G. Nausėda ketinimus pakeisti jūrines sienas sieja su Rusijos platesnio masto veiksmais prieš NATO

ELTA
Augustė Lyberytė (ELTA)
2024-05-22

Prezidentas Gitanas Nausėda sako, jog skelbiami Maskvos planai keisti jūrines sienas su Lietuva ir Suomija gali būti platesnio masto Rusijos veiksmų prieš NATO dalis. Anot šalies vadovo, šį rytą Vilniaus nerimą dėl besiklostančios situacijos Aljanso kolegoms išreiškė ir Lietuvos ambasadorius NATO Deivydas Matulionis.

„Pirmiausiai įsitikinkime, apie kokio lygio dokumentą mes čia kalbame. Informacija yra nepatvirtinta, todėl kol kas ji – pusiau gandų lygio. Noriu priminti, kad Lietuva turi pasirašytą sutartį su Rusijos Federacija dar 1997 m., ji įsigaliojo 2003 m. Bet koks sutarties sąlygų keitimas būtų vienašališkas tarptautinės sutarties laužymas, – Ignalinoje žurnalistams sakė G. Nausėda. – Galimas dalykas, kad tai yra platesnio masto Rusijos veiksmų prieš NATO dalis. Tokios žinios, be abejo, mus tikrai suneramino – net ir nepatvirtinta informacija, taip pat yra informacija. Štai kodėl Lietuvos atstovas NATO Deivydas Matulionis šįryt neformaliame ambasadorių susitikime išreiškė mūsų susirūpinimą ir pateikė jį kitiems sąjungininkams“.

KAM nuotr.

G. Nausėda neatmeta, jog tokiais pareiškimais Rusija siekia išprovokuoti Vakarų šalių ir Lietuvos reakciją.

„Manau, kad tokiu būdu norima tiesiog išprovokuoti kažkokiems veiksmams. Bet manau, Lietuva visada elgiasi santūriai, Lietuva stengiasi išvengti karštakošiškų pareiškimų ir sprendimų. Taip elgsimės ir toliau“, – patikino Daukanto aikštės rūmų lyderis.

Vertindamas žinias apie Rusijos ketinimus, šalies vadovas taip pat atkreipė dėmesį į geopolitinį kontekstą.

„Branduolinio taktinio ginklo pratybos, kalbos apie susikaupusias migrantų gretas prie Lenkijos ir Baltarusijos pasienio, kurios gali šturmuoti Lenkijos-Baltarusijos sieną – be abejo, tai rodo Rusijos pastangas toliau eskaluoti situaciją. Turime būti ne tik budrūs, bet ir duoti labai griežtą atkirtį tokiems mėginimams“, – pažymėjo G. Nausėda.

Remdamasis Rusijos vyriausybės nutarimo projektu, leidinys „The Moscow Times“ skelbia, jog Maskva vienašališkai nusprendė pakeisti šalies jūrų sienas su Lietuva ir Suomija.

Dokumente, kurį parengė Rusijos gynybos ministerija, nurodoma, kad Rusija ketina paskelbti dalį vandenų rytinėje Suomijos įlankos dalyje bei teritorijoje netoli Kaliningrado srities Baltijsko ir Zelenogradsko miestų savo vidiniais vandenimis.

Tam, kad galėtų pasiekti šį tikslą, Rusija pakeitė taškų, nustatančių bazines linijas, nuo kurių matuojamas Rusijos teritorinės jūros ir gretimos zonos palei pakrantę bei salas plotis, geografines koordinates.

Remiantis vyriausybės nutarimo priedu, pasienyje su Suomija Rusijos vyriausybė planuoja pakoreguoti koordinates prie Jagrų, Somerso, Hoglando, Rodšero, Malyj Tiuters ir Vigrundo salų, taip pat prie šiaurinės įplaukos į Narvos upę.

Tuo metu pasienyje su Lietuva Rusija ketina peržiūrėti teritorijas palei Kuršių neriją, Tarano kyšulį ir Baltijos neriją.

Reaguojant į situaciją, trečiadienį į Užsienio reikalų ministeriją (URM) iškviestas Rusijos atstovas išsamiai paaiškinti susiklosčiusią situaciją.

Kopijuoti, platinti, skelbti ELTOS turinį be ELTOS raštiško sutikimo draudžiama

Žymos: | | | | | | |

Komentarai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Regionas

Vyks karinės pratybos

Sausio 22–23 d. ir sausio 28–30 d. Klaipėdos miesto prieigose, Klaipėdos rajone, Kuršių mariose ir Baltijos jūroje vyks Lietuvos kariuomenės ...
2025-01-20
Skaityti daugiau

Uostas ir jūra

Lietuvos jūrinio saugumo skydui – laivas „Perkūnas“

Ambicija Lietuvoje išvystyti naujos kartos Karinių jūrų pajėgų laivo projektą jau duoda apčiuopiamų rezultatų. Bendradarbiaudami su partneriais Danijoje, Vakarų laivų ...
2025-01-20
Skaityti daugiau

ELTA

Šalies gynybai siūloma kasmet skirti po 5-6 proc. nuo BVP (papildyta)

Prezidentas Gitanas Nausėda teigia, kad penktadienį posėdžiavusi Valstybės gynimo taryba (VGT) sutarė 2026-2030 metų laikotarpiu šalies gynybai kasmet skirti 5-6 ...
2025-01-17
Skaityti daugiau



Pin It on Pinterest

Share This