Tokios Joninės kaip šiemet – retos

Vasara
Avatar photoAtvira Klaipėda
2022-06-23

Liaudies išmintis byloja, kad per Jonines visada lyja. Ar tikrai šis faktas teisingas, galima patikrinti naudojant lietingų dienų (>0,1 mm) pasikartojimą 1991–2020 m. laikotarpiu.

Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos duomenimis, vidutiniškai Lietuvoje birželio 23 ir 24 dienomis dažniau lyja, nei nelyja, tačiau pasakymas „visada per Jonines lyja” nėra teisingas. Lietaus pasikartojimas birželio 23 ir 24 d. siekia atitinkamai 58 % (17 iš 30 metų) ir 64 % (19 iš 30 metų).

Teigiama, jog pasikartojimo reikšmė labai priklauso nuo šalies vietovės. Birželio 23 d. (Joninių išvakarių dieną) dažniau krituliai iškrenta pajūryje, Kauno ir Biržų apylinkėse (62–66 %). Birželio 24 d. (Joninių dieną) – Vidurio Lietuvoje bei didelėje dalyje Šiaurės ir Rytų Lietuvos (66–74 %).

Kodėl būtent tokiu metų laikotarpiu taip dažnai lyja? Nors nėra tiksliai žinoma, kodėl būtent šios dvi dienos taip išsiskiria, tačiau tai labiausiai sietina su intensyvesne ciklonine cirkuliacija ir popietine konvekcija. Joninių laikotarpiu dienos trukmė yra pati ilgiausia metuose, todėl Saulė stipriai šildo žemę. Stiprus įšilimas dažnai siejasi su žemesnio slėgio atmosferos cirkuliacijos ir cikloninės bei frontinės veiklos suintensyvėjimu.

Pati lietingiausia Joninių laikotarpio diena buvo 1999 metais birželio 23-oji Biržuose, kai per parą iškrito katastrofinį kriterijų „labai smarkus lietus“ atitinkantis kiekis, net 84,7 mm, kas atitinka viso birželio mėnesio kritulių kiekį. Daugiausiai kritulių birželio 24 dieną yra iškritę 1990 metais Šauliuose – 63,1 mm (taip pat atitinka viso birželio mėnesio normą).

Prisimenant paskutinius keturis metus, tai 2021 m. Joninės buvo labai šiltos, bet laužus daug kur Lietuvoje bandė gesinti vasariškos audros. 2020 m. birželio 23 d. gausių kritulių sulaukė tik vakarinė Lietuvos dalis ir pajūris (Klaipėdoje iškrito 61 mm), o birželio 24 d. buvo be lietaus. 2019 m. Joninės buvo visai sausos, o 2018 m. Joninės buvo artimiausios daugiametėms reikšmės – palijo visur to truputį.

Kokie orai bus šiemet?

Sinoptikai prognozuoja, kad šiemet Joninių ilgasis savaitgalis bus, kaip reta, sausas ir šiltas. Vis dėlto per pačią Joninių naktį/paryčiais šiltesnis rūbas nepamaišys.

Ketvirtadienį visoje šalyje be lietaus. Naktį vietomis rūkas. Vėjas nepastovios krypties, naktį silpnas, dieną 4–9 m/s. Temperatūra naktį 8–13, dieną 22–27, pajūryje 19–21 laipsnis šilumos. 

Lietaus nenumatoma ir visą ilgąjį savaitgalį.

Penktadienio dieną temperatūra kils iki 23–28 laipsnių, šeštadienį – iki 24–29, o sekmadienį – net iki 30 laipsnių.

Pagal išankstines prognozes panašiai šilta ir be lietaus turėtų būti ir kitos savaitės pirmoji pusė.

INFORMACIJA

Klaipėdoje ketvirtadienį Joninių šventė vyks atnaujintame Dangės skvere. Čia nuo 19 val. pasirodys tradicinio folkloro ansambliai „Ratilio“, „Alka“, „Alkiukai“, „Kuršių ainiai“, „Senoliai“. Vyks įvairios edukacijos, pradedant etnopramogomis, žaidimais vaikams bei baigiant žolynų pynimu. Šventę vainikuos efektingas „Ugnies šokio“ fakyrų pasirodymas.

Žymos: | |

Komentarai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Orai

Sumažėjo ozono sluoksnis

Virš Baltijos jūros regiono vėl sumažėjo ozono sluoksnis, savo socialinio tinklo paskyroje skelbia Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba. Kauno meteorologijos stoties duomenimis, ...
2025-01-21
Skaityti daugiau

Orai

Kokie orai buvo 1991-ųjų sausio 13-ąją?

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba Laisvės gynėjų dieną primena, kokie orai buvo 1991 m. sausio 13 d. Tuo neramiu Lietuvai laikotarpiu ir ...
2025-01-13
Skaityti daugiau

Orai

Žiema ir vėl atsitraukė

Nors sausis Lietuvoje yra šalčiausias žiemos ir visų metų mėnuo, kol kas to pasakyti negalima. Pasak Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos, visos ...
2025-01-09
Skaityti daugiau



Pin It on Pinterest

Share This