Siūlo depolitizuoti valstybinių ir savivaldybių įmonių valdymą

Politikų tribūna
Avatar photoAtvira Klaipėda
2019-07-15

Klaipėdietis parlamentaras Simonas Gentvilas ir dar septyni Seimo nariai užregistravo Valstybės ir savivaldybės įmonių įstatymo projekto pakeitimus, kuriais siekiama depolitizuoti valstybės ir savivaldybių įmones, užtikrinant didesnį įmonių valdybų profesionalumą ir reikšmę.

„Šiuo metu valstybės ir savivaldybės įmonių generaliniai direktoriai yra tiesiogiai pavaldūs ministerijoms ir savivaldybių administracijoms, todėl praktikoje direktoriai dažnai tampa tiesioginio valdymo įkaitais, o valdybos nariai – tik mažareikšmiais stebėtojais”, – sakė jis. Martyno Vainoriaus nuotr.

„Pastarasis precedentas, kai aplinkos ministras tiesiogiai nurodinėjo Valstybinių miškų urėdijos valdybai ir direktoriui dėl centrinės būstinės įsteigimo jo vienmandatėje apygardoje Kazlų Rūdoje įrodo, kad valstybinių įmonių valdymas turi būti tobulinamas. Lietuvai stojant į Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizaciją viena iš sąlygų buvo didinti valstybės valdomų įstaigų valdybų nepriklausomumą ir depolitizuoti tokių įmonių veiklą. Taip pat, Valstybės kontrolė savo ataskaitoje minėjo, kad siekiant šių įmonių efektyvumo, būtina atskirti jas nuo politikos formavimo. Šiuo metu valstybės ir savivaldybės įmonių generaliniai direktoriai yra tiesiogiai pavaldūs ministerijoms ir savivaldybių administracijoms, todėl praktikoje direktoriai dažnai tampa tiesioginio valdymo įkaitais, o valdybos nariai – tik mažareikšmiais stebėtojais“, – pranešime spaudai cituojamas Seimo narys.

S. Gentvilas įstatymu siūlo valstybinių įstaigų sudaromoms valdyboms perleisti pagrindines funkcijas ir taip joms suteikti daugiau galių. Įstatymo pakeitimu siūloma suformuotoms valdyboms leisti sudaryti ir tvirtinti įmonės strategiją, metines ataskaitas, nustatyti pareigybes, į kurias darbuotojai būtų skiriami konkurso būdu, priimti sprendimus dėl įmonių filialų steigimo, tvirtinti bei atšaukti vadovus bei spręsti kitus įmonės įstatuose numatytus klausimus. Iki šiol šias funkcijas sprendė ministrai bei merai.

„Siekiama praplėsti valstybės ir savivaldybių įmonių valdybų funkcijas, užtikrinti įmonių nepriklausomumą, perduoti daugiau teisių ir kontrolės priemonių profesionalioms įmonių valdyboms ir taip užkirsti kelią nepagrįstiems politiniams sprendimams“, – apie projektą sako politikas.

Anot jo, EBPO bei Ekonomikos ir inovacijų ministerijai pavaldaus Valdymo koordinavimo centro kasmetinės ataskaitos nuolat įvardija valstybės ir savivaldybių įmonių valdysenos spragas. S. Gentvilo teigimu, šis įstatymo projektas sprendžia ir tobulina tokių įmonių valdymą.

Įstatymo pataisas kartu su S. Gentvilu teikia Kęstutis Glaveckas, Bronislovas Matelis, Gintaras Steponavičius, Gintaras Vaičekauskas, Mykolas Majauskas, Ingrida Šimonytė ir Dainius Kreivys.

Žymos: | | | | | | | | | |

Komentarai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

ELTA

I. Šimonytei abejonių kelia valdančiųjų planai dėl jūros vėjo parkų

 Vyriausybei sustabdžius antrojo 700 megavatų (MW) jūros vėjo parko projektą ir atnaujinant jo sąlygas, o premjerui keliant klausimus dėl vėluoti ...
2025-03-18
Skaityti daugiau

ELTA

Nori įvykdyti bent vieną daugiabučio perstatymo projektą

Per šią kadenciją Aplinkos ministerija tikisi įgyvendinti bent vieną pilotinį pasenusio daugiabučio perstatymo projektą, teigia aplinkos viceministras Kastytis Žuromskas. Anot ...
2025-03-14
Skaityti daugiau

ELTA

Seimo nariai nesusimažino jiems skirtų parlamentinių lėšų

Parlamentarai nepritarė siūlymui 0,1 punkto – iki 0,7 vidutinio mėnesinio darbo užmokesčio atlyginimo dydžio sumažinti Seimo narių parlamentinei veiklai skirtas ...
2025-03-13
Skaityti daugiau



Pin It on Pinterest

undefined
Loading
Share This