Pirmasis visiškai atviras naujienų portalas
2022-06-05 |
Birželio 5-ąją, Pasaulinę aplinkos apsaugos dieną, Klaipėdos uostas atkreipia visuomenės dėmesį į aplinkai draugiškus ateities uosto sprendimus.
Sekmadienį Prezidentūros rūmų kieme ir S. Daukanto aikštėje vykstančiame Žaliųjų idėjų festivalyje pristatomos Klaipėdos universiteto (KU) mokslininkų sukurtos inovatyvios ir aplinkai draugiškos priemonės, kurios, kaip tikimasi, ateityje bus įdiegtos Klaipėdos uoste.
Tai inovatyvi naftos teršalų neutralizavimo uosto akvatorijoje ir jūroje biotechnologija ir dirbtinės salos, kurios ne tik puošia aplinką, bet ir valo vandenį.
KU mokslininkai prieš keletą metų vykdydami unikalų vandens telkinių kokybės gerinimo projektą, įvairiuose vandens telkiniuose įkurdino dirbtines salas, apaugino jas augalais, šaknimis iš vandens susiurbiančiais eutrofikaciją sukeliančias chemines medžiagas – azoto ir fosforo junginius.
Tokiomis dirbtinėmis siekiama kelių tikslų: natūralus augalų filtras mažina vandens žydėjimą ir skaidrina vandens telkinį, be to, sukuriama nauja erdvė vietinei florai ir faunai.
Kitos KU laboratorijose kurtos technologijos ypatumas – siekis naftos teršalams surinkti bei skaidyti panaudoti natūralius gamtos išteklius, pvz., žemės ūkio atliekas ir Baltijos jūros vandenyje ir smėlyje randamus mikroorganizmus.
Dėl Baltijos jūros uždarumo vandens atsinaujinimo procesai joje labai lėti, todėl taršos suvaldymo ir likvidavimo technologijos čia itin aktualios.
Kuriama technologija jau yra apsaugota – šiais metais gautas Lietuvos patentų biuro patentas. Taip pat 2020 metais buvo pateikta prioritetinė paraiška ir jos kopija į Europos patentų biurą, pagal ją pagamintas produktas bus licencijuojamas ir teikiamas rinkai.
„Mums garbė drauge su partneriais atstovauti Klaipėdai, pristatyti Universiteto mokslininkų darbus. Dauguma jų natūraliai siejasi su jūrine aplinka, nes mums, kaip mokslo atstovams, kaip pajūrio gyventojams, rūpi ekologijos bei tvarumo problematika. Naujos idėjos ir ir inovatyvūs sprendimai gimsta iš noro gyventi saugioje, švarioje pajūrio aplinkoje“, – pranešime cituojamas KU rektorius prof. dr. Artūras Razbadauskas.
Žaliųjų idėjų festivalio tikslas – supažindinti visuomenę su aplinkosaugos inovacijomis, žaliosiomis iniciatyvomis ir projektais bei paskatinti kiekvieną prisidėti prie tvaresnės Lietuvos kūrimo.
Man tai labiausiai patiko ta technologija su šiaudais. Ar ten realūs dalykai, ar tik pajuokavimas?