Pirmasis visiškai atviras naujienų portalas
2022-01-19 |
Kai kuriuose regionuose nevienareikšmiškai vertinama ar net priešiškai sutinkama sveikatos apsaugos reforma sėkmingai skinasi kelią Vyriausybėje.
Trečiadienį vykusiame Ministrų kabineto posėdyje, pristatydamas sveikatos apsaugos reformą reglamentuojančių įstatymų pakeitimo projektus, sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys buvo nusiteikęs optimistiškai ir neabejojo reformos sėkme.
„Mūsų tikslas, kalbant paprastai – nesirgti, nenumirti ir kuo ilgiau ne šiaip gyventi, o gyventi ilgai”, – sakė ministras.
Pagrindinės priežastys, dėl ko sveikatos apsaugos reforma būtina, ministro nuomone, yra netinkamas, pasenęs šalies gydymo įstaigų tinklo valdymas.
Jo teigimu, šalyje yra per didelis ligoninių ir hospitalizacijų jose skaičius, bet vienas mažiausių sveikatos efektyvumo rodiklių ES, per mažai teikiama ambulatorinių paslaugų, bet yra per didelis šeimos gydytojams tenkantis darbo krūvis, per mažai dėmesio skiriama ligų prevencijai ir kt.
„Gydo tikrai ne lovos, o gydo specialistai. Mes turime puikius medikus, bet su gydymo įstaigų valdysena yra negerai”, – sakė ministras.
Pasak A. Dulkio, „reforma kai kuriose savivaldybėse įvyks savaime, nes po 8-10 metų kai kurios įstaigos pačios išnyks, nes neliks nei pacientų, nei specialistų”.
Jo teigimu, numatomi pokyčiai pirmiausia bus naudingi mažesnėms savivaldybėms – esą į modernius regioninius sveikatos centrus medikai dirbti vyks noriai, čia bus sutelktos visos pagrindinės pažangios paslaugos, o pacientams iki jų bus užtikrintas pavėžėjimas, tarp atskirų gydymo įstaigų užtikrintas bendradarbiavimas ir kt.
„Ne konkurencija, o bendradarbiavimas gali sumažinti bereikalingą paciento kančią”, – vaizdžiai kalbėjo ministras.
Jis prognozavo, jog įgyvendinus reformą esą mirtingumas šalyje galėtų sumažėti 25 proc., 30 proc. išaugtų dienos stacionaro paslaugos, 20 proc. padidėtų dienos chirurgijos paslaugų skaičius, sumažėtų eilės pas gydytojus, padidėtų kvalifikuotų specialistų skaičius ir jų darbo užmokestis regionuose ir pan.
Sveikatos apsaugos reformą visa jos apimtimi planuojama baigti iki 2027 metų. Pradžioje ketinama išbandyti keletą pilotinių projektų. Teigta, jog tam esą jau pritarė kai kurie regionai.
Išklausiusi optimistinį ministro pristatymą, premjerė Ingrida Šimonytė replikavo, jog „kartais žmonės painioja pastatą su paslauga” bei išreiškė viltį, kad minėtiems įstatymų projektams pritars Seimas.
Tuo metu Ministrų kabinetas jiems pritarė bendru sutarimu be jokių klausimų ir diskusijų.
Parašykite komentarą