
Pirmasis visiškai atviras naujienų portalas
![]() | 2025-04-27 |
Balandžio 26-ąją Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro (KVMT) scenoje įvyko dviejų dalių šiuolaikinės choreografijos programos „Hommage à Čiurlionis“ premjera. Vakaras buvo skirtas šiemet minimam Mikalojaus Konstantino Čiurlionio 150-ajam jubiliejui ir Tarptautinei šokio dienai.
Domo Rimeikos nuotr.
Vakaro pirmąją dalį atvėrė choreografės Editos Stundytės ir kompozitoriaus Arvydo Malcio vienaveiksmis šokio spektaklis „PraRegėjimai“, diriguojamas KVMT vyriausiojo dirigento Tomo Ambrozaičio. Įkvėptas M. K. Čiurlionio gyvenimo ir kūrybos, spektaklis kūrė abstraktų, belaikėje erdvėje tarp sapno ir realybės klaidžiojantį Menininko paveikslą – nuoširdžiai pašaukimui atsidavusios asmenybės portretą. Kūrybinėse vizijose ir košmaruose, šviesos blyksniuose ir skausmingose išgyvenimų atodangose menininkas ieškojo būdo prabilti į pasaulį, net ir jausdamas, kad jo kūriniai dažnai lieka nesuprasti. Spektaklis palietė amžiną menininko pašaukimo ir vidinės šviesos temą, kurią liudija paties Čiurlionio žodžiai: „Reikia turėti šviesą su savimi, iš savęs, kad šviestum tamsybėse visiems ant kelio stovintiems, kad jie, išvydę, patys rastų šviesos savyje ir eitų [savo] keliu….“.
Spektaklio scenografiją ir kostiumus kūrė Jurgita Jankutė, vaizdo projekcijas – Marius Vilčinskas, šviesų dizainą – Edvardas Osinskis.
Antrojoje vakaro dalyje KVMT baleto trupės šokėjai Romanas Semenenko ir Daria Verovka (Ukraina), Elly Bruno ir Aurora Ruvoletto (Italija), Bernat Blay Bosch (Ispanija) ir Mantas Ūsas (Lietuva) pristatė šešias autorines šokio miniatiūras, įkvėptas M. K. Čiurlionio paveikslų. Savo kompozicijas šokėjai-choreografai plėtojo glaudžiai bendradarbiaudami su muzikos kūrėjais Yana Shliabanska (Ukraina), Dylanu Iuliano (Italija), Kristijonu Lučinsku, Donatu Bielkausku, Jonu Raudonium ir Andriumi Stakele (Lietuva). Miniatiūrose „Gyvybės kurjeris“, „Pasaka II“, „Paskutinis šviesos blyksnis“, „Neregimųjų aidai“, „Minčių peizažai“ ir „Vidujinis žvilgsnis“ individualios kūrėjų interpretacijos subtiliai pynėsi su čiurlioniškų simbolių ir nuotaikų pajautomis. Šokėjai patys kūrė choreografiją, rinkosi kostiumus, bendradarbiavo su kompozitoriais ir šokio kalba interpretavo Čiurlionio kūrybos pasaulį.
Pasirodymams pasibaigus, kūrėjai ir atlikėjai buvo apdovanoti audringomis ovacijomis, šūksniais „bravo“ ir ilgai trukusiais aplodismentais
Spektaklis dar bus rodomas gegužės 31 dieną.
2025-aisiais KVMT žiūrovų laukia ne tik M. K. Čiurlionio simfoninės muzikos koncertai, specializuota styginių kvarteto edukacija, bet ir įtraukus tarpdisciplininis projektas „Misterija Rex“ Klaipėdos skulptūrų parke bei kiti renginiai.
Parengta pagal pranešimą spaudai
Parašykite komentarą