Kodėl vis dar dalis tėvų neskiepija naujagimių nuo tuberkuliozės?

Sveikata
Avatar photoPalmira Martinkienė
2024-07-16

Nors Klaipėdoje sergamumo tuberkulioze rodikliai nėra patys blogiausi šalyje, visgi ir uostamiestis, ir Klaipėdos apskritis, ir visa Lietuva gerokai atsilieka nuo Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijų.

Pasak Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Klaipėdos departamento direktoriaus Raimundo Grigaliūno, šiais metais susirgimų tuberkulioze uostamiestyje registruota mažiau (kol kas – 11), tačiau neramina tai, kad nuo šios ligos šiemet jau mirė du žmonės, o 2022 m. yra mirę net du vaikai.

R. Grigaliūnas situaciją dėl tuberkuliozės plitimo bei šio reiškinio priežastis antradienį pristatė Klaipėdos miesto tarybos Sveikatos ir socialinių reikalų komiteto nariams.

Jo teigimu, viena iš priežasčių, kodėl nepavyksta sustabdyti šios užkrečiamos ligos plitimo, yra nepakankamas naujagimių vakcinavimas. Klaipėdos apskrityje šis rodiklis yra vienas prasčiausių šalyje (blogesni rodikliai yra tik Vilniaus apskrityje).

„Dauguma tėvelių ar dėl nežinojimo, ar dėl kažkokių kitokių priežasčių atsisako naujagimius skiepyti”, – sakė jis, pridūręs, jog dėl to buvo kreiptasi į Visuomenės sveikatos biurus, raginant jų darbuotojus paskaitose atkreipti tėvelių dėmesį į šią problemą.

Kita priežastis, pasak specialisto, yra nepakankamos tuberkulino mėginių atlikimo apimtys, siekiant nustatyti, ar žmogus yra užsikrėtęs tuberkuliozės bakterijomis. Šis tyrimas atliekamas vaikams prieš pradedant jiems eiti į mokyklą.

R. Grigaliūnas atkreipė dėmesį į tai, jog vos 8 proc. vaikų, gyvenančių rizikos šeimose, praėjusiais metais buvo ištirti dėl tuberkuliozės, pavadinęs tai netoleruotinu rodikliu.

Be to, iš 2023 metais 31 tuberkulioze susirgusio asmens net 26 buvo darbingo amžiaus.

„Tai yra pakankamai didelė našta ir šeimai, ir visuomenei, ir gydymo įstaigoms, nes gydymas yra ilgas ir nepigus”, – sakė pranešėjas.

Kad ši užkrečiama liga neplistų, svarbi be jau išvardintų priežasčių yra ir ankstyva diagnostika, profilaktiniai krūtinės ląstos rentgeno tyrimai bei minėtų tuberkulino mėginių atlikimas rizikos grupės vaikams.

Taip pat pradėjus gydytis nuo tuberkuliozės, svarbu yra gydymą baigti, nors neretai kai kurie ligoniai gydymą nutraukia, taip toliau užkratą platindami tarp gyventojų. Pakartotinis gydymas yra labai brangus, be to, jis nuo įprastų 6 mėnesių gali užsitęsti iki poros metų.

Pranešėjas atkreipė dėmesį ir į imigrantus, kurie irgi gali būti šio užkrato nešėjai.

Išklausęs pranešėjo, Romaldas Sakalauskas teigė, jog dėl prastesnės padėties Klaipėdoje yra kalta centrinė valdžia. Jo duomenimis, 2013-2017 metais Europos Sąjunga Lietuvai kovai su tuberkulioze buvo skyrusi 64 mln. eurų, o Klaipėdos tuberkuliozės ligoninei iš tos sumos centrinė valdžia atseikėjo vos 1,2 mln. eurų.

„Centrinės valdžios požiūris tebėra toks, kad čia yra žmogeliai, kuriems gyvenimas nepasisekė”, – sakė Kretingos ligoninės vyriausiasis gydytojas, akcentavęs, jog būtina atsikratyti stigmos, kad esą šia liga serga vien tik socialinės rizikos žmonės.

INFORMACIJA

Pasaulio sveikatos organizacijos siekiamybė yra sergamumo tuberkulioze rodiklius pasaulyje sumažinti iki 10 atvejų 100 tūkst. gyventojų. Šiuo metu Lietuvoje šis rodiklis siekia 23-24 atvejus, Vietname – 176, Uzbekistane – 83, Ukrainoje – 90, Tadžikistane – 78, Danijoje – 4, Vokietijoje – 5, Suomijoje – 3,9 atvejo 100 tūkst. gyventojų.

Žymos: | |

Komentarai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Fotoreportažai, Regionas

Kretingos ligoninėje – oficiali statybų pradžia

Įkasus simbolinę kapsulę į naujojo Kretingos ligoninės Priėmimo ir skubios pagalbos skyriaus priestato pamatus, pirmadienį oficialiai pradėtos jo statybos. Sausį ...
2024-12-16
Skaityti daugiau

Istorijos iš Klaipėdos archyvo, Svarbu

Klaipėdoje - antisanitarinė padėtis ir utėlių antplūdis 

Klaipėdos regioniniame valstybės archyve dabar saugomi dokumentai liudija, kad 1951-aisiais miesto valdžiai teko spręsti itin daug opių sveikatos apsaugos problemų.  Mieste ...
2024-11-30
Skaityti daugiau

Istorijos iš Klaipėdos archyvo, Svarbu

Naujas vyr. gydytojas ligoniukams gyvenimo nepagerino 

Klaipėdos regioniniame valstybės archyve saugomi dokumentai liudija, kad Giruliuose buvusioje Vaikų tuberkuliozinėje sanatorijoje besigydžiusiems ligoniukams metų metus buvo lemta taikstytis ...
2024-11-23
Skaityti daugiau



Pin It on Pinterest

Share This