Didįjį pilies bokštą atstatys „Pamario restauratorius” (23)

Miestas, Svarbu
Avatar photoArtūras Šulcas
2022-10-14

Klaipėdos savivaldybė pasirašė 3,4 mln. eurų vertės sutartį su UAB „Pamario restauratorius” dėl Memelio pilies didžiojo bokšto rekonstravimo, atkuriant istorinį jo tūrį.

Projektuotojų vizualizacija

Šiuos darbus numatyta baigti 2025 metų pavasarį.

Rangovą savivaldybei rasti sekėsi sunkiai: viešojo pirkimo konkursas įvyko tik iš trečio karto. Pirmuosius du konkursus teko nutraukti, nes potencialiems rangovams jos numatytas finansavimas pasirodė esąs per menkas. 

Miesto politikams priėmus politinį sprendimą atkurti didįjį pilies bokšto tūrį iš vidaus panaudojant metalines konstrukcijas pagal UAB „Uostamiesčio projektas” parengtą projektą, visuomenėje yra įvairių nuomonių. Vieni mano, kad atkurto bokšto vertikalė gali pagyvinti senamiesčio panoramą, tapti vienu iš Klaipėdos miesto simbolių, paskatinti visos piliavietės atkūrimą. Kiti mano, kad pirma reikėtų susitarti dėl visos piliavietės regeneravimo principų. 

Pilies didžiojo bokšto pamatai ir pirmasis aukštas buvo atkurti dar iki 1990 metų. 2016 m. ta dalis buvo remontuojama – didelė dalis sutrupėjusių plytų buvo pakeistos į analogiško dydžio raudono molio plytas. Laikino stogo  laikanti plokštė ir medinė dekoratyvinė piramidė pakeista į monolitinę denginio plokštę su stikliniu stoglangiu, demontuota parapeto gelžbetoninė apdaila, iš sienos konstrukcijos iškelti palaidi akmenys, taip sudarant galimybę įrengti ekspozicinę erdvę „sienos storyje”.

ISTORIJA

Šešiaaukštis pilies bokštas buvo pastatytas apie 1546 m. ir laikomas vienu seniausių renesanso mūro pavyzdžių Lietuvoje. Tai tuo metu buvo aukščiausias statinys Klaipėdoje. 15 m skersmens bokštas turėjo rūsį. Jis atliko ir kalėjimo funkciją.

Per 1756–1763 m. Septynerių metų karą Klaipėdą užėmus Rusijos imperijos kariuomenei, pilis 1763 m. buvo apleista ir pamažu nyko.

1812 m. per prancūzmetį pilyje buvo įrengtos kareivinės, arsenalas, sandėliai, ligoninė. 1821 m. iš penkių bokštų dar stovėjo du. 1840 m. pradėjo griūti pilies įėjimo skliautai, 1843 m. buvo pašalintos Didžiojo parako bokšto liekanos, apie 1865 m. nuvirto Kunigaikščio bokštas. Po 1888 m. buvo parduoti nugriauti svarbiausi pilies mūro pastatai.

Miesto Tarybos kolegija rinkosi iš trijų jai pateiktų variantų  – palikti esamą padėtį, atkurti autentišką mūrą, kai sienų storis siektų iki 3 metrų ir statyti bokštą iš vidaus panaudojant metalines konstrukcijas.

Žymos: | | | | | |

Komentarai (23):

Atsakymai į “Didįjį pilies bokštą atstatys „Pamario restauratorius””: 23

  1. DM parašė:

    Runkeliai tuščiom puodynėm ant galvos nustokit verkti !!! Traku pilis kažkaip tinka raudonu plytu o śis bokštas jau nekažka jums.

  2. Anonimas parašė:

    Atstatykite geriau Jono baznycia (Johanneskirche), bus daugiau senosios Klaipedos. Memelburgo pilies bokstas nereikalingas niekam !!!

  3. Anonimas parašė:

    Jei sakoma, kad bokštas renesansinis, tai mūras buvo tinkuojamas? Įdomu, kodėl atsisakyta S. Manomaičio įdėjos statyti stiklinį bokštą?

  4. Simona parašė:

    Jeigu norima tik akcento, tai architektas Manomaitis buvo suprojektabęs stiklinį bokštą. Manau būtų geriau, nei ši butaforija

  5. Gediminas parašė:

    Kai Klaipėdos ekskursijų vadovai vedžioja po Klaipėdą, tai rodo pilies akmenis, kuriuos panaudojo kaip statybinė medžiaga po didžiojo gaisro. Klaipėdiečiai išnešiojo pilies akmenis ir plytas savo namų statybai. Pilis nereikalinga pasakė senieji klaipėdiečiai, tai gerbkime jų pasirinkimą. Jei neturite kur dėti pinigų, paaukokite ukrainiečiams.

    • Vytautas (ne)didysis parašė:

      Gediminai. Jums pilis kaip tik turėtų rūpėti 🙂 O šiaip, nėra klausimo, kur dėti pinigus. Suaukoti gali viską ir bet kam, o čia miesto akcentas. Tikrai nyki vieta, nes nėra į ką žiūrėti. Patikėkit, atsiradus bent jau bokštui (visos pilies ir nesitikime), vaizdzialis bus tikrai geresnis

    • Anonimas parašė:

      Vaizdelis tikriw nebus geresnis.aplinka nesutvarkytas. Turistams bus tikrai iš jo pasijuokti?

  6. Bus parašė:

    Bus gerai ir toks, juk originalo neatstatysi, o aukštų akcentų miestui reikia !

  7. Vadimas parašė:

    Pinigų panaudojama kad gyventojui iš to naudos nebūtų .tipo kruiziniai laivai Lietuvai sumokėjo 2 milijonus gal tipo turistams patiks ir bokštas

  8. Petriukas parašė:

    Už tuščiavidūrį tūrį -maketą-3.5 miln.? Ir kam jis reikalingas toks „paveldas”?

  9. St. Darbų vadovas parašė:

    Pagarba ,,restauratoriui,, iš trečiojo karto svaiciojantiems valdininkams įrodė ,kad veltui nebus atliekami darbai. Nors į tą pusę…

  10. Anonimas parašė:

    Kicas.. geda..

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Miestas, Svarbu

Želdynų komisija atlaidi medkirčiams

Klaipėdos miesto želdynų ir želdinių apsaugos, priežiūros ir tvarkymo komisija vien šių metų pradžioje leido iškirsti Dangės pakrantėje ir Naujoje Uosto ...
2025-01-19
Skaityti daugiau

Svarbu, Transportas

Statyti naują tiltą ar remontuoti senąjį?

„Klausimas stovi labai aiškiai: kiek laiko mes dar turime? Nes jau bilda jau 5-7 metai… Bilda ir bilda. Sugrius-nesugrius?“ – ...
2025-01-18
Skaityti daugiau

Miestas

Buksuoja Klaipėdos strategijų rengimas

Savivaldybė atgaline data sustabdė Klaipėdos miesto ekonominės plėtros strategijos (KEPS) iki 2030 m., dar vadinamos Mėlynuoju proveržiu, atnaujinimą, nors jis ...
2025-01-17
Skaityti daugiau



Pin It on Pinterest

Share This