Pirmasis visiškai atviras naujienų portalas
2019-08-19 |
Klaipėdos rajone veikianti „Brožių virtuvė“ – bendruomenės verslas, ne tik aktyviai ir ekonomiškai tvariai teikiantis maitinimo paslaugas, bet ir įdarbinęs socialiniame būste gyvenančias moteris, pakeitęs visos kaimynystės išvaizdą ir aplinką – dėl to kaime sumažėjo socialinės rizikos šeimų.
Šiuo metu „Brožių virtuvėje“ dirba ir atlyginimą gauną 14 darbuotojų. Neparduotu maistu „Brožių virtuvė“ dalijasi su sunkiai besiverčiančiais kaimo gyventojais, o kiekvieną pirmadienį maisto davinį pristato neįgaliųjų dienos užimtumu besirūpinančia viešajai įstaigai. Dalį lėšų „Brožių virtuvė“ skiria ir bendruomenės namams išlaikyti – kiekvienų metų pradžioje numatomas šių lėšų poreikis.
„Rugsėjo mėnesį planuojame mažinti patiekalų kainas – bent taip galėsime padėti sutaupyti vaikus į mokyklą suruošusioms šeimoms, kurioms išlaidų tą mėnesį tikrai netrūksta“, – planais dalijosi socialinio verslo vadovė Vida Riaukienė.
Itin reikalingas miestelyje – šarvojimo paslaugas – teikia Priekulės bendruomenė. Už jas imamas mokestis, tačiau surinktos lėšos sėkmingai grįžta bendruomenės veikloms vykdyti. Slidinėjimo trasą ant Utrių kalno įrengė ir Lapių bendruomenė. Už pramoginę paslaugą gaunami pinigai investuojami į šią ir kitas bendruomenės vykdomas veiklas.
Pasak Klaipėdos rajono savivaldybės pranešimo, nacionalinės pažangos programa numato, kad iki 2020 m. ne mažiau kaip 15 proc. viešųjų paslaugų socialinių reikalų, švietimo, kultūros ir sporto srityse savivaldybės turi perduoti bendruomenėms, NVO ar privačiam sektoriui, o viešasis sektorius turėtų teikti tik tas viešąsias paslaugas, kurių negali teikti NVO, bendruomeninės organizacijos ir verslo įmonės.
Klaipėdos rajono savivaldybės meras Bronius Markauskas sako, kad rajone veikiančios bendruomenės ir nevyriausybinės organizacijos privalo telktis, stiprėti ir būti patikimu partneriu Savivaldybei. Kad šis tikslas būtų pasiektas, glaudžiai bendradarbiauti turi visos socialinių ir kitų klausimų sprendimu ir viešųjų paslaugų perdavimu suinteresuotos šalys: Savivaldybė, potencialūs viešųjų paslaugų teikėjai ir bendruomenės, kurios gali aiškiausiai perteikti gyventojų poreikius.
Jau dabar kalbamasi su nevyriausybinių organizacijų atstovais, neseniai Savivaldybėje viešėjo ir VšĮ „Versli Lietuva“ atstovai, kurie pristatė viešųjų paslaugų perdavimo modelį per bandomųjų savivaldybių patirtį.
Klaipėdos rajone jau dabar matomas didelis įvairių socialinių paslaugų poreikis, ypač ilgalaikės socialinės globos, ir jis nėra užtikrinamas turimų socialinių įstaigų. Nevyriausybinis sektorius galėtų perimti vaikų dienos centrus iš dviejų rajono socialinių paslaugų centrų ir, išnaudojant esamas bendruomenių ir kultūros centrų patalpas, steigti nedidelius vaikų dienos centrus visame rajone. Kad tokie centrai galėtų išsilaikyti, būtų galima papildomai kurti socialinius verslus prie jų – išnuomoti patalpas vaikų gimtadieniams, priimti į stovyklėles mokių tėvų vaikus ir pan.
Svarstoma ir apie dalies kultūros paslaugų perdavimą.
Kitų metų gale rajono vietos veiklos grupė „Pajūrio kraštas“ startuos su kvietimu teikti paraiškas priemonei „Pelno nesiekiančių organizacijų verslumo ir partnerystės skatinimas“. Pagal šią priemonę bus atrinkti ir finansuojami 7 projektai, kurie gali būti skirti ir socialiai pažeidžiamoms grupėms (socialinės rizikos šeimoms, vienišiems ir senyviems žmonėms, daugiavaikėms šeimoms, bedarbiams, vaikams, mažamečius vaikus auginančioms šeimoms, neįgaliesiems ir t. t.) teikiamoms paslaugoms kurti.
„Jeigu projektas bus susijęs su socialinėmis, viešomis paslaugomis, projekto rengėjai 5 procentų prisidėjimo galėtų prašyti ir Savivaldybės, kaip institucijos, irgi suinteresuotos viešųjų paslaugų perdavimu“, – sako organizacijos vadovė Raimonda Damulienė.
Atkreipiamas dėmesys, kad teikti paraiškas galės tik nevyriausybinės organizacijos. Labiausiai išloštų tos bendruomenės, kurios pačios įsteigtų viešąją įstaigą tam tikroms paslaugoms teikti. Toks projektas gautų daugiau balų, nes, tikėtina, kad juo būtų atspindimas visos bendruomenės balsas ir poreikiai.
„Teikti viešąsias paslaugas gali ir visiškai su bendruomene nesusiję asmenys, įkūrę viešąją įstaigą. Jau dabar ateina pavieniai jauni žmonės ir klausia, ar galėtų teikti paraišką darželiui steigti. Tai tik vienas iš socialinio verslo pavyzdžių, kaip galima ne tik įkurti naujas darbo vietas, spręsti užimtumo klausimus, bet ir patenkinti tam tikros socialinės grupės poreikius“, – įsitikinusi VVG „Pajūrio kraštas“ vadovė.
Parašykite komentarą