Pirmasis visiškai atviras naujienų portalas
![]() | 2025-03-07 |
Gegužės viduryje prasidės jau devintus metus pajūryje dėmesį traukiančią teatro šventę kuriantis tarptautinis teatro festivalis „TheATRIUM“. Kiekvienais metais savo būsimiems lankytojams jis pirmiausia pristato savo veidą – savotišką visuomenėje vyraujančių nuotaikų ir būsenų amalgamos įvardijimą. Šis gali tapti žiūrėjimo perspektyva, filtru, net ir atspirties tašku kai kurioms diskusijoms apie festivalio programoje rodomus spektaklius. Šiais metais „TheATRIUM“ pasirinktas šūkis skamba kaip šiek tiek bauginantis ar iššaukiantis kvietimas – „Sutikti žvėrį“.
„Ką darytume mes, sutikę žvėrį akis į akį? Kovotumėm visi kartu kaip vientisas organizmas ar apsimestume mirusiais? Keltume aukštyn rankas, bandydami pasirodyti didesniais, nei iš tiesų esame? Ieškotume kaltų tarpusavyje? O gal išaiškėtų, kad žvėris slypi ir mumyse – visąlaik ten tūnojo, laukdamas progos išsiveržti į laisvę pro plonytį žmogiškumo luobą?“ – dalį galimų retorinių klausimų, reaguojant į festivalio šūkį, vardijo Klaipėdos dramos teatre inicijuoto ir kasmet augančio „TheATRIUM“ meno vadovas Gintaras Grajauskas.
9-ojo „TheATRIUM“ įvaizdį kūrė švedų iliustratorė, grafikos dizainerė ir satyrinių iliustracijų kūrėja Karin Zarić Sunvisson. Menininkė pasakojo, kad galvodama apie susitikimą su žvėrimi, jį sau pirmiausia identifikavo kaip baimę.
„Man žvėris yra tai, kas nepažįstama – žvėris yra pati baimė. Beformė ir nuolat kintanti. Norėjau iliustruoti šią idėją sukurdama vaizdą-mįslę, neturintį vienos konkrečios reikšmės. Jame atpažįstame visus elementus, bet sudėti kartu jie staiga tampa užuominomis, tamsiu rebusu, neaiškiu ir keliančiu nerimą. Žmogaus protas nuolat ieško modelių. Jie yra būdas nuspėti pavojų, bet taip pat ir neracionalių baimių bei išankstinio nusistatymo šaltinis. Savo sukurtu vaizdiniu noriu aktyvuoti būtent šią dvigubą prigimtį“, – sako ji.
Turiningus simbolius savo mįslės konstravimui pasirinkusi menininkė tikisi, kad jos sukurtas vaizdas paskatins festivalio lankytojus ilgiau stabtelėti ties kvietimu „Sutikti žvėrį“ ir patyrinėti jo galimas apraiškas.
Kasmet didelį ne tik vietinių teatro žiūrovų, bet ir svečių iš kitų miestų skaičių pritraukiantis festivalis susideda iš dviejų dalių: Lietuvos teatro vitrinos bei tarptautinės programos. Šiais metais Lietuvos teatro vitrinoje į vienos savaitės rėmus sutilps devyni labai įvairūs scenos meno kūriniai. Tarptautinėje programoje numatomi keturi spektakliai iš Ukrainos, Ispanijos, Prancūzijos bei Lenkijos.
Lietuvos teatro vitrina pirmiausia atsirado kaip siekis pristatyti Lietuvoje kuriamus scenos meno kūrinius užsienio teatro profesionalams, bet tai puiki proga ir pajūrio teatro lankytojams pamatyti kitų Lietuvos teatrų spektaklius neišvykstant iš savo miesto. Užsienio teatro profesionalų registracija į šiemetinę Lietuvos teatro vitriną tebevyksta, kol kas sąraše per 40 svečių iš įvairių pasaulio šalių, tolimiausi atvyksta net iš Japonijos.
Į tarptautinę festivalio programos dalį kasmet siekiama atrinkti turinio ir jo raiškos prasme profesionaliausiai sukurtus spektaklius – jie leidžia pamatyti, kokiomis idėjomis gyvena užsienio teatro kūrėjai, kuo varijuoja ir kuo sutampa žmonėms skirtingose šalyse aktualiausios temos. Tai – teatras, reikalaujantis visiško žiūrovo dėmesio, jo įsitraukimo, jo aktyvaus vidinio dialogo su medžiaga.
Festivalio programa ir išankstiniai bilietai specialiomis kainomis bus paskelbti ateinančią savaitę www.theatrium.lt
Parengta pagal pranešimą spaudai
Parašykite komentarą