Pirmasis visiškai atviras naujienų portalas
2025-01-23 |
Situacija dėl Atgimimo aikštės atskleidė teisinio reglamentavimo spragas, teigia Klaipėdos meras, ketvirtadienį dalyvavęs Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto posėdyje. Su komiteto nariais bei atsakingomis institucijomis buvo diskutuota tiek dėl galimų sprendimų, susijusių su Atgimimo aikštėje rastais sprogmenimis, tiek dėl būtinybės inicijuoti teisės aktų pakeitimus.
Savivaldybės pranešime teigiama, jog Klaipėdoje susiklosčiusi situacija atskleidė, kad šalyje nėra užminuotos teritorijos statuso suteikimo algoritmo ir saugumo režimo.
„Teisėsaugos institucijos reaguoja tik fiziškai atkasus sprogmenį, tačiau Klaipėdos atvejis parodė, kad net 20 sprogmenų vienoje vietoje nuoseklus aptikimas nesukuria jokio padidinto pavojaus režimo. Sprogmenys išvežami, neutralizuojami ir darbai turėtų būti tęsiami lyg nieko neįvyko. Tai nenormali situacija, kelianti pavojų žmonių sveikatai ir gyvybėms. Šiandienos pasitarime niekam nekilo klausimų dėl teisės aktų keitimo bei gyventojų saugumo užtikrinimo“, – nacionalinio reglamentavimo spragas akcentuoja Klaipėdos meras Arvydas Vaitkus.
Klaipėdos miesto savivaldybė teigia, jog dar spalio mėnesį raštu kreipėsi į atsakingas institucijas, prašydama pagalbos išminuojant teritoriją. Įvertinus situacijos keliamą grėsmę ir pavojų visuomenei, aikštės teritorijoje buvo paskelbta savivaldybės lygio ekstremalioji situacija. Bendradarbiaujant su Nacionaliniu krizių valdymo centru pasiekta, kad teritorija būtų įtraukta į Lietuvos kariuomenės išminavimo planą.
„Šiuo metu yra gauti kariuomenės reikalavimai teritorijos paruošimui. Prieš kariuomenei pradedant išminavimo darbus, savivaldybė turi pašalinti grunto paviršiuje esančias metalines konstrukcijas, statybines atliekas, kitus objektus. Išminavimo pasiruošimo planas jau yra rengiamas“, – rašoma savivaldybės pranešime.
Tuo metu trečiadienį 23 žinomi klaipėdiečiai paskelbė viešą laišką, skirtą Klaipėdos miesto savivaldybei, kuriame reiškiamas susirūpinimas dėl atkastų buvusios Biržų gatvės užstatymo pamatų ir reikalaujama archeologines atodangas išsaugoti ateities kartoms.
INFORMACIJA
Judėti sovietmečiu Lenino aikštės pavadinimą turėjusios erdvės sutvarkymo link buvo pradėta dar 2014-aisiais, kai buvo patvirtintas Klaipėdos miesto viešojo naudojimo erdvių miesto istorinėje dalyje detalusis planas. Tais pačiais metais savivaldybės administracijos užsakymu UAB „Eurointegracijos projektai” pradėjo rengti aikštės ir gretimybių raidos galimybių studiją. Jos metu buvo suformuluoti keturi galimi aikštės sutvarkymo variantai ir visais atvejais po aikšte siūlyta įrengti požeminę automobilių stovėjimo aikštelę.
2016 m. birželį klausimui atkeliavus į miesto tarybos Kolegiją, pastaroji be didelių diskusijų pasisakė už variantą, kai aikštė neužstatoma, o po ja įrengiama požeminė stovėjimo aikštelė. Po šio sprendimo buvo paskelbtas Atgimimo aikštės sutvarkymo idėjų konkursas. Pirmąją vietą komisija skyrė UAB „Cloud architektai“ ir Panevėžio statybos trestui (PST), pasiūliusiems aikštėje atkurti 1990 metų kovo 11-ąją danguje matytas žvaigždes ir mėnulį. Vėliau kilus ažiotažui dėl galimo plagijavimo, mėnulis buvo transformuotas į „dangaus veidrodį” su blyškiu XVIII a. Klaipėdos miesto žemėlapio atspaudu.
2024 m. gegužę su bendrove „Infes“ savivaldybė pasirašė 21 mln. eurų vertės sutartį dėl Atgimimo aikštės rekonstrukcijos įrengiant po ja požeminę automobilių stovėjimo aikštę.
Pradėjus aikštės rekonstrukcijos darbus, rugsėjį buvo aptikta apie 20 sprogmenų. Visi jie išvežti ir neutralizuoti, tačiau įvertinus radinių gausą bei kitas detales, manoma, kad sprogmenų čia gali būti ir daugiau. Darbai jau beveik 4 mėnesius yra sustabdyti, tačiau visiško aiškumo, kaip užtikrinti, kad aikštė būtų tinkamai išžvalgyta ir galimai čia esantys sprogmenys neutralizuoti, iki šiol nėra.
Parašykite komentarą