Laiškas Ąžuolui (2)

Mums rašo
Domantas Matvejevas
2025-03-26

Mielas Ąžuole, Tu esi mūsų pasaulio dalis, kuri tyliai, bet atkakliai saugo gyvybę. Tavo šakos šnabžda vėjyje, lapai glaudžia lietaus lašus, o tanki lapija sugeria saulės kaitrą, suteikdama prieglobstį, ramybę ir gyvybę visiems, kas tave supa. Tu esi Žemės plaučiai, mūsų oro gaivintojas, šešėlis karštomis dienomis ir namai tūkstančiams gyvių. Tu esi tvirtumo ir ilgaamžiškumo simbolis, menantis ištisas kartas ir istorinius įvykius.

Iškirsti Tauralaukio ąžuolai. Martyno Vainoriaus nuotr.

Ąžuolas nuo seno laikomas ypatingu medžiu Lietuvoje. Jis simbolizuoja stiprybę, ilgaamžiškumą ir nenugalimą dvasią. Mūsų senoliai po ąžuolais rinkdavosi pasitarti, atlikdavo apeigas. Ir šiandien šie galiūnai vis dar stovi, tačiau jau kaip tylūs praeities liudytojai. Lietuvos miškuose ąžuolai skaičiuoja šimtmečius, o seniausi jų, tokie kaip Stelmužės ąžuolas, mena daugiau nei tūkstantį metų. Šalia jo verta paminėti ir Varniškių ąžuolą, kuris 2024 metais buvo pripažintas Lietuvos metų medžiu. Tai dar vienas gyvas mūsų gamtos ir kultūros paveldo liudininkas, įkūnijantis tvirtumą bei istoriją. Deja, klimato kaita ir žmogaus veikla kelia grėsmę net ir šiems tvirčiausiems medžiams.

Pastarąjį dešimtmetį mokslininkai vis dažniau atkreipia dėmesį į klimato kaitos poveikį ne tik globaliai, bet ir lokaliai. Naujausi tyrimai rodo, kad vidutinė temperatūra kyla sparčiau nei manyta anksčiau, o tai lemia dažnesnes ir stipresnes sausras, karščio bangas bei ekstremalias liūtis. Šie veiksniai keičia dirvožemio struktūrą, didina drėgmės trūkumą, kuris ypač kenkia jauniems ąžuolams. Be to, dėl šiltėjančio klimato plinta nauji kenkėjai ir ligos, kurios silpnina net ir senus bei galingus ąžuolus.

Lietuvoje pastebima, kad vietovėse, kur anksčiau ąžuolai klestėjo, dabar jiems tampa vis sunkiau išlikti. Ilgesnės vasaros, didesnis karštis ir mažesnis kritulių kiekis riboja medžių gebėjimą augti ir regeneruotis. O švelnesnės žiemos neleidžia natūraliai reguliuoti kenkėjų populiacijos, todėl ąžuolai tampa vis labiau pažeidžiami. Šie pokyčiai reikalauja naujų miškų valdymo strategijų, nes mes privalome išsaugoti šiuos medžius ateities kartoms.

Mano Ąžuole, žinau, kad žmogaus atliekama veikla, kuriama aplinka dažnai tampa iššūkiu tau ir tavo broliams. Miestų plėtra, tarša, beatodairiškas miškų kirtimas atima iš tavęs galimybę augti ir tarnauti paukščiui, žvėriui ar Dievui. Dėl intensyvios žemdirbystės plėtros mažėja natūralių ąžuolynų. Mokslininkai vis dažniau ragina rūpintis senaisiais ąžuolais, nes jie yra ne tik kraštovaizdžio dalis, bet ir svarbi ekosistemos grandis. Medžiuose gyvena daugybė vabzdžių, paukščių, grybų ir kitų organizmų, priklausančių nuo tavo gyvybės.

Ir vis tik man šiek tiek ramiau, nes yra žmonių, kurie supranta tavo svarbą, kurie sodina naujus ąžuolus, saugo ir puoselėja senus galiūnus. Žmogus supranta, kad be tavęs pasaulis taptų tuštesnis ir nykesnis. Tavo tvirtybė, grožis ir ilgaamžiškumas įkvepia lietuvį būti tokiu kaip tu, būti tavęs vertu.

Pažadu, stengsiuosi iš visų jėgų rūpintis tavimi ir tavo gentainiais. Saugoti gamtą, skleisti žinią apie tavo svarbą ir skatinti kitus elgtis atsakingai. Tegul kiekvienas pasodintas ąžuolas tampa vilties simboliu, kad žmogus ir gamta gali gyventi darnoje.

Mano Ąžuole, tegul tavo gilės krenta į derlingą Lietuvos žemę ir joje sudygsta. Tvirtomis šaknimis pasiek ne tik jos, bet ir mūsų sielos gelmes, o plačiose savo šakose augink ne tik giesmininkus, bet ir būk mums stiprybės pavyzdžiu, pavargusios dvasios atgaiva, pavėsiu.

Ačiū tau, kad esi.

Pasirašo žmogus, kuris rūpinasi gamta.

Žymos: | |

Komentarai (2):

Atsakymai į “Laiškas Ąžuolui”: 2

  1. Ačiū už meilę Gamtai parašė:

    Domantas Matvejevas Jūrų Kadetų mokyklos 9 kl. mokinys.
    Puikios jo mokytojos Nomeda Stripinienė ir Vaida Steponavičė. Skaitau, skaitau, kad įsiminčiau Domanto parašytus žodžius Ąžuolui ir kitiems medžiams . Noriu ir kitiems papasakoti , pranešti žinią kad skaitytų Domanto ir, prieš tai, ELos meilės laiškus Ąžuolui. Būkit visada Gamtos draugais, padėkite ir kitiems suprasti kodėl mums reikia ją saugoti ir… mylėti .

  2. Nezabitauskas parašė:

    Domantas kaip ir Ela, kito „Laiško Ąžuolui” autorė, turbūt yra kurios nors Klaipėdos mokyklos moksleivis. Smagu skaityti, kad yra žmonių, kurie supranta medžio svarbą. Gražūs Domanto pažadai. Sėkmės jam!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Mums rašo

Laiškas Ąžuolui (4)

Mielas Ąžuole, noriu Tau parašyti šį laišką, nes ilgai mąsčiau, kaip išsakyti savo dėkingumą apie tai, koks esi svarbus mūsų ...
2025-03-25
Skaityti daugiau

Sportas

Sugrįžta „Ąžuolo taurė“

Rugsėjo 7-8 dienomis Klaipėdos miesto centriniame stadione 9-ą kartą bus rengiamos jau tradicinėmis tapusios „Ąžuolo taurės“ lengvosios atletikos varžybos. Jose ...
2024-09-06
Skaityti daugiau

Sportas

„Ąžuolas“ iš Švedijos grįžo su medaliu ir nauju rekordu

Rugpjūčio 12 -25 dienomis Geteborge, Švedijoje, vyko XXV pasaulio meistrų (veteranų) lengvosios atletikos čempionatas.Jame dalyvavo šeši Klaipėdos sporto klubo „Ąžuolas“ ...
2024-08-28
Skaityti daugiau



Pin It on Pinterest

undefined
undefined
undefined
Loading
Share This