Klaipėdos krašto metams skirta konferencija sukvietė istorikus iš trijų žemynų

Klaipėdos/Mažosios Lietuvos istorija
Avatar photoAtvira Klaipėda
2023-05-24

Gegužės 25–27 dienomis Klaipėdoje ir Vilniuje XX amžiaus geopolitinius Europos virsmus ir regioninę istoriją tyrinėjantys mokslininkai diskutuos tarptautinėje mokslinėje konferencijoje „1923 metų Klaipėdos krašto prijungimas prie Lietuvos: jo tarptautinė reikšmė ir ilgalaikis poveikis Europos paribio mikroregionų kontekste“.

Tai – pagrindinis Klaipėdos krašto metų programoje numatytas akademinis renginys. Jį drauge su Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos institutu (KU BRIAI) organizuoja Kembridžo universiteto Geopolitikos centras (Jungtinė Karalystė) ir Lietuvos istorijos institutas.

Pirmojoje konferencijos dalyje, kuri ketvirtadienį prasidės Vilniuje, Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos konferencijų salėje, žinomi tarpukario diplomatinės istorijos ir tarptautinių santykių tyrinėtojai, kurių tyrimų sritis apima pietrytinį Baltijos jūros regioną, skaitys pranešimus apie Klaipėdos klausimą ir jo kontekstus tarptautiniuose santykiuose. Pranešimus šia tema pristatys Estijos, Japonijos, Jungtinės Karalystės, Kanados, Lenkijos, Lietuvos, Prancūzijos ir Vokietijos mokslo institucijų atstovai. Dalis jų Lietuvos auditorijai jau pažįstami, dalis – mūsų šalyje rengiamoje mokslinėje konferencijoje lankysis pirmąkart.

„Plenarinį pranešimą konferencijoje ketvirtadienį skaitys profesorius Brendanas Simmsas, daugelio žinomų knygų apie XV–XX a. geopolitinių tvarkų kaitą Europoje autorius, vienas labiausiai cituojamų tarptautinių santykių tyrinėtojų, šiuo metu vadovaujantis Geopolitikos centrui Kembridžo universitete Jungtinėje Karalystėje“,– sako KU Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto vadovas Vasilijus Safronovas.

Antrojoje konferencijos dalyje, kuri šeštadienį vyks Klaipėdoje, Klaipėdos universiteto auloje, bus galimybė į Klaipėdos kraštą pažvelgti panašios istorinės patirties regionų kontekste. Tai – Galicija, Šlėzvigas ir Triestas, Vilniaus kraštas, Suvalkų trikampis ir Aukštutinė Silezija. Šių Europos regionų atsiradimo istoriją, jų gyventojų tapatybės pokyčius pristatys į renginį pakviesti istorikai iš Danijos, Jungtinės Karalystės, Lenkijos ir Lietuvos. Dalis jų Lietuvoje taip pat svečiuosis pirmą kartą.

Pasak KU BRIAI vadovo, tai nėra pirmoji tarptautinė konferencija, skirta 1923-iųjų įvykiams, kurią rengia KU drauge su partneriais. Pirmasis renginys, skirtas Klaipėdos krašto prijungimui prie Lietuvos, įvyko dar 1993 m. Giruliuose. Tačiau tai pirmas tokio masto renginys, mokslinei diskusijai sukviečiantis istorikus net iš trijų žemynų.

Konferencija vyks anglų kalba be vertimo. Filmuotą ir lietuviškai subtitruotą konferencijos medžiagą organizatoriai vėliau ketina paskelbti internete.

Žymos: |

Komentarai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Istorijos iš Klaipėdos archyvo, Svarbu

Valdžios sprendimuose – ir neįmenamos mįslės  (1)

„Atviros Klaipėda“, remdamasi Vykdomojo komiteto (VK) dokumentais, dabar saugomais Klaipėdos regioniniame valstybės archyve, toliau pasakoja, kaip 1952-aisiais Klaipėdos valdžia laimino ...
2025-05-01
Skaityti daugiau

Klaipėdos/Mažosios Lietuvos istorija, Svarbu

Klaipėdos krašte - veikimas prieš Lietuvos pastangas 

Remdamasi Lietuvos centriniame valstybės archyve dabar saugomais dokumentais ir kitais šaltiniais „Atvira Klaipėda“ toliau pasakoja, kas dėjosi Klaipėdoje prieš šimtą ...
2025-04-27
Skaityti daugiau

Mums rašo

Ar istorikas pasieks savo tikslų paviešinus sukilimo vado dienoraštį? (1)

Jonas Polovinskas-Budrys – Klaipėdos sukilimo vadas. Jo ir žmonos palaikai 2023 m. atgulė Klaipėdoje, Skulptūrų parke prie paminklo žuvusiems sukilėliams ...
2025-04-24
Skaityti daugiau



Pin It on Pinterest

undefined
undefined
Loading
Share This