Prieš šventes – sukčių atakos

Kriminalai ir nelaimės
Avatar photoAtvira Klaipėda
2021-12-22

Lietuvos bankų asociacijos (LBA) duomenimis, vien per pirmus tris šių metų ketvirčius finansiniai nusikaltėliai iš gyventojų išviliojo daugiau nei 8 milijonus eurų – dvigubai didesnę sumą nei pernai. Pasak ekspertų, gruodžio statistika vargiai nudžiugins, nes šventinis laikotarpis finansiniams nusikaltėliams yra itin darbingas.

Akylai vertinkite reklaminius laiškus ar SMS žinutes – jei nepamenate sutikę juos gauti, verčiau nespauskite žinutėje pateiktų nuorodų.

„Prieš šventes kasmet pastebimas didesnis finansinių nusikaltėlių aktyvumas, todėl gyventojus įspėjame nepasiduoti emocijoms ir visus finansinius klausimus tvarkyti itin atidžiai. Neskubėkite įsigyti prekių iš nepažįstamų prekybininkų, nuodugniai pasidomėkite labdaros organizacijomis, kurioms ketinate aukoti. Dauguma Lietuvoje veikiančių bankų savo išmaniosiose programėlėse leidžia valdyti internetinius mokėjimus – rekomenduojame šią funkciją įjungti tuomet, kai jos tikrai reikia, bei turėti atskirą kortelę, skirtą tik virtualiems apsipirkimams“, – pranešime cituojama LBA prezidentė dr. Eivilė Čipkutė.

Bene populiariausios šventinio laikotarpio apgavystės dažniausiai yra susijusios su pirkiniais.

Patariama nepasiduoti paskutinės minutės pirkinių manijai ir itin atidžiai vertinti prekių skelbimus socialiniuose tinkluose. Prieš įsigydami bet kokį pirkinį pasidomėkite pardavėju – įsitikinkite, kad tai juridinis asmuo, turintis fizinį adresą, peržvelkite informaciją apie bendrovės apyvartą, darbuotojų skaičių, klientų atsiliepimus viešai prieinamuose šaltiniuose. Jei tokios informacijos surasti nepavyksta arba ji kelia įtarimų, verčiau paieškokite kito prekybininko.

Būkite atidūs ir sulaukę pasiūlymų įsigyti prekę iš fizinių asmenų – tai nėra įprastas verslo veikimo modelis. Paprastai prekybininkai savo klientų neatakuoja individualių asmenų žinutėmis. Be to, akylai vertinkite reklaminius laiškus ar SMS žinutes – jei nepamenate sutikę juos gauti, verčiau nespauskite žinutėje pateiktų nuorodų.

Artėjant šventėms esame linkę daugiau dėmesio skirti labdaros organizacijoms, todėl socialiniuose tinkluose taip pat galite susidurti su netikrų labdaros organizacijų skelbimais – nepasiduokite emocijoms ir pirmiausiai patikrinkite visą prieinamą informaciją apie nurodytą organizaciją. Juk būtų apmaudu, jei geriems tikslams skirtos lėšos patektų į nusikaltėlių rankas.

LBA asociacija pataria, kaip apsisaugoti nuo finansinių sukčių:

  • Reguliariai tikrinkite savo paskyras internete.
  • Reguliariai tikrinkite savo banko sąskaitą ir praneškite savo bankui apie bet kokius galimai joje atliktus įtartinus veiksmus.
  • Atlikite mokėjimus internetu tik saugiose svetainėse (patikrinkite, ar adreso juostoje yra spynelės ženklas ir „https“) ir naudodamiesi tik saugiu ryšiu (rinkitės mobilųjį tinklą vietoje viešųjų belaidžių tinklų).
  • Jūsų bankas niekuomet telefonu ar el. paštu neprašys konfidencialios informacijos, pvz., Jūsų interneto paskyros prisijungimo duomenų.
  • Jei pasiūlymas skamba pernelyg gerai, kad būtų tiesa, tai beveik visada yra sukčiavimas.
  • Saugokite savo asmeninę informaciją.
  • Būkite labai atsargūs, bendrindami asmeninę informaciją socialinių tinklų svetainėse. Sukčiai gali naudoti jūsų informaciją ir nuotraukas, kad suklastotų tapatybę arba apgautų jus.
  • Jei manote, kad perdavėte savo sąskaitos duomenis nusikaltėliui, nedelsdami susisiekite su savo banku.
  • Visada praneškite policijai apie bet kokį įtariamą sukčiavimą, net jei netapote jo auka.
Žymos: | | |

Komentarai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Kriminalai ir nelaimės

Sukčių laimikis - beveik 30 tūkst. eurų

Klaipėdos policija informavo, kad penktadienį sulaukė 82-iejų vyro pranešimo. Jis nurodė, kad tądien būnant namuose su juo susisiekę nepažįstami asmenys ...
2025-01-18
Skaityti daugiau

Kriminalai ir nelaimės

Klaipėdietis neteko 68 tūkst. eurų

Policijos departamentas informuoja, jog ketvirtadienio vakarą į Klaipėdos pareigūnus kreipėsi 64-erių vyras, pareiškęs, kad tą pačią dieną, apie 15 val., ...
2025-01-17
Skaityti daugiau

Kriminalai ir nelaimės

Apgavikai „pardavinėja“ automobilių detales

Klaipėdos policija pranešė apie du atvejus, kai asmenys nukentėjo nuo automobilių dalių pardavėjais apsimetančių sukčių. Antradienį buvo gautas 33-iejų vyro ...
2025-01-16
Skaityti daugiau



Pin It on Pinterest

Share This