Pirmasis visiškai atviras naujienų portalas
2025-01-01 |
Sausio 1-ąją sukanka 10 metų, kai vienintelė Lietuvos valiuta yra euras. Pasak Šiaulių banko vyriausiosios ekonomistės Indrės Genytės-Pikčienės, euras padėjo mūsų šaliai atlaikyti pastarųjų metų išbandymus ir leido Lietuvai tapti patrauklia šalimi užsienio investuotojams.
„Euro turėjimas ir priklausymas euro zonos klubui turėjo labai reikšmingą reputacinę naudą Lietuvai, nes tai vienareikšmiškai yra rimtas pripažinimas. Kad ekonomika yra subalansuota, kad ji vystosi tvariai, kad skolos yra valdomos – tai yra labai svarbus pareiškimas ir išties per pastarąjį dešimtmetį Lietuva sužibėjo pritraukdama tiesiogines užsienio investicijas“, – Eltai teigė I. Genytė-Pikčienė.
Ekonomistės teigimu, didžiausia tiesioginė euro naudai Lietuvai – tai sumažintas valiutos rizikos faktorius, kuris nulėmė žemesnes skolinimosi kainas, ir valiutos keitimo sąnaudų pašalinimas, kurį pajuto ir gyventojai.
Ji pažymi, kad kainų augimas, kurį kritikai įvardija kaip didžiausią euro trūkumą, nebuvo didesnis nei atlyginimų kylimas. Tai, pasak Šiaulių banko ekonomistės, parodo reikšmingą Lietuvos perkamosios galios išlošį.
„Matome, kad atlyginimai per pastarąjį dešimtmetį padidėjo 2,5 karto, matome ir panašiais tempais išaugusias pensijas, tuo tarpu infliacija, kuri įprastai laikoma dideliu euro įvedimo trūkumu, neišskyrė Lietuvos atvejo, lyginant su kitomis centrinės rytų Europos valstybėmis, kurios euro neįsivedė“, – nurodė I. Genytė-Pikčienė.
„Kainų pakilimas per dešimtmetį tesiekė pusantro karto, kai tuo tarpu tokiose šalyse kaip Lenkija, Vengrija, Rumunija, Čekija, kainų indeksai irgi augo panašiu tempu. Lenkijoje – irgi pusantro karto, Rumunijoje – 53 proc., Čekijoje – 53 proc., o Vengrijoje – netgi 68 proc.“ – paaiškino ji.
Kitas svarbus euro privalumas, anot ekonomistės, yra stabilumas, kuris mažai ir atvirai ekonomikai kaip Lietuva buvo labai reikšmingas. Sukrėtimai išorinėse rinkose Lietuvai gali turėti didelių neigiamų pasekmių, tačiau kaip parodė pastarųjų metų patirtis – jų didžiąja dalimi buvo išvengta.
„Kiekvienas toks stabilumo elementas – tvariai vykdomi viešieji finansai, suvaldyta einamoji sąskaita bei valiutos rizikos atsisakymas yra labai svarbūs saugikliai, kurie per pastarųjų metų išbandymų tiesiąją padėjo mūsų ekonomikai sėkmingai ir lanksčiai išlaviruoti“, – teigė ji.
Kopijuoti, platinti, skelbti ELTOS turinį be ELTOS raštiško sutikimo draudžiama