Lietuvos pajūryje mokslininkė aptiko cholerai artimas bakterijas (2)

Aplinkosauga
Avatar photoAtvira Klaipėda
2022-06-14

Globalinis atšilimas ir pramoninė bei žmogiškoji tarša daro ryškią neigiamą įtaką Baltijos jūrai. Dėl kasmet vis labiau šylančio jūros vandens, Baltijos pakrantėse vis dažniau aptinkamos įvairios žmogaus sveikatai ir net gyvybei pavojingos bakterijos. Šiemet Klaipėdos universiteto mokslininkės ir Klaipėdos licėjaus mokinio pristatytas bendras tyrimas atskleidė, kad sveikatai pavojingų bakterijų galima rasti jau ir Lietuvos pakrantėse.

Klaipėdos licėjuje mokiniai kasmet rengia įvairius mokslinius darbus, kuriuos metų pabaigoje pristato tradicinėje kasmetinėje mokslinėje konferencijoje „Ieškau. Tiriu. Mąstau“. Šiemetinė konferencijoje išskirtinio dėmesio sulaukė licėjaus trečios gimnazinės klasės mokinio Marijaus Taraškaus ir Klaipėdos universiteto mokslininkės Gretos Gyraitės bendras mokslinis tyrimas apie cholerai artimų Vibrio bakterijų paplitimą Lietuvos pajūrio pakrantėse.

Šis tyrimas buvo vykdomas trejus metus bandymus atliekant Klaipėdos universiteto biochemijos laboratorijoje. Tyrimo metu buvo ieškoma žmogaus sveikatai ir net gyvybei pavojingų Vibrio bakterijų ir joms artimų atmainų tam tikrose Klaipėdos, Nidos ir Palangos pajūrio vietovėse.

M. Taraškaus tyrimo pristatyme rašoma, kad per pastaruosius du dešimtmečius visoje Europoje buvo nustatyta beveik 600 Vibrio bakterijų sukeltų infekcijų, įskaitant ir daugiau kaip 20 mirčių. Remiantis Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis, pastaraisiais metais palankios gamtinės sąlygos daugintis tam tikroms Vibrio genties bakterijoms susidarė ir kai kuriose Baltijos jūros pakrančių vietose Danijoje, Estijoje, Suomijoje, Vokietijoje, Latvijoje, Lenkijoje, taip pat ir Lietuvoje.

Vibrio bakterijos žmogui gali sukelti infekcinį negalavimą – vibriozę. Dažniausiai vibriozė pasireiški gastroenterito simptomais, viduriavimu, pykinimu, pilvo skausmais, vėmimu. Šios bakterijos taip pat gali sukelti ir žaizdų ar minkštųjų audinių infekcijas, septicemiją. Komplikacijos atveju susirgusiam asmeniui liga gali baigtis galūnių amputacija ar net mirtimi.

Dažniausiai šios bakterijos į žmogaus organizmą patenka per atviras žaizdas maudantis vandens telkinyje arba vartojant termiškai neapdorotas jūros gėrybes.

M. Taraškaus tyrimas atskleidė, kad pavojingų Vibrio ir šiai genčiai priklausančių bakterijų galima aptikti ir Lietuvos pakrantėse. Dar 2018-ais metais paimtuose vandens mėginiuose iš Nidos, Palangos atokesnių pakrančių ir Klaipėdos uosto akvatorijos tyrimo metu buvo aptiktos Vibrio bakterijų šeimai priskiriamos bakterijos V. cholerae ir V. vulnificus.

Didžiąją dalį Baltijos jūroje ties Lietuvos pakrante rastų bakterijų sudaro V. cholerae bakterijų genai (64 proc.). Tuo tarpu V. vulnificus bakterijų genų rasta beveik du kartus mažiau (36 proc.).

Pavojingų bakterijų Lietuvos pakrantės rasta imant mėginius kiekvieną vasaros mėnesį bei rugsėjį. Didžiausias jų kiekis mėginiuose nustatytas rugpjūtį. Būtent šį mėnesį, kaip teigiama tyrimo apraše, yra didžiausia grėsmė susirgti šios bakterijos sukeliamomis ligomis.

Tyrimo metu daugiausiai Vibrio bakterijų rasta Klaipėdos uosto hidrologinėje stotyje. Pasak tyrimo išvadų, tai gali būti sietina ir su Baltijos jūros pakrantės ties Klaipėda užterštumu dėl netoliese vykdomos uosto veiklos ir aktyvios laivybos.

Klaipėdos licėjaus biologijos mokytojos ir vienos iš mokslinio darbo vadovių Ingridos Rimkienės teigimu, šis tyrimas yra itin svarbus siekiant plačiau suvokti mūsų Baltijos jūros ekologinę būklę.

„Globalinis atšilimas ir tarša daro akivaizdžią įtaką Baltijos jūrai. Todėl šis tyrimas leidžia matyti platesnį vaizdą, kuria kryptimi mes judame bei suvokti, kas ateityje gresia šalia mūsų esančios jūros ekosistemai. Ateityje maudytis ar vartoti Baltijos jūros teikiamas gėrybes gali tapti itin pavojinga. Todėl mes labai didžiuojamės, kad tokio sudėtingo tyrimo išdrįso imtis mūsų licėjaus mokinys, kuris su mokslininkės Gretos Gyraitės pagalba atliko itin kruopštų ir daug žinių reikalaujantį darbą. Šio tyrimo rezultatai ateityje bus itin vertingi ne tik mokslo bendruomenei, bet ir visiems Lietuvos gyventojams“, – teigė I. Rimkienė.

Pasak pedagogės, ateityje šį tyrimą Klaipėdos licėjuje ketinama tęsti savarankiškai naudojant mokykloje neseniai įrengtą modernią biochemijos laboratoriją. Kitame tyrimo etape ketinama tirti Vibrio bakterijų paplitimą populiariose Lietuvos pajūrio maudyklose.

Žymos: | | | | | | |

Komentarai (2):

Atsakymai į “Lietuvos pajūryje mokslininkė aptiko cholerai artimas bakterijas”: 2

  1. bigcatwar parašė:

    ..pirmi ir vieninteliai tyre Baltijos ir Siaures juras vokieciai A.Wegenerio institutas. Straipsnis nuplagijuotas is puslapio phys taskas org,man geda uz jus..

    • Komentaras parašė:

      Neklaidinkite. A.Wegenerio institutas netyrė Balttijos jūros ties Lietuvos pakrante. Be to, 2018 metais tiriant vandens kokybę, buvo nustatyta, kad Baltijos jūroje ties Klaipėda ir Palanga yra saugu, Vibrio bakterijų nerasta. Tuo tarpu straipsnyje aprašomo tyrimo metu buvo nustatyti priešingi rezultatai – Vibrio bakterijų Baltijos jūroje ties Lietuvos pakrante yra.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Politikų tribūna

Kieno interesams atstovauja naujoji Vyriausybė?

Žvelgdami pro rožinius akinius spėjome patikėti, kad Artūras Skardžius ar Aidas Gedvilas veikia atskirai nuo valdančiosios daugumos ir naujai paskirtos ...
2025-01-21
Skaityti daugiau

ELTA

Energetikos ministerija siūlo laikinai stabdyti jūrinio vėjo parko konkursą

Energetikos ministerija siūlo laikinai stabdyti antrojo strateginio 700 megavatų (MW) vėjo parko Baltijos jūroje konkursą ir peržiūrėti jo sąlygas. Anot ...
2025-01-21
Skaityti daugiau

Orai

Sumažėjo ozono sluoksnis

Virš Baltijos jūros regiono vėl sumažėjo ozono sluoksnis, savo socialinio tinklo paskyroje skelbia Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba. Kauno meteorologijos stoties duomenimis, ...
2025-01-21
Skaityti daugiau



Pin It on Pinterest

Share This