Pirmasis visiškai atviras naujienų portalas
2024-12-17 |
Siekis visiems laikams likti istorijoje, specialia data pažymint pirmojo po nepriklausomybės atkūrimo Klaipėdos miesto tarybos posėdžio dieną, buvo išgirstas. Nors tokio prašymo sulaukę savivaldybės Žymių žmonių, istorinių datų, įvykių įamžinimo ir gatvių pavadinimų suteikimo darbo grupės nariai konkretaus sprendimo kol kas ir nepriėmė, tam, kad būtų sudarytas miesto atmintinų datų sąrašas, pritarė. Jame turėtų atsirasti ir balandžio 13-oji.
Kad ši diena uostamiestyje būtų minima kaip miesto tarybos diena, pageidavo pirmosios nepriklausomos Klaipėdos tarybos narių klubas. Pasak klausimą darbo grupės nariams pristačiusios pirmosios miesto tarybos deputatės Nijolės Požarskienės, tam esą yra palanki proga – 2025 m. balandžio 13-ąją sukaks 35 metai nuo pirmojo tuometinės miesto tarybos posėdžio.
Buvusi ilgametė prokurorė vardijo tuometiniams miesto politikams tekusius išbandymus bei, jos teigimu, nuveiktus svarbius darbus.
„Dirbome labai sudėtingomis sąlygomis, dirbom ir mokėmės dirbti. (…) Ypatingai buvo sudėtingi pirmieji metai – tai sausio 13-ta diena, ekonominė blokada, pastoviai jautėm kariškių [Rusijos armijos] kvėpavimą mums į nugarą ir nė vienas negalvojom apie tai, kas mūsų laukia“, – kalbėjo buvusi politikė.
Ji prisiminė, jog sausio 13-ąją paskambinęs tuometinis Aukščiausiosios Tarybos pirmininkas Vytautas Landsbergis esą nurodė miesto politikams truks plyš apginti Girulių televizijos bokštą, kuris tuo metu buvo likęs vienintelis Lietuvos „langas į Europą“.
„Apginti galėjom plikom savo rankomis ir su gyventojų pagalba – ir mes tą darėm“, – kalbėjo prelegentė. Ji teigė, jog anglų kalbą mokanti viena iš deputačių iš šio bokšto perdavinėjo Europai žinias, kas vyksta šalyje ir Klaipėdoje.
N. Požarskienė dėkojo tuometiniam miesto tarybos pirmininkui Vytautui Čepui „už jo gebėjimus pasiekti tokio rezultato, kad neatsitiktų taip, kaip atsitiko Vilniuje prie televizijos bokšto“.
„Kaip pavadins komisija šią dieną, spręskite jūs – ar tai savivaldos įkūrimo, ar savivaldos atkūrimo diena, ar miesto tarybos veiklos diena, bet manyčiau, kad verta būtų ją paskelbti atmintina diena“, – kalbėjo buvusi politikė.
Darbo grupės narys Vygantas Vareikis priminė, jog pirmosios tarybos veikla jau yra įamžinta paties Vytauto Čepo parašytoje knygoje (pačiam V. Čepui 2023 m. suteiktas miesto garbės piliečio vardas – P. M.), nors pritarė ir V. Čepo minčiai, jog savivaldybė galėtų turėti atmintinų datų sąrašą. Toks sąrašas šalies mastu yra įtvirtintas įstatymu.
Kartu V. Vareikis pabrėžė, jog tai daryti reikėtų atsakingai, nes atsiras įvairių organizacijų, įstaigų, taip pat norinčių atsidurti tokiame sąraše.
„Atlėks koks choras ir sakys – šito choro įkūrimas yra svarbus, atlėks kitas choras irgi sakys, draugija tam ir tam paminėti“, – rimtai pasižiūrėti į atmintinų datų sąrašo sudarymą kolegas ragino V. Vareikis, pridūręs, jog toks sąrašas „turėtų būti baigtinis“.
Savo ruožtu Vitalijus Juška pabrėžė, jog tam, kad minėtas sąrašas atsirastų, turės būti sudaryta speciali darbo grupė.
Dar kurį laiką padiskutavę, grupės nariai galiausiai bendru sutarimu pritarė tam, jog būsimame sąraše balandžio 13-oji kaip minėtina diena atsirastų, nors jokių datų, kada toks sąrašas galėtų būti sudarytas, neįvardijo.
Parašykite komentarą