Pirmasis visiškai atviras naujienų portalas
![]() | 2025-01-30 |
Klaipėdos miesto savivaldybės taryba ketvirtadienį 2025-uosius metus paskelbė Simono Dacho metais ir pavedė administracijos direktoriui organizuoti šio Mėmelyje prieš 420 metų gimusio Karaliaučiaus universiteto poezijos profesoriaus minėjimo Klaipėdoje programos parengimą bei suplanuoti lėšas savivaldybės biudžete programai įgyvendinti.
Už sprendimą balsuota vienbalsiai, nors opozicijos lyderis, konservatorius Ugnius Radvila teigė, kad jis nebus kokybiškai įgyvendintas, nes priimamas pavėluotai, jau prasidėjus metams. O esą norint kokybiškai įgyvendinti tokius sprendimus reikia nemažai laiko.
Mero patarėjas Mantas Macikas pernai gruodžio mėn. Žymių žmonių, istorinių datų, įvykių įamžinimo ir gatvių pavadinimų suteikimo darbo grupės posėdžio metu irgi minėjo, jog skelbti metus esą reikėjo anksčiau, „o ne likus keletui dienų, kad įvairios kultūros įstaigos galėtų paruošti rimtus projektus“. Ši darbo grupė balsų dauguma idėjai pritarė.
Planuojama, kad S. Dacho metų programą Klaipėdoje sudarys savivaldybės biudžetinių ir viešųjų kultūros įstaigų, švietimo įstaigų įgyvendinamos iniciatyvos bei kultūros ir meno projektų dalinio finansavimo konkursą laimėję projektai (programa bus papildyta konkursą laimėjusiais projektais).
Teigiama, jog S. Dacho metų paskelbimas „suteiks galimybes iš naujo atrasti S. Dacho istorinę asmenybę, apsvarstyti tolimesnes poeto įamžinimo galimybes, o jo kūrybos sklaida taptų teigiamu veiksniu didinant miesto turistinį ir kultūrinį patrauklumą, formuotų teigiamą komunikacinę žinutę apie Klaipėdą, kaip baroko literatūros kūrybą puoselėjantį miestą“.
„Tai vienas garsiausių XVII a. baroko poetų, Karaliaučiaus universiteto poezijos profesorius gimęs Klaipėdoje. Rašytojas užaugo lietuvių ir kuršių aplinkoje, mokėjo lietuviškai. S. Dacho kūryba plačiai paplitusi vokiškai kalbančiuose kraštuose. Jo parašytas religines giesmes galima ir šiandien atrasti lietuviškuose giesmynuose. Paradoksas, tačiau Taravos Anikės, S. Dacho kūrinio personažo gyvenimo istorija žinoma ir pristatoma geriau nei jo paties. Iki Antrojo pasaulinio karo Klaipėdoje buvo S. Dacho gatvė (dab. S. Daukanto g.), veikė jo vardo mokykla, poeto bareljefas buvo pakabintas virš pagrindinių Šv. Jono bažnyčios durų, įamžinant jo religinių giesmių palikimą. 1912 m. poetui atminti senamiestyje pastatytas paminklas įamžinantis jo poemos personažą Taravos Anikę. Po karo skulptūra dingo. 1989 m. paminklo atstatymas tapo atgimstančios nepriklausomos Lietuvos simboliu Klaipėdoje. Šiandien mieste ir toliau stovi „Taravos Anikė“, mokyklai 1995 m. grąžintas S. Dacho vardas, veikia jo vardo visuomeninė organizacija. Tad S. Dacho vardas žinomas, bet pats kūrėjas mažai pažįstamas. Dedikuojant šiam poetui 2025-uosius metus, miestiečiai ne tik galėtų plačiau pažinti savo kraštietį, bet ir pritraukti daugiau turistų, sustiprinti miesto tarptautinį įvaizdį“, – rašoma tarybai svarstyti pateikto sprendimo projekto dokumentuose.
Parašykite komentarą