Gedulo ir vilties dienos minėjimas – su nerimo gaida (1)

Fotoreportažai, Miestas
Avatar photoAtvira Klaipėda
2022-06-14

Klaipėda mini 81-ąsias sovietų organizuotų pirmųjų Lietuvos gyventojų trėmimų metines.

Antradienio vakarą tradiciškai minėjimas surengtas Tremtinių skvere ties S. Daukanto ir I. Kanto gatvių sankryža. Jo metu ne tik plevėsavo Ukrainos vėliava, tylos minute buvo pagerbtos šioje šalyje vykstančio karo aukos, bet ir kalbėjusieji neaplenkė šios skaudžios temos.

Martyno Vainoriaus nuotr.

Pasak Klaipėdos mero Vytauto Grubliausko, sunkiai XXI amžiuje suvokiami įvykiai rodo, kad agresoriaus DNR nuo 1941-ųjų nelabai pasikeitė, o likęs pasaulis pernelyg vangiai į tai reaguoja. Tuo metu miesto Tarybos narys Rimantas Didžiokas nuogąstavo, kad istorija kartojasi ir galbūt jau esame Trečiojo pasaulinio karo išvakarėse.

Iki vidurnakčio prie paminklo „Arka” vyksta tremtinių ir politinių kalinių vardų ir likimų skaitymo akcija. 19 val. vasaros estradoje prie Klaipėdos koncertų salės surengtas koncertas „Ilgesio dainos ir posmai Lietuvai“, kuriame dalyvaus elektroninės muzikos duetas „UraganiuS ir Aira“, aktorė Virginija Kochanskytė, Žvejų rūmų mišrus choras „Cantare“.

1941 metų birželio 14-ą paryčiais komunistai pradėjo masinius trėmimus iš Lietuvos. Okupantai ir vietiniai kolaborantai auštant įsiverždavo į miegančių gyventojų namus, kratos metu atimdavo brangesnius daiktus ir liepdavo ruoštis tremčiai.

Anot Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro, dar iki okupacijos, 1940 m. sausį, NKVD (KGB pirmtakas) numatė pirminį represijoms pasmerktų žmonių skaičių – apie 320 tūkstančių. Per kelias 1941 m. birželio dienas į gyvulinius vagonus buvo sugrūsta ir iš tėvynės išvežta apie 18 tūkst. Lietuvos gyventojų.

Po nacių okupacijos vėl grįžę sovietiniai okupantai trėmimus vykdė iki pat Josifo Stalino mirties 1953 m.

Didžiausi trėmimai buvo vykdomi 1948 metais. Tuomet gegužės – birželio mėnesiais į sunkiai išgyvenamas Sibiro dykras gyvuliniuose vagonuose buvo išvežta 40 tūkst. lietuvių – iš jų ketvirtadalis vaikų, beveik pusė moterų, 5 tūkst. senjorų. Šiai nežmoniškai operacijai pavadinimu „Vesna“ („pavasaris“) buvo sutelktos neproporcingai didelės pajėgos – vidutiniškai vienam tremtiniui, netgi vienam vaikui – po trėmėją.

1941-1953 m. iš okupuotos Lietuvos komunistai ištrėmė 130 tūkst. Lietuvos gyventojų, iš jų 28 tūkst. mirė tremties vietose. Iš 1941-ais išvežtų politinių kalinių sugrįžo tik dešimtadalis.

Žymos: | | |

Komentarai (1):

Įrašo “Gedulo ir vilties dienos minėjimas – su nerimo gaida” komentarų : 1

  1. To parašė:

    O kur Vaitkus????

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Spyglys

Lilija grįžo miegoti aštuonkojo gniaužtuose*

Garsi kovotoja su KRATC (šiukšlių tvarkytojai) ir visos Klaipėdos valdžios aštuonkoju, kurį laiką šiltai jau miegojusi jo gniaužtuose, raudonoji Lilija ...
2024-11-28
Skaityti daugiau

Fotoreportažai, Politika

Į Klaipėdos valdžią sugrįžo „tikroji“ socdemė

Ketvirtadienio rytą Klaipėdos miesto tarybos posėdžio metu priesaiką davė į Seimą išrinktą buvusį uostamiesčio merą Vytautą Grubliauską pakeisianti Lilija Petraitienė. ...
2024-11-28
Skaityti daugiau

ELTA

Vytautas Grubliauskas turės du pavaduotojus

Parlamentarai svarstys Statuto pataisas, leisiančias Seimo Ateities komiteto pirmininkui Vytautui Grubliauskui turėti du pavaduotojus. Pasak Seimo pirmininko pirmojo pavaduotojo Juozo ...
2024-11-23
Skaityti daugiau



Pin It on Pinterest

Share This