Pirmasis visiškai atviras naujienų portalas
2023-03-31 |
Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetas siūlo keisti Finansinės paskatos pirmąjį būstą įsigyjančioms jaunoms šeimoms įstatymą taip, kad jos būtų skatinamos pirmąjį būstą įsigyti regionuose, o ne šalia didmiesčių.
Skelbiama, jog minėtas įstatymas jau suteikė galimybę daugiau kaip 5000 jaunų šeimų, o 2023 metais jaunoms šeimoms finansinei paskatai pirmajam būstui įsigyti skirti 8 mln. eurų.
„Skirtos lėšos poreikio nepatenkina, o finansinės paskatos tebelaukia virš 1000 jaunų šeimų. Komiteto nariai sulaukė jaunų šeimų prašymų padidinti finansavimą ir nepasitenkinimo dėl neapibrėžtumo laukiant subsidijų eilėje“, – rašoma Seimo pranešime.
Jame taip pat pažymima, jog, Lietuvos banko vertinimu, esą valstybės teikiama finansinė paskata regionuose pirmąjį būstą įsigyjančioms jaunoms šeimoms nėra naudojama tikslingai ir gali prisidėti prie disbalansų gyvenamojo nekilnojamojo turto rinkoje formavimosi, mat šios paskolos sudarė didelę dalį viso būsto paskolų srauto vietovėse šalia didžiųjų Lietuvos miestų. Vilniaus ir Kauno apskrityse ši dalis 2021 m. išaugo iki 8 proc., o Klaipėdos apskrityje – net iki 18 proc.
„Dėl to, Lietuvos banko nuomone, būtina įvertinti dabartinių kriterijų, pagal kuriuos nustatomos vietovės, kuriose galima įsigyti būstą su paskata, tikslingumą ir šiai paskatai skiriamų valstybės lėšų sumą. Taip pat pažymėta, kad galimybės su paskata nusipirkti būstą arti didžiųjų miestų (kaip Vilniaus, Kauno, Klaipėdos rajonuose) ir savo ekonominę veiklą vykdyti didžiuosiuose miestuose iš esmės neatitinka paskatos tikslo dėl regionų vystymosi skatinimo ir galimai prisideda prie disbalansų prie didžiųjų miestų esančių rajonų būsto rinkose formavimosi, nes paskolų su valstybės teikiama finansine paskata ir parama srautas sudaro vis didesnę viso naujų būsto paskolų srauto dalį (11,4 % 2021 m., palyginti su 6,9 % 2020 m.)”, – rašoma pranešime.
Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) nuomone, finansinė paskata turėtų būti taiklesnė ir įvesta daugiau saugiklių.
Dėl to SADM planuoja parengti įstatymo pakeitimus, kurie esą turėtų išspręsti ir subsidijų laukimo neapibrėžtumo problemą. Įstatymo pakeitimus planuojama pateikti Seimui svarstyti šį rudenį.
Valdžia veikia pagal KGB-istų įsakymus. Buvusios paskolos sumažino emigraciją, jaunimas pradėjo sukti lizdus Lietuvoje. Valdantieji sureagavo iš karto: būsto palūkanas padidino trigubai, siekia neleisti statytis namų ten, kur nori, o taikyti įvairias priemones , kad jaunimas dingtų iš Lietuvos. Jei Prezidentas žengia bet kokį žingsnį gerovės valstybės link, valdantieji kuria visuomenės terorizavimo priemones, išgujimo iš Lietuvos priemones.