Pirmasis visiškai atviras naujienų portalas
2024-12-20 |
Šiaulių apygardos teisme nagrinėjamoje Kuršių marių taršos baudžiamojoje byloje tęsiama specialistų apklausa. Siekdamas pašalinti neaiškumus ir prieštaravimus, teismas nusprendė šaukti į posėdį ir apklausti specialistus, kurie šioje byloje yra pateikę skirtingus vertinimus, ataskaitas apie Kuršių marių sąsiaurio ekologinę būklę, taršą, padarytą aplinkai žalą. Jau apklausti septyni specialistai, artimiausiuose posėdžiuose teismas numato apklausti specialistus ir iš užsienio.
Iš pradžių teismui savo paaiškinimus pateikė, į proceso dalyvių klausimus atsakinėjo Aplinkos apsaugos departamento specialistai, kurie parodymus byloje davė ir išvadą pateikė ikiteisminio tyrimo metu. Pagal šių specialistų pateiktą išvadą buvo paskaičiuota galima žala aplinkai ir pareikštas civilinis ieškinys. Anot teismo pranešimo, šie specialistai patvirtino savo anksčiau duotus parodymus, teigė, kad teismas šiais parodymais gali vadovautis.
Juridinio asmens, kaltinamojo AB „Grigeo Klaipėda“, atstovo prašymu teismas išklausė ir specialistų pateiktą ataskaitą dėl „galimai bendrovės išleistų nepakankamai išvalytų nuotekų įtakos Klaipėdos sąsiaurio ekologinio potencialo pablogėjimo“. Šių specialistų pateikti vertinimai skiriasi nuo Aplinkos apsaugos agentūros vertinimo ataskaitos.
Visuomenėje itin didelio atgarsio sulaukusioje baudžiamojoje byloje kaltinamąjį aktą sudaro daugiau kaip 300 lapų, joje yra daugiau kaip 20 tūkstančių dokumentų.
Gamtai padarytą turtinę žalą nustatė Aplinkos apsaugos departamentas, kuris pareiškė įmonei daugiau kaip 48 milijonų eurų civilinį ieškinį.
Aš kaip klaipėdietis, nuosekliai seku šią situaciją. Nejaugi Grigeo pavyks išsisukti?
Nereikia būti genijum, kad suprasti, kad Grigeo dabar danstosi tuo, kad nepadarė aplinkai žalos, nes jų nuotekos nepatekdavo tiesiogiai į vandens telkinius, bet patekdavo į Klaipėdos vanduo nuotekų tinklą, kuriame prasiskiesdavo su viso miesto nuotekomis . Ne Grigeo išleidžiamų nuotekų užterštumas buvo tikrinamas aplinkosaugininkų, o Klaipėdos vanduo, tad ši bendrovė privalėdavo dėti visas pastangas, kad nuotekos būtu išvalytos iki reikalingų koncentracijų prieš jas išleidžiant į gamtinę aplinką. Grigeo buvo pagauta kaip sakoma,,už rankos” daranti pažeidimus. Tai dabar turi susimokėti . Ir tokią baudą, kokia būtu paskaičiuota, jei Grigeo nuotekos būtu tiesiogiai patekusios į aplinką. Pažiūrėsime ar Lietuvoje realiai veikia,,teršėjas moka” principas. Tai gal Klaipėdos vanduo turėtu paskaičiuoti ir pristeisti iš Grigeo tokio užterštumo nuotekų valymo išlaidas? Tai mūsų visų pinigai. Išeina taip, kad Klaipėdos gyventojai padengė Grigeo užterštų nuotekų valymo išlaidas.