Pirmasis visiškai atviras naujienų portalas
2024-09-11 |
Trečiadienio vakarą Klaipėdos dramos teatras pradėjo 89-ąjį sezoną, pristatydamas naują kūrybinę kryptį ir premjeras, kurios žada nustebinti žiūrovus netikėtais sprendimais bei eksperimentais.
Sezono atidarymo renginyje teatro lankytojai buvo įtraukti į interaktyvius pristatymus, gyvas repeticijas, atskleidžiančias būsimas naujienas ir drąsius teatro planus. Domo Rimeikos nuotr.
Naujojo sezono šūkis – „įmanoma“. Pasak teatro meno vadovo Gintaro Grajausko, šis žodis simbolizuoja nepalaužiamą tikėjimą, kad net ir sudėtingiausiose situacijose galima rasti sprendimus, o teatrui tai ypatingai svarbu.
„Viskas pasaulyje ir prasideda, kai šaukiančių „neįmanoma!“ chore pasigirsta nors vienas tylus, bet tvirtas balsas „įmanoma“, – sakė G. Grajauskas.
Šis sezonas, anot kūrybinės komandos, žada būti kupinas eksperimentų, naujų formų paieškų ir drąsių meninių sprendimų „Įmanoma“ – tai iššūkis ne tik sau, bet ir žiūrovams, kviečiantis į teatrą ateiti atviriems netikėtumams bei naujoms patirtims.
Pirmoji teatro premjera – rugsėjo 27-ąją žiūrovams pristatomas spektaklis „Sugrįžimas“, pasakosiantis apie „pasaulį aukštyn kojomis“, įkvėptas to paties pavadinimo Čilės rašytojo Roberto Bolaño novelės. Jį režisuoja Naubertas Jasinskas, keliantis sau naują iššūkį – spektaklio scenarijaus eilutės bus iš anksto įrašytos aktorių, o pasirodyme – žiopčiojamos.
„Roberto Bolaño apsakymas pasakoja meilės istoriją, kurios išsipildymui būtina bekompromisė sąlyga – radikali transformacija. Mums karo akivaizdoje svarbu sutelkti jėgas ir, sukausčius baimei, neužsidaryti“, – teigia režisierius, kviesdamas į scenoje pasakojamą istoriją pasižiūrėti lyg į tragikomediją su itin šviesia pabaiga.
Antroji premjera numatyta spalio 12-ąją. Tai spektaklis „Bildukas“, skirtas vaikams ir visai šeimai. Jį kūrė ne režisieriai, o aktoriai Karolis Maiskis ir Samanta Pinaitytė, jau ilgą laiką dirbantys su vaikais. „Bildukas“ – istorija apie vaiką, kuris nereagavo į mamos įspėjimus ir gyvendamas aplink skendinčioje netvarkoje pats truputį virto „blogiuku“.
Spektaklių vaikams Klaipėdos dramos teatro repertuare nėra daug. Šis pasirodo po dviejų metų pertraukos. S. Pinaitytės teigimu, „scenoje bus ir magijos, ir stebinančių efektų, ir vaikams atpažįstamų momentų iš jų gyvenimų, kurie padės susitapatinti su veiksmu“.
Trečioji premjera – „Mane vadina kalendorium“, režisuojama Elmārs Seņkovs iš Latvijos, yra suplanuota kitų metų vasarį. Klaipėdos dramos teatre šis režisierius jau pastatė spektaklius „Varovai“ bei „Mama Drąsa“, laimėjusį „Auksinį scenos kryžių“ 2019 metais. Šįkart spektaklis statomas pagal vieną žymiausių Latvijoje knygų, kurios autorius – Andris Kanozols. Ji parašyta kaip protagonisto Oskaro dienoraštis, kuris, pasak režisieriaus, spektaklyje skambės.
„Man labai svarbu dėlioti pasakojimą taip, kad žiūrovas pamatytų ir gal net atpažintų mažą miestelį, kuriame tyliai gyvena žmonės, kiekvienas savo gyvenimą, ir tie jų gyvenimai paprastai lieka nepamatyti, bet man norisi atverti duris ir langus, ką daro Oskaras, pamatyti tų nematomų gyvenimų grožį“, – teigia E. Seņkovs.
Apibendrindamas artimiausias sezono premjeras, G. Grajauskas minėjo, jog teatras kryptingai eina nusimatytu keliu.
„Čia tokia nerašyta strategija – iš pradžių norėjome padirbėti su kuo įvairesniais žinomais Lietuvos ir užsienio režisieriais, mums buvo svarbu įgauti daugiau visapusiškos patirties, paūgėti. Manau, tai puikiai pavyko. Akivaizdžiai matyti, kad mūsų aktoriai ne tik patobulėję profesionaliai, bet ir įgavę daugiau pasitikėjimo savimi, jie gali imtis bet kokio vaidmens ir ant scenos jaučiasi visiškai laisvai – tai iškart paperka publiką. Kitas nusimatytas kiek tylesnis etapas buvo jaunosios kartos režisierių stebėjimas. Norime būti vieta, kur jie gauna žalią šviesa kurti. Turime tikrai gabių, įdomių, labai skirtingų ir perspektyvių režisierių – norime dirbti su jais. Tai į naudą ne tik mums, bet ir visam Lietuvos teatrui apskritai“, – sako jis.
Sezono pabaigą vainikuos 2017 metais pradėtas rengti festivalis „TheATRIUM“, suteikiantis unikalią galimybę miestiečiams ir miesto svečiams susipažinti su ryškių kūrėjų darbais, kaip įprastai susidėsiantis iš dviejų dalių – Lietuvos teatro vitrinos ir tarptautinės programos.
Parašykite komentarą