Bausmė sušvelninta tik vienam Šventosios atrakcionuose žmones išnaudojusiam čekui

Kriminalai ir nelaimės, Svarbu
Avatar photoMartynas Vainorius
2025-02-26

Apeliacinė instancija iš dalies pakeitė Klaipėdos apygardos teismo pernai kovą priimtą nuosprendį, kuriuo Čekijos piliečių šeima buvo nuteista dėl prekybos žmonėmis.

František Kolomazniček, jo žmona Marta Kolomazničkova ir tėvo bendravardis sūnus buvo kaltinami prekyba žmonėmis – vergiškomis sąlygomis vertę dirbti du savo tautiečius ir vieną lenką Šventojoje veikusiuose atrakcionuose. Aukomis tapę vyrai į Lietuvą buvo atvežti sunkvežimio priekaboje 2019 metų birželį ir tris mėnesius laikomi nelaisvėje bei išnaudojami. Kaltinamieji pasinaudojo tuo, kad pažadais patikėję vyrai nemokėjo užsienio kalbos, neturėjo pinigų bei nežinojo vietos įstatymų. Nukentėjusieji neturėjo jokių socialinių garantijų, dirbo ilgas darbo valandas, be poilsio dienų, jiems nemokėtas atlyginimas. Darbininkai gyveno antisanitarinėmis sąlygomis, mažose patalpose, kuriose naktimis būdavo užrakinami. Nustatyta, kad Čekijos piliečių šeima nuolat smurtavo prieš vyrus, juos baugino, iš jų buvo atimti pasai.

Klaipėdos teismo nuosprendžiu, šeimos galvai buvo skirta 6 metų laisvės atėmimo bausmė, jo žmonai – 4 metų ir 3 mėnesių, o sūnui – 2 metų laisvės atėmimas. Teismas iš dalies tenkino nukentėjusiųjų civilinį ieškinį ir iš nuteistųjų bendrai priteisė 18 tūkst. eurų.

Toks nuosprendis galėjo būti skundžiamas Apeliaciniam teismui ir tai padarė tiek visi nuteistieji, tiek prokuroras Ruslanas Ušinskas. Pastarasis prašė skirti gerokai didesnes bausmes – atitinkamai 12, 8 ir 7 metus nelaisvės pataisos namuose.

„Nuteistieji neprisipažino įvykdę nusikalstamą veiką, savo elgesio kritiškai nevertino, viso proceso metu kaltino nukentėjusiuosius ir liudytojus melu, šios aplinkybės parodo jų požiūrį į įvykdytą nusikaltimą. Be to, nukentėjusiųjų atžvilgiu buvo vartojamas pastovus fizinis smurtas, psichologinis smurtas – grasinimai, žeminimai, dokumentų paėmimas. Nukentėjusieji neturėjo dušo, tualeto, negalėjo sau leisti gyventi normalaus gyvenimo, prausdavosi kieme po tekančiu vandeniu, nakčiai juos užrakindavo kaip vergus ir tik ryte išleisdavo. Taip nukentėjusiems asmenims buvo sukurta baimės atmosfera, kad bet kada gali būti panaudotas prieš juos psichologinis ir fizinis smurtas. Visa tai rodo, kad nusikaltimas nebuvo spontaniškas, jam buvo rengiamasi iš anksto, veikiant bendrininkų grupėje, kas padidina įvykdytos nusikalstamos veikos pavojingumą. Todėl, esant tik nuteistųjų atsakomybę sunkinančioms aplinkybėms, nesant lengvinančių aplinkybių, taip pat neišreiškiant jokio apgailestavimo ir gailėjimosi dėl įvykdyto sunkaus nusikaltimo, nebuvo jokio pagrindo skirti nuteistiesiems bausmes, artimas sankcijos minimumui“, – savo skunde argumentavo prokuroras.

Bylą išnagrinėjusi Apeliacinio teismo kolegija, kurią sudarė teisėjai Jūratė Jakubonienė, Virginija Liudvinavičienė ir Linas Šiušta, nusprendė, jog pirmos instancijos nuosprendis turi būti pakeistas. Konstatuota, jog sutuoktinių veikla buvo įvertinta tinkamai ir jiems paskirtos pagrįstos bausmės, o jų sūnaus atžvilgiu buvo netinkamai įvertintos reikšmingos aplinkybės ir neapsvarstyta galimybė pirmą kartą nuteistam nepilnamečiui atidėti laisvės atėmimo bausmės vykdymą. Teismas akcentavo, kad nors jis ir buvo nusikalstamos veikos bendrininkas, tačiau „aktyviausius ir esminius prekybos žmonėmis sudėties požymius realizavo nuteistojo tėvai“, o sūnus iš esmės tik naudojo fizinį bei psichologinį smurtą prieš nukentėjusiuosius.

Tad jaunuoliui Apeliacinis teismas paskyrė dvejų metų laisvės atėmimo bausmę, jos vykdymą atidedant trejiems metams, įpareigojant metus laiko būti namuose nuo 22 val. iki 6 val., tęsti mokslą arba dirbti bei dalyvauti valstybinių ar nevalstybinių įstaigų bei organizacijų rengiamose socialinio ugdymo ar reabilitacijos priemonėse.

Nukentėjusiems papildomai priteista po 366,67 Eur teisinio atstovavimo apeliacinės instancijos teisme išlaidų.

Toks nuosprendis įsigalioja iškart, bet dar gali būti skundžiamas Lietuvos Aukščiausiajam Teismui. Tiesa, pastarasis priima nagrinėti ne visus kasacinius skundus.

R. Ušinskas „Atvirai Klaipėdai“ buvo sakęs, kad kur konkrečiai nuteistieji atliks bausmę, priklauso nuo to, ar tarp Lietuvos ir Čekijos yra pasirašyta sutartis dėl bausmių vykdymo.

Žymos: | | | | | | | |

Komentarai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Fotoreportažai, Svarbu, Temos

Mecenato bendrovė pripažinta elgusis nesąžiningai  (5)

Su kultūros mecenato titulą turinčiu ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ kavalieriumi, Klaipėdos verslininku Rimantu Cibausku susidūrusi kaunietė Rita Jolanta Žilėnienė turėjo ...
2025-05-12
Skaityti daugiau

Regionas

Šventoji jau ruošiasi Joninėms

Birželio 21–24 dienomis vyksianti Joninių šventė Šventojoje žada būti ypatinga – kupina gamtos stebuklų, folkloro, žolynų, ugnies ir muzikos. Joninių ...
2025-05-09
Skaityti daugiau

Regionas

Šventosios uostui - per 10 mln. eurų

Susisiekimo ministras Eugenijus Sabutis su komanda lankosi Palangoje, kur su savivaldybės atstovais aptarė Šventosios jūrų uosto plėtros planus. Pasak ministro, ...
2025-04-16
Skaityti daugiau



Pin It on Pinterest

undefined
undefined
Loading
Share This