Pirmasis visiškai atviras naujienų portalas
2017-11-19 |
Kokių tik atliekų nepagamina žmogus! Net moksleivis galėtų jų išvardinti dešimtis. Jau sutinkame, kad visi esame atliekų gamintojai. Žinome, kad jų tvarkymo sistema nėra lengva. Už jų tvarkymą privalome ir užsimokėti.
Nors lot. žodį „farmacija“ reiškiantį „mokslas apie vaistus“ visi gerai žinome, tačiau apie farmacines atliekas pas mus dar kalbama ne dažnai. Daug informacijos, žinių suteikė mūsų mieste net 3 dienas vykęs tarptautinis seminaras apie farmacinių medžiagų – vaistų patekimą į Baltijos jūrą iš vandens nuotekų valyklų.
Seminare dalyvavo net 4 ES valstybių mokslininkai, vandens nuotekų valyklų operatoriai, vandentvarkos specialistai. Tai Švedijos, Vokietijos, Lenkijos, Klaipėdos universiteto mokslo darbuotojai. Visos šios valstybės yra projekto, pavadinto MORPHEUS, partneriai. Vadovaujantis projekto partneris yra Kristianstado (Švedija) universitetas.
Sunku patikėti, kad Baltijos jūroje, kituose vandens telkiniuose gali būti vaistų. Jau 1990 m. Berlyno universiteto mokslininkai, kitų valstybių specialistai kurortų vandens telkiniuose aptiko hormoninių preparatų ir antibiotikų, taip pat aibes kitų populiarių vaistų, tokių kaip ibuprofeno, diklofenako likučių. Šalia nebuvo jokių pramonės objektų ar farmacijos įmonių, iš kurių galėjo patekti vaistų likučiai. Tapo aišku, kad taršos šaltinis yra ŽMOGUS. MES PATYS
Baltijos jūros valstybės, kurios jau ne vieną dešimtmetį skiria daug dėmesio šiai problemai spręsti – projektams, padedantiems sustabdyti natūraliai iš žmogaus organizmo pašalinamų vaistų likučių patekimą į vandens telkinius. ES lėšomis remiamo projekto partneriai profesionaliai dalinasi savo patirtimi ir su mumis. Juk tikslas vienas – švari ir saugi Baltijos jūra.
MORPHEUS projekte numatyta:
Pasaulio sveikatos organizacijų duomenimis, natūraliai (per šlapimą) iš žmogaus organizmo pašalinami vaistų likučiai neišvengiamai kaupiami aplinkoje, vandens telkiniuose. Pirmiausiai jų neigiamas poveikis yra vandens smulkiajai faunai, vėliau – ir ja mintantiems vėžiagyviams bei žuvims. Antibiotikų likučiai žuvyse gali smogti ir mums.
Parašykite komentarą