Pirmasis visiškai atviras naujienų portalas
2025-01-09 |
Jei esate jaunesni nei 40 metų ir jei nekaupiate II pensijų pakopos fonduose, turėtumėte pasitikrinti savo paskyrą, nes metų pradžioje „Sodra“ jus galėjo automatiškai įtraukti į pensijų kaupimo sistemą. Ką reikėtų apie tai žinoti ir kokie yra galimi į kaupimą automatiškai įtrauktų gyventojų pasirinkimai, dalinasi Šiaulių banko privačių klientų paslaugų vadovė dr. Dalia Kolmatsui.
Pasitikrinti, ar buvo įtraukti į II pensijų pakopos kaupimo sistemą, gyventojai gali prisijungę prie savo asmeninės „Sodros“ paskyros, kurioje gyventojai taip pat matys ir jiems atsitiktiniu būdu priskirtą pensijų kaupimo bendrovę ir pensijų fondą. Šie asmenys turės šešis mėnesius apsispręsti, ar dalyvauti II pakopos pensijų sistemoje, ar papildomai senatvės pensijai nekaupti. Po birželio 30 d. pasitraukti iš kaupimo bus galima tik išskirtiniais atvejais.
„Dalyvavimas pensijų fonduose ir kaupimas senatvei yra išties svarbus finansinis sprendimas, galintis turėti didžiulę įtaką žmogaus finansinei gerovei sulaukus pensinio amžiaus. Dėl to sprendimui priimti duodama pusė metų. Kiekvienas asmuo sprendimą turėtų priimti atsižvelgdamas į savo finansinius lūkesčius. Visgi reikėtų suprasti, kad pasirinkę pensijų fonduose nekaupti, ateityje greičiausiai gaus tik apie 30 proc. buvusių pajamų siekiančią pensiją, o tai yra tikrai per mažai visiems poreikiams patenkinti“, – pranešime pažymi dr. D. Kolmatsui.
Nusprendusieji dalyvauti pensijų kaupimo sistemoje gali nieko papildomai nedaryti ir nuo liepos 1 d. pradėti kaupti atsitiktiniu būdu priskirtame fonde arba pagal savo poreikius pasirinkti bet kurį kitą Lietuvoje veikiantį pensijų fondą. Tą galima padaryti sudarius sutartį su norima pensijų kaupimo bendrove. Dr. D. Kolmatsui pažymi, kad tokią sutartį galima sudaryti bet kada ir kaupti pradėti nelaukiant liepos 1-osios. Pensijų fondą taip pat galima bet kuriuo metu pakeisti, net ir jau pradėjus kaupti. Tokiu atveju ankstesniame fonde sukauptos lėšos yra pervedamos naujajam.
„Nuo 2019-ųjų, įsigaliojus gyvenimo ciklo pensijų fondams dalyviai pensijų fondui yra priskiriami automatiškai pagal amžių, taip pat dalyviui automatiškai atsitiktiniu būdu parenkama ir pensijų kaupimo bendrovė. Visuomet verta pasidomėti skirtingais pasiūlymais, įvertinant istorinius fondų veiklos rodiklius ilguoju laikotarpiu, taip pat juos valdančių bendrovių patirtį. Tai gali padėti priimti geriausią sprendimą“, – sako dr. Dalia Kolmatsui.
Banko ekspertė pabrėžia, kad kaupimas pensijų fonduose šiandien yra viena lengviausiai prieinamų priemonių, galinčių padėti užsitikrinti orią senatvę. Vidutinė „Sodros“ mokama senatvės pensija šiuo metu sudaro vos apie 35–50 % buvusių pajamų, šis dydis tuo mažesnis, kuo didesnę algą žmogus gauna. Norint užtikrinti pilnavertį gyvenimą senatvėje, šis rodiklis turėtų siekti bent 70–80 %.
Preliminarų būsimos pensijos dydį galima įsivertinti pasinaudojus „Sodros“ prognozuojamos senatvės pensijos skaičiuokle. Anot dr. D. Kolmatsui, svarbu nepamiršti, kad kuo anksčiau pradedama dalyvauti kaupimo sistemoje, tuo didesnę sumą galima sukaupti.
„II pakopos pensijų fonduose dalyvių įmokos sudaro 3 proc. darbo ar individualios veiklos pajamų, neatskaičius mokesčių. Valstybė prisideda dar 1,5 proc. nuo vidutinio šalies darbo užmokesčio. Šios įmokos pensijų fonde yra investuojamos į finansinį turtą – dažniausiai į įmonių akcijas ir valstybių obligacijas. Tai ne tik apsaugo lėšas nuo infliacijos, bet ir siekia padidinti jų vertę ilguoju laikotarpiu. Nors investavimas susijęs su tam tikra rizika, pensijų fondų veikla reguliuojama griežtai, siekiant užtikrinti stabilų ir ilgalaikį augimą. Renkantis fondą, verta atsižvelgti į istorinius grąžos rodiklius ir valdytojo patirtį,“ – priduria ekspertė.
D. Kolmatsui pažymi, kad norintys senatvei sukaupti didesnę sumą ir turėti daugiau lankstumo, papildomai gali rinktis III pakopos pensijų fondus. Tokių fondų dalyviai gali patys spręsti dėl įmokų dydžių ir sukauptų lėšų išmokėjimo sąlygų.
„Kaupimas visose trijose pakopose yra patikimas būdas pasirūpinti finansiškai saugia ateitimi. Tad senatvėje norintys finansinės nepriklausomybės turėtų apsvarstyti ir III pakopos pensijų fondus. Vienas šios pakopos privalumų yra tas, kad įmokas į tokį fondą gali mokėti nebūtinai tas asmuo, kuris gaus išmokas, bet, pavyzdžiui, jo darbdavys ar šeimos nariai. Be to, kaupiant ilgiau kaip penkis metus be papildomo mokesčio lėšas iš III pakopos pensijų fondų dažnai galima išsiimti likus penkiems metams iki pensinio amžiaus. Visas sukauptas lėšas galima išsiimti iš karto arba gauti periodinėmis išmokomis – anuitetu, tipą gali pasirinkti pats dalyvis. Sukauptos lėšos yra paveldimos“, – sako dr. D. Kolmatsui.
„Sodros“ duomenimis, pernai daugiau kaip 25 tūkst. pranešimus apie įtraukimą gavusių gyventojų nusprendė papildomai kaupti pensijai, o 2000 sutartis su pensijų fondų valdymo bendrovėmis pasirašė savarankiškai, nors į pensijų kaupimo sistemą automatiškai įtraukti nebuvo. Pusė tūkstančio gyventojų pasirinko pensijų kaupimo sutartį sudaryti su kita, nei atsitiktiniu būdu parinkta, bendrove.
INFORMACIJA
Kaupiant pensijų fonduose yra prisiimama investavimo rizika, o praeities investicijų rezultatai negarantuoja tokių pačių rezultatų ir pelningumo ateityje. Pensijų fondo vieneto vertė gali ir kilti, ir kristi. Jūs galite atgauti mažiau nei įmokėjote. Pensijų kaupimo bendrovė negarantuoja pensijų fondų pelningumo, todėl rekomenduojama atsakingai ir kruopščiai pasirinkti pensijų fondą, atkreipti dėmesį į su investicijomis susijusias patiriamas rizikas, taikomus atskaitymus bei atidžiai perskaityti pensijų fondo taisykles, kurios yra neatsiejama pensijų kaupimo sutarties dalis.
Dalyvaujantiems II pakopos pensijų kaupime valstybinio socialinio draudimo senatvės pensija už laikotarpį iki 2018 m. gruodžio 31 d. yra proporcingai mažinama įstatymų numatyta tvarka, išskyrus atvejį, kuomet dalyvaujantys pensijų kaupime iki 2018 m. gruodžio 31 d., nuo 2019 m. sausio 1 d. iki 2019 m. birželio 30 d. pasinaudojo teise nutraukti pensijų kaupimą – tuomet valstybinio socialinio draudimo senatvės pensijos mažinimas jiems nebus taikomas. Dėl papildomos valstybės įmokos senatvės pensijos dydis nėra mažinamas. Sudaryta II pakopos pensijų kaupimo sutartis negalės būti nutraukta, išskyrus pirmą kartą sudarytą II pakopos pensijų kaupimo sutartį, kurią dalyvis turi teisę vienašališkai nutraukti per 30 kalendorinių dienų nuo sutarties sudarymo, apie tai raštu pranešęs pensijų kaupimo bendrovei.
Priklausomai nuo sukauptos sumos antros pakopos pensijų fonde, ją bus galima atsiimti vienkartine išmoka (kai sukaupta iki 5403 eurų), periodinėmis išmokomis (kai sukaupta nuo 5403 iki 10 807 eurų) arba įsigyti pensijų anuitetą (kai sukaupta nuo 10 807 iki 64 841 eurų), kuris galės būti trijų rūšių – standartinis, paveldimas standartinis arba atidėtasis. Standartinio anuiteto atveju visa sukaupta suma skiriama anuiteto įsigijimui ir pensijų išmokos pradedamos mokėti iškart įsigijus anuitetą bei mokamos iki gyvenimo pabaigos. Paveldimo standartinio anuiteto atveju išmokos taip pat mokamos iki gyvenimo pabaigos, kartu garantuojamas mokėjimas kol dalyviui sueis 80 m. – dalyviui mirus ankščiau, neišmokėta suma yra paveldima. Abiem standartinio anuiteto atvejais visa sukaupta suma skiriama anuiteto įsigijimui ir išmokas mokės „Sodra“ papildomai prie valstybės mokamos senatvės pensijos. Atidėtojo anuiteto atveju išmokos iki 85 metų mokamos iš privataus pensijų fondo (mokėjimams skiriama turto dalis, likusi po atidėtojo anuiteto įsigijimo), ir šios lėšos bus paveldimos, o nuo 85 metų išmokas mokės „Sodra“, ir išmokos bus nepaveldimos. Jeigu sukaupta daugiau kaip 64 841 eurų, turto dalis, viršijanti šią sumą, gali būti išmokama vienkartine pensijų išmoka, o likusi dalis mokama iki mirties pagal įsigytą anuiteto tipą.
Parašykite komentarą