Pirmoji savaitės pusė – saulėta ir šilta (birželio apžvalga)

Vasara
Avatar photoAtvira Klaipėda
2024-07-08

Poilsiaujantiems pajūryje sinoptikai turi gerų žinių – orai artimiausiomis dienomis bus vasariškai malonūs.

Pirmadienį trumpas lietus numatomas tik Rytų Lietuvoje, galima perkūnija. Vėjas šiaurinių krypčių, 4–9 m/s. Aukščiausia temperatūra 19–24, kai kur iki 26 laipsnių šilumos.

Palmiros Martinkienės nuotr.

Antradienį lietaus nenumatoma. Vėjas nepastovios krypties, 3–8 m/s. Temperatūra naktį 9–14, pajūryje 15–17, dieną 23–28 laipsniai šilumos.

Trečiadienį be lietaus. Vėjas naktį silpnas, dieną pietryčių, 5–10 m/s. Temperatūra naktį 11–16, kai kur iki 18 laipsnių šilumos, dieną 25–30 laipsnių. 

Tuo metu vanduo Baltijos jūroje jau įšilęs iki 19–20 laipsnių.

Pagal išankstines prognozes pajūryje nuo ketvirtadienio iki savaitės pabaigos turėtų būti lietinga, bet šilta.

Birželis pasaulyje ir Lietuvoje

Pasak Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos, šių metų birželis mėn. vidutinė oro temperatūra (16,66 °C) pasaulyje buvo 0,67 laipsnio aukštesnė už 1991–2020 m. vidurkį (arba net 1,50 laipsnio aukštesnė nei priešindustriniu laikotarpiu). Praėjęs mėnuo ir vėl buvo pats šilčiausias per visą tokių stebėjimų istoriją (tai yra jau tryliktas toks mėnuo iš eilės. Iki 2024 metų šilčiausiu laikytas 2023 m. birželis (+0,53° anomalija). Didele dalimi šilumos rekordą nulėmė anomaliai šiltas pasaulinis (ypač Atlanto ir Indijos) vandenynas.

Tuo metu Europoje birželis buvo 1,57 laipsnio šiltesnis už daugiametę normą. Mėnuo tapo antru šilčiausiu birželiu nuo tokių stebėjimų pradžios. Praėjęs mėnuo buvo šiltesnis nei įprastai didelėje senojo žemyno dalyje, o ypatingai šilta – Pietryčių Europoje. Vėsesnis nei įprastai – Vakarų Europoje, Islandijoje ir Šiaurės Vakarų Rusijoje.

Pasaulyje šilčiau už normą buvo daug kur rytinėje Kanados dalyje, vakarinėje JAV dalyje, Meksikoje ir Brazilijoje. Taip pat šiaurinėje Sibiro dalyje, Artimuosiuose Rytuose, daug kur šiaurinėje Afrikos žemyno dalyje ir vakarinėje Antarktidos dalyje. O šalčiau už normą buvo centrinėje Kanados dalyje, Rusijoje prie Ochotsko jūros, palei šiaurės vakarinį Afrikos pakrantės regioną, Argentinos Patagonijoje, Australijos šiaurėje ir rytuose bei rytinėje Antarktidos dalyje.

Pažymėtina, kad Ramiajame vandenyne pavasarį pasibaigė El Niño (planetą šildantis) reiškinys ir pavasario pabaigoje išryškėjo La Niña (Žemę vėsinanti) fazė, kuri turėtų tęstis ateinančiais metų mėnesiais. Nežiūrint to, globali temperatūra, labai tikėtina, ir toliau išliks aukšta dėl anomaliai šilto pasaulinio vandenyno.

Lietuvoje birželis buvo 1,7 laipsnio šiltesnis už 1991–2020 m. vidurkį (devintas pagal šiltumą birželis nuo 1961 m.). Šilčiausia buvo Kuršių nerijoje, siaurame pietvakariniame pakraštyje, taip pat vietomis Pietų ir centrinėje Lietuvoje, o vėsiausia – šiaurės vakariniuose rajonuose.

Žymos: | | | | | | |

Komentarai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Orai

Viduržiemis primena kovą: Klaipėdoje vidutinė temperatūra - +2,1°C

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba savo socialinio tinklo paskyroje rašo, jog šių metų sausio pirmoji pusė buvo gerokai šiltesnė nei daugiametė norma. ...
2025-01-17
Skaityti daugiau

Nuomonės

Pralaimėjęs prezidentas

Kitą savaitę JAV jau turės naują prezidentą: sausio 20 d. Vašingtone antrą kartą prisieks Donaldas Trumpas. Buvęs 45-asis galingiausios pasaulio ...
2025-01-16
Skaityti daugiau

Orai

Kokie orai buvo 1991-ųjų sausio 13-ąją?

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba Laisvės gynėjų dieną primena, kokie orai buvo 1991 m. sausio 13 d. Tuo neramiu Lietuvai laikotarpiu ir ...
2025-01-13
Skaityti daugiau



Pin It on Pinterest

Share This