Pirmasis visiškai atviras naujienų portalas
2024-03-10 |
Smeltalės upės žiotyse įsikūrusios 3,82 ha ploto garažų ir mažųjų laivų eksploatavimo bendrijos „Smiltelė“ prieplaukos akvatoriją gilinti iki 2 metrų norima jau seniai. Tačiau Klaipėdos miesto savivaldybė kol kas dar tik perka šio objekto projektavimo paslaugas.
Dar 2006 metais ši prieplauka buvo įregistruota Valstybinėje vidaus vandenų laivybos inspekcijoje, o bendrija „Smiltelė“ siekia pritraukti lėšų prieplaukų infrastruktūrai atnaujinti – nori tapti vandens turizmo ir pramoginės žvejybos centru Klaipėdoje, plėsti teikiamas mažųjų laivų švartavimo ir aptarnavimo paslaugas.
Dar 2021 m. rudenį atliktų Smeltalės prieplaukos akvatorijos batimetrinių tyrimų duomenimis, vandens gylis farvateriuose čia siekia apie 1–1,5 m (tik keliose giliausiose vietose 2 m), o prie laivelių švartavimosi vietų neretai tėra tik 0,5 m ir net mažiau. Pakrantės yra apaugusios tankiais helofitų (nendrių, šakotojo šiurpio, švendrų) sąžalynais. Akvatorijos viduryje esantys dirbtinės kilmės smėlio pylimai vietomis siekia 0,5–1,5 m aukštį virš upės vandens lygio. Todėl šiuolaikiški didesnės grimzlės laiveliai didelėje akvatorijos dalyje negali įplaukti bei švartuotis, nes gadinami laivų korpusai ir sraigtai. Teigiama, kad šiandieninė prieplaukos akvatorijos būklė ne tik neleidžia plėsti paslaugų spektro, bet ir neužtikrina saugios laivybos, kelia grėsmę aplinkai.
Pagal potvynių grėsmės ir rizikos žemėlapį, prieplaukos vieta priskiriama potvynių grėsmės ir potvynių rizikos teritorijoms. Nedideli 0,4–0,8 m potvyniai su Kuršių mariomis tiesiogiai besijungiančioje planuojamoje valyti akvatorijoje būna kelis kartus per metus.
Planuojamoje valyti Smeltalės upės prieplaukos akvatorijoje ir upės dalies ruože iki Minijos gatvės saugomų floros ir faunos rūšių neinventorizuota, bet Smeltalės upe į aukštupį neršti migruoja šlakiai – nykstančios lašišinių šeimos žuvys.
Iš akvatorijos dugno numatoma pašalinti apie 18 140 kubinių metrų šlapio užteršto dumblo. Jis bus „transportuojamas į geotekstilinius maišus, kur flokulianto (iš viso apie 3,4-4,0 t/visam dumblo kiekiui) pagalba susidaręs filtratas (apvalytas nuskaidrintuvuose) bus išleidžiamas atgal į Smeltalės upę”. Po 6 mėnesių, kai išsiurbtas dumblas bus pakankamai apdžiūvęs, dumblas iš geotekstilės maišų bus pakrautas į dengtus savivarčius ir išvežtas į užterštą gruntą tvarkančią įmonę.
Pernai vasarą savivaldybė užsimojo išvalyti visą 6 km Smeltalės upės ruožą nuo Minijos gatvės tilto iki Klaipėdos miesto ribos pagal UAB „Inžinerinis projektavimas“ 2021 m. parengtą techninį projektą. Dėl to buvo paskelbtas viešojo pirkimo konkursas, tačiau apie pradėtus darbus žinių nebuvo.
Taip pat buvo paskelbti elingo Senosios Smiltelės gatvėje, šalia Smeltalės upelio, bei patalpų mažų gabaritų laiveliams, valtims ir kitoms plaukiojimo priemonės saugoti projektiniai pasiūlymai. Juos UAB „Elijos miestas“ užsakymu parengė MB „Archimanija“.
Kai taip ilgai, daugelį metų. tinkamai nenaudojo Smeltalės upės ir pakrančių, o jas tik naudojo, savanaudiškai „išnaudojo”, įgyvendinti tai kas numatyta, bus nelengva.Bet bandyti juk reikia…
Gaila ,kad Smeltalės sutvarkymo organizatoriai – savivaldybė nepanaudojo populiariausio žodžio TVARUMAS. Tai klausiu; ar pasiryžę įgyvendinti TVARUMO principus?
Danės upės valdyme savivaldybei tai nesiseka..
Ta bardaka reik tvarkyti. Del turizmo neverta svaigti, bet sutvarkyti imanoma.