Pirmasis visiškai atviras naujienų portalas
2022-09-30 |
Šiuo metu Lietuvos nekilnojamojo turto (NT) rinka susiduria su pokyčiais. Pokyčiai nėra netikėti, priešingai – juos jau kurį laiką buvo galima nujausti, tik nebuvo aišku, kada tai įvyks, kokios priežastys juos lems ir kaip tai vyks.
Per pastaruosius 2 – 2,5 metų būsto kainos Lietuvoje ūgtelėjo 40-50 proc. tai yra gerokai sparčiau nei 3-5 proc. metinis NT kainų augimas, kuris buvo stebimas nuo 2014 metų.
„Toks spartus kainų augimas nėra sveikos NT rinkos požymis, jis rodo, kad norinčių įsigyti būstą buvo daugiau, nei parduodamų objektų. Tačiau pastaruoju metu stebimas paklausos ir pasiūlos santykio pasikeitimas”, – teigia untu.lt.
Visuose didžiuosiuose Lietuvos miestuose butų sandorių šiemet įvyko 10-17 proc. mažiau nei per atitinkamą laikotarpį pernai, tačiau praėję 2021 metai nėra geras atskaitos taškas, nes tai buvo rekordiškai aktyvūs metai. Pažvelgus į 2022 metus paskutinių 5 metų kontekste matyti, kad sandorių skaičius šiemet nelabai skiriasi nuo paskutinių 5 metų vidurkio.
Pastaruoju metu metinis kainų augimas sulėtėjo. Artimiausiu metu 1-3 proc. kasmėnesinio kainų augimo tikėtis neverta. Vis dar yra objektų, kurie sulaukia didelio potencialių pirkėjų dėmesio ir parduodami per savaitę, bet daugėja ir tokių objektų, kuriems prireiks 1-3 mėnesių pardavimui bei kantrybės derybose su pirkėjais. Didesnio kainų kritimo taip pat nesitikima, nes didelėje dalyje sandorių dalyvauja žmonės, kurie yra ir pirkėjai, ir pardavėjai vienu metu. Dažniausiai parduodamas vienas būstas ir perkamas kitas. Tokie sandorių dalyviai neišbalansuoja pasiūlos – paklausos santykio.
Kaip vieną iš pagrindinių NT rinkos balanso pokyčio priežasčių untu.lt mini neapibrėžtumą.
Daug nežinomybės ir triukšmo kyla dėl energetinių resursų kainų, geopolitinės krizės Lietuvos kaimynystėje, paskolų bazinių palūkanų kilimo. Teigiama esą šis triukšmas leidžia pristabdyti žmonių vartojimą, infliaciją, o tuo pačiu prislopina ir NT rinkos aktyvumą.
Parašykite komentarą