Noras įteisinti naują Tautinių mažumų įstatymą gali prieštarauti Konstitucijai (1)

ELTA
Jadvyga Bieliavska (ELTA)
2025-03-26

Lietuvos lenkų rinkimų akcijai-Krikščioniškų šeimų sąjungai (LLRA-KŠS) atstovaujančių parlamentarų parengtas naujas Tautinių mažumų įstatymo projektas gali prieštarauti kai kurioms Konstitucijos nuostatoms.

Žygimanto Gedvilos (ELTA) nuotr.

Tai nutarė Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas (TTK), trečiadienį įvertinęs Teisės departamento išvadas. Projekto galimą prieštaravimą Konstitucijai įžvelgė 6 komiteto nariai, 1 balsuojant susilaikė. 

Kaip Eltai sakė Seimo TTK pirmininkas Julius Sabatauskas, dėl šios komiteto išvados turės balsuoti visas Seimas. Nuo parlamentarų apsisprendimo priklausys, ar įstatymo projektas bus pateiktas plenariniame posėdyje.

Seimo kanceliarijos Teisės departamento atstovės Viktorijos Staugaitytės teigimu, kai kurios Tautinių mažumų įstatymo projekto nuostatos gali prieštarauti Konstitucijai. 

„Tai nuostatos, susijusios su tautinių mažumų atstovų teise tautinės mažumos kalba bendrauti su viešojo administravimo subjektais, tautinių mažumų atstovų asmenvardžių rašymas dokumentuose ir rinkimų apygardų ribų keitimas, nepažeidžiant tautinių mažumų teisių“, – komiteto posėdyje sakė V. Staugaitytė. 

Seimo teisininkų nuomone, siūlymas leisti savivaldybėse, kuriose tautinė mažuma sudaro ne mažiau 10 proc. bendrojo jos gyventojų skaičiaus, bendrauti su viešojo administravimo subjektais tautinės mažumos kalba, prieštarauja Konstitucijai. 

„Priėmus pasiūlytas nuostatas būtų įteisintas tautinių mažumų kalbų, o ne valstybinės kalbos vartojimas viešajame gyvenime, o tai prieštarauja Konstitucijai“, – sako Seimo teisininkai, atsižvelgdami į oficialiąją konstitucinę valstybinės kalbos doktriną.

Įstatyme siūloma reglamentuoti ir tautinių mažumų asmenvardžių rašymą oficialiuose dokumentuose. Tokių gyventojų pavardės ir vardai, jiems pageidaujant, dokumentuose būtų rašomi pagal tautinės mažumos kalbos rašybos taisykles. Taip pat numatyta, kad tautinei mažumai priklausančio asmens vardas ir pavardė galėtų būti užrašyti lotyniško pagrindo rašmenimis su diakritiniais ženklais.

„Originalia forma turėtų būti įrašyti net ir tie asmenvardžiai, kurie originaliai rašomi ne lotyniško pagrindo rašmenimis (pavyzdžiui, kirilica, hebrajų, armėnų, kitų ne iš lotyniškos abėcėlės kilusių raidynų rašmenimis)“, – savo išvadoje pastebi Teisės departamentas, įvertinęs tai kaip prieštaravimą Konstitucijai. 

Anot Seimo teisininkų, nelietuviški Lietuvos piliečių vardai ir pavardės asmens tapatybę patvirtinančiuose dokumentuose gali būti rašomi tik lotyniško pagrindo rašmenimis – tiek, kiek, Valstybinės lietuvių kalbos komisijos vertinimu, jie dera su lietuvių kalbos tradicija, nepažeidžia lietuvių kalbos sistemos, jos savitumo.

Įstatymo pataisas parengę parlamentarai taip pat siūlo įpareigoti Vyriausiąją rinkimų komisija (VRK), sudarant ar keičiant rinkimų apygardų ribas, nepažeisti kompaktiškai gyvenančių tautinių mažumų teisių. Jei VRK  keistų rinkimų apygardų ribas, kuriose ¼ rinkėjų priklauso tautinėms mažumoms, ji turėtų sudaryti darbo grupę, į kurios sudėtį įeina geografas, sociologas ir tautinių mažumų organizacijų atstovai.

Teisės departamentas, pasak V. Staugaitytės, šiame siūlyme įžvelgia „grėsmę lygios rinkimų teisės principui“. Seimo teisininkų nuomone, siūlomas teisinis reguliavimas „neatitinka iš konstitucinio lygios rinkimų teisės principo kylančių reikalavimų“.

TTK posėdyje dalyvavę naują Tautinių mažumų įstatymo projekto versiją parengę LLRA-KŠS atstovaujantys parlamentarai Rita Tamašunienė ir Česlav Olševski nesutiko su tokiu, jų nuomone, griežtu projekto vertinimu. Jų nuomone, įstatymo priėmimas priklauso nuo Seimo narių politinės valios. 

„Nesakome, kad įstatymas yra tobulas, bet toks griežtas vertinimas, kad jis prieštarauja Konstitucijai, užkerta kelią politinei diskusijai. Pasiūlyti pakeitimai sureguliuotų ir įtvirtintų tautinėms mažumoms teisę į lygybę, į nediskriminavimą, galimybę dalyvauti viešajame gyvenime ir kitus dalykus. Rengdami projektą, orientavomės į pačią geriausią praktiką“, – sakė R. Tamašunienė. 

ELTA  primena, kad šių metų sausio 1 d. įsigaliojo naujas, kadenciją baigusio Seimo priimtas, buvusios Teisingumo ministrės parlamentarės Ewelinos Dobrowolskos inicijuotas Tautinių mažumų įstatymas. 

Nors kai kurie politikai šio įstatymo priėmimą vadino istoriniu įvykiu, nusivylimo dėl jo turinio neslėpė LLRA-KŠS atstovaujanti Seimo narė Rita Tamašunienė. Ji apgailestavo, kad Seimas priėmė, jos vertinimu, tuščią, nieko nesprendžiantį įstatymą ir pažadėjo teikti naują dokumentą. 

Šį pažadą įvykdę Lietuvos lenkų rinkimų akcijai-Krikščioniškų šeimų sąjungai (LLRA-KŠS) atstovaujantys parlamentarai R. Tamašunienė, Č. Olševski ir Jaroslav Narkevič įregistravo naują įstatymo projektą. Jame kalbama apie tautinių mažumų religinį identitetą, asimiliacijos draudimą,  gimtosios kalbos vartojimą, teisę į švietimą, asmenvardžių rašymą, taip pat siūloma numatyti  galimybę vietovių ir gatvių pavadinimus rašyti tautinės mažumos kalba.

Kopijuoti ir platinti ELTOS turinį bei raštiško ELTOS sutikimo draudžiama

Žymos: | | | | | |

Komentarai (1):

Įrašo “Noras įteisinti naują Tautinių mažumų įstatymą gali prieštarauti Konstitucijai” komentarų : 1

  1. Lietuvė parašė:

    Lietuvoje valstybinė kalba yra Lietuvių. Keista ,bet po Trampo flirto su Putinu sekančią dieną atsirado šie pasiūlymai.
    Neišmoko valstybinės kalbos- visur vaikščiok su vertėju. rusų laikai baigėsi.
    Nei vienoje pasaulio šalyje tokių cirkų nėra.
    Keliaujam, susikalbam su telefono vertėjo pagalba.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

ELTA

Siūloma iki 3000 eurų sumažinti atsiskaitymo grynaisiais sumą

Seimui svarstant iki 15 tūkst. eurų padidinti leistiną atsiskaitymo grynaisiais pinigais sumą, parlamento Biudžeto ir finansų komiteto (BFK) pirmininkas, socialdemokratas ...
2025-03-26
Skaityti daugiau

ELTA

Už verslinės žvejybos taisyklių pažeidimus - griežtesnės sankcijos

Seimas sugriežtino sankcijas už verslinės žvejybos taisyklių pažeidimus – nuo šių metų liepos už šiurkštų tvarkos pažeidimą teisė į žvejybos ...
2025-03-20
Skaityti daugiau

ELTA

NT mokestis: visuotinis ar tik nuo antro būsto?

Valdantiesiems diskutuojant dėl nekilnojamojo turto (NT) mokesčio struktūros pokyčių, buvusi finansų ministrė, konservatorė Gintarė Skaistė sako, kad neįtraukiant pirmojo būsto ...
2025-03-14
Skaityti daugiau



Pin It on Pinterest

undefined
Loading
Share This