Pirmasis visiškai atviras naujienų portalas
2024-12-12 |
Kaltinimų baudžiamojoje byloje dėl dešimčių milijonų vertės esą nusikalstamu būdu gauto turto legalizavimo sulaukusiai Klaipėdoje registruotai UAB „Statega“ net ir atnaujintas procesas kol kas nepadėjo laimėti prieš Ekonomikos ir inovacijų ministeriją.
„Atvira Klaipėda“ jau rašė, kad ši bendrovė per teismus siekia, jog ministerija išduotų jai leidimą dirbti su vienu žiauriausiu diktatorių laikomo Teodoro Obiang Nguema Mbasogo nuo 1979 m. valdoma Pusiaujo Gvinėja. Sandoriai su šia šalimi yra ir minėtosios baudžiamosios bylos kertinė ašis.
„Stategai“ 2019 m. balandžio 23 d. buvo išduota licencija Pusiaujo Gvinėjai priklausančių karinių laivų remontui. Tačiau valdžia netruko persigalvoti ir Komisija strateginių prekių eksporto, importo, tranzito ir tarpininkavimo licencijų išdavimo klausimams spręsti tų pačių metų spalio 28 d. panaikino šios licencijos galiojimą. Tada jau „Statega“ dėl to kreipėsi į tuometinį Vilniaus apygardos administracinį teismą, kuris 2020 m. spalį panaikino tokį minėtosios komisijos sprendimą. Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui (LVAT) 2021 m. birželį Ekonomikos ir inovacijų ministerijos apeliacinį skundą atmetus, įmonė vėl kreipėsi dėl tokios licencijos pratęsimo, bet taip pat sulaikė neigiamo atsakymo. Tad įmonė pradėjo naują bylą, bet Vilniaus apygardos administracinis teismas pernai sausį tokį „Stategos“ skundą jau atmetė kaip nepagrįstą. Tačiau šią liepą LVAT konstatavo, jog pirmosios instancijos teismas, neorganizuodamas žodinio bylos nagrinėjimo, apribojo bendrovės teisę į tinkamą procesą ir grąžino bylą į pirmą instanciją.
Dabar jos jau ėmėsi Regionų administracinio teismo Šiaulių rūmai. Tačiau ir jų kolegija, kurią sudarė teisėjai Deimantė Andrulytė, Arvydas Martinavičius ir Jarūnė Sedalienė, tokį bendrovės skundą atmetė.
Teismas pabrėžė, kad minėtajai komisijai dar kartą svarstant klausimą dėl licencijos išdavimo buvo įvertinta nauja aktuali informacija, taip pat vadovautasi kompetetingų institucijų pateikta informacija bei aptartos gautos išvados, konstatuota, jog situaciją skiriasi nuo buvusios 2019 metais.
„Teismo vertinimu, ministerija, įvertinusi institucijų pagal kompetenciją pateiktas išvadas, galimas rizikas, susijusias su karinės įrangos eksporto licencijos išdavimu, priėmė teisėtą ir pagrįstą sprendimą neišduoti pareiškėjai karinės įrangos eksporto licencijos“, – rašoma sprendime.
Jis dar gali būti skundžiamas LVAT.
INFORMACIJA
Klaipėdos apygardos teismas pernai lapkritį pradėjo nagrinėti baudžiamąją bylą dėl neteisėto tarpininkavimo perduodant karinę įrangą bei galimo pinigų plovimo. „Stategos“ akcininkas Vladimir Stefanov kaltinamas tuo, kad galėjo legalizuoti daugiau nei 91 mln. eurų. Taip pat įtariama, kad klaipėdietis, būdamas Panamos Respublikoje registruotos ir veiklą uostamiestyje vykdžiusios įmonės įgaliotu asmeniu, o vėliau ir vieninteliu akcininku, tarpininkavo parduodant karinę įrangą ir dvejopo naudojimo prekes Pusiaujo Gvinėjos Respublikai, neturėdamas tam leidimo.
Remiantis tyrimo duomenimis, verslininkas šias, kaip įtariama, nusikalstamu būdu gautas pinigines lėšas galimai siekė įteisinti. Surinktų duomenų visuma esą leidžia įtarti, kad kaltinamasis, vykdydamas įvairias finansines operacijas, per 2008-2012 metus galėjo legalizuoti daugiau nei 91 mln. eurų. Anot prokuratūros pranešimo, tyrimo metu taip pat gauta duomenų, kad dalis iš minėtos užsienio įmonės galimai nusikalstamu būdu gautų pinigų galėjo būti panaudoti kaltinamojo vadovaujamos bendrovės ūkinėje komercinėje veikloje. Manoma, kad pasinaudojus kaltinamojo Klaipėdoje registruota įmone per nepilnus dvejus metus legalizuota beveik 17 mln. eurų.
Ir bendrovė, ir V. Stefanov savo kaltės nepripažįsta.
2016 m. tarptautinis tiriamosios žurnalistikos centras OCCRP ir portalas 15min publikavo jungtinį žurnalistinį tyrimą, kuriame buvo nagrinėjami V .Stefanovo ryšiai su Pusiaujo Gvinėją valdančio diktatoriaus Teodoro Obiang Nguema Mbasogo režimu. Šioje ir tolesnėse publikacijose atskleistos didelės apimties galimai įtartinos finansinės operacijos, o taip pat – ginklų prekybos epizodai. V. Stefanovas arba kategoriškai neigė savo dalyvavimą bet kokiose įtartinose operacijose, arba apskritai atsisakė atsakinėti į klausimus. Dėl OCCRP ir 15min tyrimų V. Stefanovas ir „Statega“ kreipėsi į teismą, portalą 15min ir „Sienos“ įkūrėją Šarūną Černiauską kaltindami melagingos informacijos skleidimu ir reikalaudami neturtinės žalos atlyginimo, tačiau tokį ieškinį atmetė ir pirma instancija, ir Klaipėdos apygardos teismas.
Parašykite komentarą