Linkstama atsisakyti privalomojo vaikų popiečio miego darželiuose (3)

Švietimas
Avatar photoAtvira Klaipėda
2023-07-04

Vaiko teisių apsaugos kontrolierė Edita Žiobienė, atsakydama į daugiau nei 1500 asmenų vienijančios iniciatyvos kreipimąsi į įvairias Lietuvos institucijas, teigia, jog priverstinis vaikų popiečio miegas Lietuvos darželiuose gali būti keičiamas kitomis poilsio formomis.

Palmiros Mart nuotr.

Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaigos iniciatyvinei grupei ir ją palaikančiai Šeimų asociacijai atsiųstame dokumente nurodoma, kad susiklosčiusią situaciją dėl ydingos praktikos, kai dažniausiai darželiuose visi vaikai be išimties po pietų guldomi į lovas, lemia ne reguliavimo problemos, nes higienos normose nėra nustatytos prievolės miegoti vaikams dieną. Šią praktiką lemia ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigų ir steigėjų galimas nelankstumas ar kitos priežastys, trukdančios spręsti susiklosčiusią situaciją, argumentuojant žmogiškųjų išteklių ar patalpų stoka.  

Vaiko teisių apsaugos kontrolierės E. Žiobienės pasirašytame rašte pritariama išreikštam susirūpinimui dėl kylančių praktinio įgyvendinimo problemų ir ydingos prievartinio miego taikymo praktikos vaikų poilsiui skirto laiko metu. Vaiko teisių apsaugos kontrolierė palaiko iniciatyvos raginimą atsakingoms institucijoms imtis atsakomybės spręsti šią problemą ne individualiu, o sisteminiu lygmeniu – nustatyti lygiavertes įvairaus poilsio formas, atliepiančias individualius vaiko poreikius.

„Esama situacija skatina ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigas ir jų steigėjus lanksčiau ieškoti ir įgyvendinti poilsio formas vaikams ir jų įvairovę“, – teigiama dokumente. 

Jame taip pat pažymima, jog ikimokyklinio ugdymo įstaigos, bendradarbiaudamos ir aptardamos situaciją su vaikų tėvais, turėtų siekti užtikrinti galimybes vaikams saugiai užsiimti kita ramia veikla pritaikytose patalpose ar erdvėse, netrukdant kitiems miegantiems vaikams.  

Nemiegoti dieną vaikui yra taip pat normalu kaip ir miegoti. Remiantis moksliniais šaltiniais, medikų, psichologų, miego specialistų išvadomis, kurias iniciatyvinė grupė pateikė atsakingoms institucijoms, skirtingo amžiaus vaikai turi skirtingus pietų miego poreikius: daliai 3-5 metų vaikų reikia apie 10-13 val. miego, kurio užtenka tiek išmiegojus naktį, o kitai daliai vis dar svarbu pamiegoti dieną. Kokiu būdu vaikas ilsėsis darželyje, turėtų nuspręsti jo tėvai, geriausiai pažįstantys savo vaiką ir jo fiziologinius ypatumus.  

Atsisakydamos neguldyti vaiko ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigos dažnai argumentuoja etatų ir patalpų stoka. Atliepdama šias kliūtis, iniciatyvinė grupė surinko geruosius pavyzdžius iš ugdymo įstaigų, kuriose kiekvienam vaikui tinkamiausias poilsis užtikrinamas be papildomų etatų ar patalpų: 

  • Kai kurie darželiai veiklas nemiegantiems vaikams organizuoja sporto salėje, sensoriniame kambaryje ar kitose erdvėse. 
  • Jeigu ilsimasi grupėje, mokytojas gali stebėti ir miegančius, ir kitaip besiilsinčius vaikus.
  • Jeigu yra atskiras miegamasis, galima pasirūpinti, kad jo erdvė būtų matoma iš ugdymo erdvės – miegančių vaikų stebėjimui gali būti pasitelkiamos ir vadinamosios „mobiliosios auklės“ su vaizdo kameromis. 
  • Kai kurie darželiai poilsio metu jungia grupes, kad viena auklėtoja galėtų prižiūrėti visus miegančius, o kita – visus nemiegančius vaikus. 
  • Derėtų iš anksto numatyti, kuris iš įstaigos darbuotojų bus atsakingas už nemiegančių vaikų poilsio laiko organizavimą. 
  • Ramias veiklas galima organizuoti ir toje pačioje aplinkoje, kurioje ilsisi miegantys vaikai (jeigu nėra atskiro miegamojo). Tai gali būti spalvinimas, dėliojimas, karpymas, istorijų klausymasis per ausinuką ir pan.  
  • Nemiegančių vaikų šeimos gali vaikui sudėti „poilsio kuprinytę“, kurioje būtų jų mėgstamai tyliai veiklai reikalingos priemonės, jeigu darželis jų neturi. 
  • Praleisti poilsio laiką su nemiegančiais vaikais gali meninio, sportinio ar papildomo ugdymo pedagogai bei kitas darželio personalas – pavaduotojai, sveikatos specialistai, socialiniai pedagogai, psichologai. 
Žymos: | |

Komentarai (3):

Atsakymai į “Linkstama atsisakyti privalomojo vaikų popiečio miego darželiuose”: 3

  1. Tiesa parašė:

    Kaip visada viskas gražu ant popieriaus.

  2. V ir Gis parašė:

    Kam vaikams miegoti? Juk gali žolės parūkyti arba ratuką vieną kitą sukramsnoti. Pirmyn į laisvę ir nepriklausomybę!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Švietimas

Vietoje pietų miego darželinukai galės rinktis ramų poilsį

Ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigose vaikams turės būti sudarytos galimybės dienos poilsio metu ilsėtis ne tik miegant, bet ir kitomis ...
2024-12-05
Skaityti daugiau

Švietimas

Kretingos gatvėje statys privatų vaikų darželį

Parengti projektiniai pasiūlymai dėl švietimo paskirties pastato – vaikų darželio, Kretingos g. 90, Klaipėdoje, statybos. Privačiame sklype suplanuotas trijų aukštų pastatas ...
2024-07-30
Skaityti daugiau

ELTA

Vaiko teisių gynėjai baigė vidinį tyrimą dėl incidento Palangoje

Vaiko paėmimą Palangoje vykdę specialistai ir policijos pareigūnai procesą galėjo atlikti geriau, taip pat įvykyje turėjo dalyvauti daugiau vaiko teisių ...
2024-01-31
Skaityti daugiau



Pin It on Pinterest

Share This