenko (1909–1997) kūryba parodoje „Dovanoju jums saulėtą meną“, kurioje bus eksponuojama kūrinių kolekcija, evakuota iš Zaporižios srities dailės muziejaus.
Antroje tą patį vakarą atidaromoje parodoje „Kraujo akmuo“ rodomi dviejų pripažintų lietuvių menininkų kūriniai – Gedimino Akstino (g. 1961 m.) skulptūriniai darbai ir Patricijos Jurkšaitytės (g. 1968 m.) tapyba. Ši paroda veiks iki rugsėjo 21 d.
Vizionieriška M. Prymačenko kūryba yra tapusi legenda ir atpažįstamu ukrainietiškos kultūros simboliu. Savamokslė tautodailininkė yra viena mėgstamiausių šalies menininkių. Jos atvaizdas puošia šalies banknotus, o kūriniai – iliustruotas pasakų knygas, pašto ženklus, animacinius filmukus. Net šešiolika Ukrainos atminties institucijų saugo M. Prymačenko darbų kolekcijas, jos kūrybos parodos rengiamos visame pasaulyje. Nuo 2022 m. M. Prymačenko kūriniai, tapę karo niokojamos Ukrainos kultūros simboliais, jau eksponuoti Dresdeno, Kyjivo, Londono, Niujorko, Varšuvos, kitų miestų muziejuose ir galerijose. 2022 m. balandį M. Prymačenko kūrinys „Mano namai, mano tiesa“ (1989) paramos Ukrainai aukcione buvo parduotas už 110 tūkst. Eur. O paveikslo „Balandis išskleidė sparnus ir prašo taikos“ (1982) atvaizdai pasklido internete, plakatuose ir palaikymo žinutėse.
Prano Domšaičio galerijoje bus eksponuojamos 63 rinktinės M. Prymačenko guašu tapytos kompozicijos iš į Lietuvą atkeliavusios 100 kūrinių kolekcijos.
Šiaulietis menininkas G. Akstinas labiausiai žinomas dėl savo „lentynėlių“ – hibridinio kūrimo ir pristatymo būdo, sugalvoto XX a. 10 dešimtmečio pradžioje. Toks būdas leidžia laisvai naudoti įvairių vizualiųjų menų – skulptūros ir architektūros, piešimo ir tapybos – elementus. Jis dar nepersisotino šiais minties ir formos asambliažais ir vargu ar kada nors tai įvyks. Šioje parodoje XX a. 10 dešimtmečio pradžioje gimę lentynėlės įsikūnijimai koegzistuoja kartu su naujai sukurtomis jos atmainomis, o kūriniai eksponuojami po vieną arba rinkiniais, pavadintais „Lentynėlė ir atvaizdas“. Juose architektūrinius ir skulptūrinius elementus papildo akvarelės, kuriose susijungia metaforiškumas, abstraktumas ir emblematiškumas.
Tapytojos P. Jurkšaitytės kūrybos metodas ir samprata per kelerius pastaruosius metus keitėsi. Ji atsisakė per daugiau nei tris dešimtmečius išsiugdyto meistriškumo perfrazuojant klasikinę paveikslo kompoziciją ir atkartojant tradicines gruntavimo, grizailės ir lazūravimo technikas. P. Jurkšaitytė atranda naują vietą tapyboje: čia aiškumas gimsta atsisakant visų kvalifikuotų įgūdžių ir „atmokstant“ dalykų, o sėkmė priklauso nuo greito atlikimo ir atsisakius bet kokio retušavimo, įgyvendinant iš anksto apgalvotų momentinių gestų seką. Tokiuose tapybos cikluose kaip „Pajūris“ (2023), „Laiptai“ (2024) ar „Street View“ (2024) P. Jurkšaitytė eksperimentuoja su paprastomis medžiagomis ir priemonėmis: pirmuoju – raudonos ochros – dažų sluoksniu, baltu gipsu, maskavimo juosta, dekoratyviniais trafaretais, plačiais gruntavimo teptukais.
Parodos pavadinimą „Kraujo akmuo“ nulėmė ochros pigmento panaudojimas menininkų kūryboje – G. Akstinas pasirinko vieną laikinų sienų dalį nudažyti nublukusios raudonos ochros atspalvio dažais, taip parodant lojalumą parodos bendraautorei Patricijai Jurkšaitytei. Raudona ochra užima svarbią vietą jos naujausiame tapybos kūrinių cikle. Beveik visi parodoje eksponuojami kūriniai priklauso patiems menininkams, daugelis jų viešai rodomi pirmą kartą.
INFORMACIJA
Parodą „Dovanoju jums saulėtą meną. Marijos Prymačenko kūrinių kolekcija, evakuota iš Zaporižios srities dailės muziejaus“ papildo edukacijos ir ekskursijos. Ugdančių veiklų ir ekskursijų programa parengta bendradarbiaujant su ukrainiete Iryna Bila. LNDM Prano Domšaičio galerija kviečia dalyvauti nemokamuose renginiuose: balandžio 26 d. 15 val. ir 16.30 val. bei 27 d. 13 val. ekskursijoje (ukrainiečių kalba) su gide iš Ukrainos I. Bila. Balandžio 27 d. 11 val. vyks kūrybinis užsiėmimas „Gyvybės medis“ Marijos Prymačenko kūryboje“ (ukrainiečių kalba). Menininkės paveiksluose daug augalų, nes ji taip norėjo sukurti „rojų žemėje“, taigi ir edukacijos dalyviai užsiėmimo metu kurs „gyvybės medį“ naudodami monotipijos techniką.
Parengta pagal pranešimą spaudai
Parašykite komentarą