Pirmasis visiškai atviras naujienų portalas
![]() | 2025-03-26 |
Jau pusę metų Klaipėdos miesto centre akis bado sustoję Atgimimo aikštės rekonstrukcijos darbai. Tuščia statybvietė liudija apie neišspręstus klausimus ir klaidas, už kurias atsakomybę turėtų prisiimti miesto valdantieji – „Nemuno aušra“ bei politinis komitetas „Ištikimi Klaipėdai“ su meru Arvydu Vaitkumi priešakyje.
Rangos darbų sutartis pasirašyta beveik prieš metus, joje numatytas darbų atlikimo terminas – 30 mėnesių, nors meras iš anksto viešai gyrėsi, kad nė tiek nereikės – darbus esą užbaigs per 17-19 mėnesių, t.y. pusantrų metų. Sukelti nepagrįstai aukštus lūkesčius miestiečiams šiam merui gebėjimų netrūksta. ačiau ištinka realybė – vienas po kito iškyla vis naujų iššūkių. O tada jau kliūva visiems – nuo kariuomenės iki nacionalinės valdžios. Kalti visi, išskyrus merą ir jo komandą.
Šiandien jau tapo akivaizdu – darbai Atgimimo aikštėje sustojo. Miesto kultūros bendruomenė pradėjo garsiai kelti klausimus, kurių ignoruoti negalima.
Pažadai, realybė ir tikrasis „ūkiškumas“
Pasirašius 21 mln. eurų vertės sutartį su rangovu, meras žadėjo, kad sutartyje nurodyta kaina yra galutinė ir apie jokius rekonstrukcijos pabrangimus esą negali būti kalbos. Deja, sutartis jau pabrango, o įvertinus prastovas, ji bus indeksuojama, tai reiškia, jog kiekviena prastovos diena jau dabar miestui brangiai ž kainuoja.
Nesėkmingas aikštės išminavimo procesas, rangovams po žeme aptikus nuo Antrojo pasaulinio karo laikų likusių sprogmenų, merui sukėlė nerimą dėl galimos grėsmės miesto centrui. Buvo net paskelbta ekstremali situacija, nors tai savaime nieko neišsprendė. Sprogmenys liko ten pat, kur yra, o toliau jokių veiksmų neatlikta.
Sprogmenų miesto centre atliekant rekonstrukcijos darbus randama dažnai, o klausimą išspręsti galima greitai ir be didelių išlaidų – pasinaudojant privačių išminuotojų paslaugomis. Privačius išminuotojus, reikalui esant, samdo ir Lietuvos kariuomenė. Tačiau, užuot pasinaudojęs plačiai taikoma praktika, meras pasirinko delsimo ir žmonių gąsdinimo kelią.
Miesto taryboje tvirtinant Strateginį veiklos planą 2025 – 2027 metams, pro akis nepraslydo eilutė, kurioje Atgimimo aikštės rekonstrukcijai šiemet planuojama panaudoti 6 mln. eurų, o finansavimo šaltiniu nurodomas skolinimasis – 10 mln. eurų. Darbai sustoję, o paskola taip pat kainuoja, tad kokia prasmė ją imti? Merui, regis, nelabai rūpi.
Kiek anksčiau viešai skelbta, kad savivaldybė aikštės rekonstrukcijos projektą ketina perduoti valdyti privačiam subjektui. Buvo paskelbtas konkursas dėl projekto valdymo bei rekonstravimo darbų techninės priežiūros vykdymo, tačiau dėl nežinomų priežasčių naujas valdytojas visgi nebuvo paskirtas.
Mero koalicijos partnerių „Nemuno aušros“ iniciatyvos spręsti klausimą Seime, keisti teisės aktus neva siekiant greičiau atlikti išminavimus, atrodo nerimtai. Pakeisti teisės aktus užtrunka, o sprendimų reikia šiandien. Vietoje tokių siūlymų mero koalicijos draugams labiau padėtų atgailos akimirka. Jų balsavimas Seime dėl sankcijų rusijai pratęsimo – tikra gėda.
Dabartinė situacija ir siūlomas sprendimas
Šiandien Atgimimo aikštėje statybos darbai nevyksta, išminavimas nebaigtas, o kiekviena uždelsta diena reiškia nuostolius miesto biudžetui. Kultūros paveldo specialistams nustačius, kad atkasti radiniai turi vertingų savybių, kurias dera išsaugoti, akivaizdu, kad aikštės rekonstrukcijos projekto sprendiniai turės būti keičiami.
Klaipėdos miesto savivaldybė buvo įsipareigojusi 300 metrų spinduliu nuo rekonstruojamo Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro įrengti 116 naujų automobilių statymo vietų teatro lankytojams. Muzikinis teatras jau baigtas statyti ir „priduotas“, rastas sprendimas dėl automobilių statymo Danės gatvėje. Aplinkybės pasikeitė, tad ir būtinybės įrengti požeminę automobilių stovėjimo aikštelę nebėra.
Raginame merą išlipti iš sau iškastos duobės, sėsti prie vieno stalo su kultūros bendruomene, turinčia idėjų ir pasiūlymų, ir kartu rasti geriausius sprendimus Atgimimo aikštei, kurie atlieptų klaipėdiečių lūkesčius ir ilgalaikius miesto vystymo tikslus.
Kaltinama „Nemuno aušra”, kuri projektuojant ir priimant įsipareigojimus dar nė patekėjusi nebuvo… Siūloma taškyti pinigus privatiems išminuotojams, kai tuos darbus vykdo specialiai tam paruošti ir išlaikomi kariuomenės daliniai…
Bet konservtorių žodyje matau ne vien šiuos ir panašius nusikalbėjimus.
„Aplinkybės pasikeitė, tad ir būtinybės įrengti požeminę automobilių stovėjimo aikštelę nebėra”. Štai, tokiai racionaliai išvadai galima tik pritarti!
Dabar jau ir asilui aišku kad parkavimo vieta netinkama.Nuverskite pagaliau tas kartuves ir baikite tyčiotis iš klaipėdiečių.
Mažiausiai 21 milijonas už 116 požeminio garažo vietų už miesto biudžeto pinigus – mano statytinis vaitkus sako kad taupo miesto pinigus – taip ir yra, o kurie kalba kitaip – yra durniai,rėksniai ir koncervų pakalikai! Tegyvuoja ištikimi nemuno dešrai ir sovietinei Klaipėdai!!! Valio draugai!!!
Ačiū lukošienei už prichvatizuotą sklypą Giruliuose!
Bjaurūs rėksniai intelektualai trukdo man su vaitkumi sunaikintiišlikusius istorinio miesto centro pamatus, ant jų sukurti patrauklų miesto vaibą.
Nepagrįstai brangus požeminis garažas su metalinių blynu ant viršaus yra žymiai geriau – mažiausiai 21 milijonas už 116 parkingo vietų – pigiau nebūna!?
Valdžia moja ranka į Klaipėdos paveldą. Jiems nesvarbi mokslininkų, intelektualų nuomonė, visuomenės balsas. Apie Atgimimo aikštės atstatymo reikmes architektai, žinovai, specialistai rašė ir aiškino nuo 2005 m. Dabar valdžia šaukia: „kur buvote anksčiau!”. Buvome, pagrindėme, įrodinėjome, bet nekreipėte dėmesio.
Tad pats jau vyksta su paveldinę reikšmę ir senamiesčio struktūrai svarbaus namo Bangų g. likimu. Valdžia jau pasiruošė buldozerius. Griaus. Nors jau daugybę metų istorikai, architektai, senamiesčio miestų struktūros inžinieriai, visuomenė, įvairios paveldosaugos komisijos įrodė šio namo išsaugojimo būtinybę. Valdžia ir vėl nusispjauna. O kai kils pasipriešinimo banga ir žmonės neleis taip elgtis, valdža šauks: ” kur buvote anksčiau!”
Viskas logiška. Gaila, jog dabartinė savivaldybė atsisako eiti į dialogą su visuomene. Gėda.
kas trukdė liberalams, konservatoriams laiku, prieš pradedant projektuoti, tokiai vietai pasidaryti archeologiją iki projektavimo šiai vietai? Kas trukdė miesto konservų ir liberalų debilams bent susipažinti su miesto istoriniais planais kuriose aiškiausiai matosi buvęs užstatymas. Kas jums trukdė laiku įsiklausyti į specialistų perspėjimus ar išgirsti miestiečius? Kur buvo prieš 10-15 metų ir tą „kultūros” bendruomenė? išdiskutoti rengtus Kas trukdė liberalams, konservatoriams ieškoti ir išrinkti geriausią šiai vietai idėją? Kokie durniai apibraižė projektuoti tik buvusios lenino aikštės sklypą, o ne buvusį miesto vertingiausią istorinį centą iki Dangės upės ? Ir, tuo pačiu, įpareigojat greižtai saugoti „kartuves” sovietinių darbo didvyrių garbės lentos ir dabartinio skvero įėjimo vietoje. Kas taškė miesto pinigus ir vis ieškojo „pigesnių” sprendimų požeminio garažo kvailystei, kurios, praėjus tik keliems metams, jau pasirodo, ir jiems nebereikia? Ar tik ne dabar aimanuojantiems ir nuo „lovio” nustumtiems tiems patiems? Kaip, Budinai, Dobranski?
pasirodo , dar ir komunistų esama.”Kartuvės”, ” darbo didvyriai” – ar čia tik ne Žemataičio mylėtojas, nuo kopėčių nukritęs ?
Jo, čia kalti tik koncervatoriai, Lansbergis, liberalai, dūdorius..neleidžia mūsų šaunuoliui merui dirbti.
Kažkas sugebėjo pasakyti, kad karalius nuogas.
Pašvinkusių koncervų dvokas. Prakalbo politiniai lavonai
Hmm ar tiesa, o čia jau melo nėra, akis bado, mūsų pinigai leidžiami šitai dykvietei