Pirmasis visiškai atviras naujienų portalas
![]() | 2025-02-25 |
Nors vis dar gajus įsitikinimas, jog mūsų šalyje esą sunku yra įsidarbinti vyresnio amžiaus žmonėms, „Sodros“ pateikti duomenys kalba ką kita: praėjusiais metais šalyje įsidarbino daugiau vyresnių nei jaunesnių žmonių. Be to, paaiškėjo, jog daugiausiai pernai uždirbo trijų Vakarų Lietuvos savivaldybių gyventojai.
Paskutinį praėjusių metų ketvirtį vidutiniškai šalyje dirbusiųjų pajamos per mėnesį siekė 2291 eurą prieš mokesčius – vidutiniškai į rankas atlyginimas padidėjo 132 eurais. Šešių iš 10-ties dirbančiųjų darbo pajamos didėjo, dviejų galėjo sumažėti, kitiems užmokestis nesikeitė. Daugiausiai uždirbančiųjų pajamos didėjo 260 eurų, mažiausiai – apie 70 eurų.
Pasak antradienį rezultatus apžvelgusios „Sodros“ Statistikos, analizės ir prognozės skyriaus patarėjos Kristinos Zitikytės, įdomu tai, jog pajamos labiausiai didėjo vyresnio amžiaus žmonėms, o pagal sritis – dirbantiems švietimo ir sveikatos bei socialinių paslaugų sferose, kuriose daugiausia ir dirba vyresnio amžiaus darbuotojai.
Pavyzdžiui, 51-60 metų amžiaus grupėje pajamų augimas siekė 12,4 proc., kai tarp 25-30 metų žmonių – tik 8,1 proc.
„Atlyginimų didinimas mokytojams atsispindėjo ir statistikoje – švietimo sektoriuje dirbančių žmonių pajamos padidėjo apie 211 eurų į rankas, nepriklausomai nuo regiono. Kilo tiek pagrindinio ir vidurinio ugdymo, tiek pradinio ir ikimokyklinio ugdymo mokytojų pajamos. Žmonių sveikatos priežiūros srityje didėjo ir gydytojų, ir slaugos specialistų, ir socialinių darbuotojų atlyginimai“, – teigė „Sodros“ analitikė.
Daugiausia apdraustųjų turinčiuose ekonominiuose sektoriuose – didmeninėje ir mažmeninėje prekyboje, apdirbamojoje gamyboje, statyboje pajamos didėjo vidutiniškai 10 proc. Tarp šių veiklų išsiskyrė transporto ir saugojimo veikla, kurioje dirba daug tolimųjų reisų vairuotojų – jų darbo pajamos padidėjo apie 18 proc., tačiau liko palyginti nedidelės – 1313 eurų neatskaičius mokesčių.
„Pati rinka buvo mažiau aktyvi, atleidimų pernai buvo daugiau 4 proc. nei 2023 metais. Apdraustųjų skaičius 2024-ųjų pabaigoje buvo apie 1 proc. mažesnis, labiausiai darbuotojų sumažėjo prekyboje, transporto ir statybose srityse“, – sakė ji.
Nors daugiausia darbuotojų neteko transporto sektorius – 8,9 tūkstančio, čia esą mažėjo ne vairuotojų, o reklamos specialistų skaičius.
Tuo metu darbuotojų augimas fiksuotas žmonių sveikatos priežiūros srityje – čia per metus darbuotojų skaičius padidėjo 6,2 tūkstančio. Priimta daugiau slaugos specialistų, asmens sveikatos priežiūros padėjėjų, socialinių darbuotojų.
Dar viena įdomi tendencija, jog praėjusiais metais 5 proc. augo vyresnių nei 60-mečių dirbančiųjų skaičius, o mažėjo jaunesnių (25-30 metų) darbuotojų gretos.
Pasak pranešėjos, tai lemia demografinė situacija, nes šalyje didėja vyresnių ir mažėja jaunesnių žmonių skaičius.
Be to, išlieka ir skirtumai tarp lyčių gaunamų pajamų.
„Vyrai ir toliau uždirba 13 proc . daugiau nei moterys, į rankas atlyginimas siekia apie 150 eurų daugiau vyrų naudai“, – sakė „Sodros“ atstovė.
Moterų ir vyrų darbo pajamų skirtumams taip pat turi įtakos tai, kokiose srityse jie dirba. Pavyzdžiui, finansų, transporto, informacijos ir ryšių sektoriuose dominuoja vyrai, kurie dažniau užima aukštesnes ir geriau apmokamas pareigas.
Be to, daugiau vyrų nei moterų užima vadovaujančias pareigas: vyrai sudaro 61 proc., o moterys – 39 proc. tokių darbuotojų.
Žmonių sveikatos priežiūros srityje skirtumas į rankas yra 642 eurai. Moterys čia dažniau dirba slaugytojomis, o vyrai – gydytojais specialistais.
Apžvelgdama atlyginimų pasiskirstymą tarp regionų, K. Zitikytė teigė, jog didžiausias pajamas pernai gavo dirbusieji Neringos, Palangos ir Klaipėdos rajono savivaldybėse.
Visgi ji pabrėžė, jog Neringoje yra palyginti nedidelis tokių darbuotojų skaičius ir neatmetė, kad tarp jų gali būti vilniečiai, čia deklaravę savo gyvenamąją vietą. Jų pajamos padidėjo net 20 proc.
Palangoje ir Klaipėdos rajone žmonių atlyginimai didėjo apie 15 proc., kai kitose savivaldybėse – apie 12 proc. Palangoje labiausiai atlyginimai augo prekybininkams, o Klaipėdos rajone – dirbantiems transporto srityje.
Tuo metu mažiausiai atlyginimai pernai augo dirbantiems Pagėgių, Kalvarijų ir Kupiškio rajono savivaldybėse.
Parašykite komentarą