Šv. Jono bažnyčia: kas toliau? (1)

Miestas, Svarbu
Avatar photoMartynas Vainorius
2018-05-07

Viešumoje prasidėjus diskusijoms dėl Klaipėdos savivaldybės pasirinkto kelio atstatyti autentiško tūrio šv. Jono bažnyčią, pirmadienį surengto pasitarimo metu priešingas vizijas turinčios pusės vėl išsakė savo argumentus. Iš „Atvirai Klaipėdai” duotų komentarų susidaro įspūdis, jog abi jos liko prie savo pozicijų.

Vicemerė Judita Simonavičiūtė po darbinio pasitarimo sakė, jog buvo sukvietusi tiek architektus, tiek Savivaldybės administracijos specialistus, kad jie išsakytų savo argumentus.

„Kokį konkursą vėl skelbti apsispręs pati Savivaldybės administracija. Faktas yra tai, kad archeologija čia yra svarbiausias dalykas. O Kultūros paveldo departamentas mums aiškiai pasakė, kad prieš skiriant finansavimą archeologiniams tyrimams turi būti aiškiai parodyta, ką čia norime atstatyti”, – sakė J. Simonavičiūtė.

Pasitarime dalyvavęs neįvykusį konkursą kritikavusios Klaipėdos regioninės architektūros tarybos pirmininkas Edmundas Andrijauskas sakė dar kartą išdėstęs tuos pačius argumentus.

„Pasišnekėjome ir išsiskirstėme. Pagrindinis mūsų tikslas, kad šis projektas pasižymėtų aukšta kokybe ir būtų sukurtas išskirtinis Klaipėdos objektas. Renkantis iš trijų pasiūlymų, o ne iš vieno, tai padaryti yra kur kas daugiau šansų”, – sakė architektas.

Kad siekiama kokybės tvirtino ir Savivaldybės administracijos Investicijų ir ekonomikos departamento direktorius Ričardas Zulcas.

„Dar kartelį išdėsčiau argumentus, kodėl mes norime pirmiausia 3D modelio. Jis palengvintų jau pagrindinio konkurso, kurio metu būtų sukurtas techninis projektas, vykdymą. Ir Kultūros paveldo departamentas mus ragina kuo skubiau teikti tarpinį rezultatą, nes tik tada spręs dėl finansavimo archeologiniams tyrimams. Gaunasi toks užburtas ratas. Lieku prie tos pačios nuomonės, kad reikia pirmiau tokio modelio, nes jis leis ir klaidų išvengti, ir laiko sutaupyti”, – sakė R. Zulcas.

Jis teigė, jog naują konkursą bus siekiama paskelbti kuo greičiau, kad modelis būtų sukurtas iki rudens, kai planuojama surengti tarptautinę konferenciją, skirtą šv. Jono bažnyčios atstatymo ir jos pritaikymo idėjoms generuoti.

Žymos: | | |

Komentarai (1):

Įrašo “Šv. Jono bažnyčia: kas toliau?” komentarų : 1

  1. Laimonas Bogušas parašė:

    Susidaro įspūdis, kad diskusijose dalyvaujančios pusės kalba apie skirtingus dalykus, arba kalbėdami apie tuos pačius dalykus naudoja skirtingus žodžius, terminus.
    Šiaip jau, jeigu realus tikslas yra atkurti sunaikintą kultūros paveldo objektą (atkuriant jį tokios struktūros, dydžio, funkcijos, medžiagiškumo, koks jis buvo prieš sunaikinimą), tuomet schema labai aiški – skiriam istorikams, archeologams ir pan. specialistams , pavyzdžiui, 12 mėnesių istorinei medžiagai surinkti (iš kur nori – vakarų Europos archyvai, rytų Europos archyvai, archeologiniai tyrimai in situ, analogų studijos etc.), o tada valstybės lygiu (Kultūros ministerija, Kultūros paveldo departamentas, Paminklų restauravimo institutas) rengiamas atkūrimo projektas. Voila. Chrestomatinis tokio proceso pavyzdys – Drezdeno Frauenkirche.
    Tačiau, jei tikslas nėra sunaikintos materijos ir funkcijos atkūrimas, o priešingai – naujo namo sunaikintojo vietoje pastatymas, pertvarkant ir pritaikant šių dienų poreikiams (tiek materialios struktūros, tiek naudojimo funkcijos prasme), tokiu atveju reikia baigti kalbas apie ATKŪRIMĄ ir kuo greičiau suformuluoti tikslą, uždavinį. Priimti politinį sprendimą, padedantį siekti to tikslo (tame tarpe ir sunešioti Kultūros paveldo departamento išrašytas metalines kurpaites). Na, politinis sprendimas tikriausiai jau priimtas, ir tai tikrai yra gerai. Svarbiausia, kad bendro sutarto tikslo siektų visi. Chrestomatinis tokio proceso pavyzdys – Berlyno karališkosios pilies atstatymas, pritaikant pasaulinio lygio kultūros – kongresų – parodų ir t.t. centrui – HUMBOLDTŲ FORUMUI. Savaime suprantama, šito tikslo vokiečiai siekia aukščiausiu lygiu – Bundestagas, kancleris ir t.t. Tai ilgametės vokiečių valstybės kultūros strategijos dalis, pradėta vykdyti iš karto po Berlyno sienos griuvimo.
    Klaipėdai reikia analogiškos strategijos, o ne trumpalaikių 3D žaidimėlių.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Svarbu, Temos

Mero vizijose – ir atstatyta Klaipėdos pilis  (30)

Susitikimus su miestiečiais tęsiantis Klaipėdos meras Arvydas Vaitkus trečiadienio vakarą paskelbė, jog naują Bastionų tiltą projektuos šalia gyvenamąjį kvartalą statantys ...
2025-04-17
Skaityti daugiau

Fotoreportažai, Politika, Svarbu

Paminėjo pirmosios Klaipėdos miesto tarybos 35-metį (1)

Sekmadienį Klaipėdos piliavietėje buvo iškilmingai paminėtos pirmosios po nepriklausomybės atkūrimo Klaipėdos miesto tarybos 35-osios metinės. „Viską pradėjom nuo nulio. Buvo ...
2025-04-13
Skaityti daugiau

Miestas, Svarbu

Medelyno kvartalui projektuoti - dar beveik 300 tūkst. eurų (3)

Po dešimties metų Klaipėdos savivaldybė vėl ėmėsi Medelyno kvartalo teritorijos, kuri jau porą dešimtmečių įvardijama kaip pagrindinis placdarmas gyvenamojo būsto plėtrai ...
2025-03-18
Skaityti daugiau



Pin It on Pinterest

undefined
undefined
Loading
Share This