Pirmasis visiškai atviras naujienų portalas
2021-01-07 |
Lietuvos jūrų muziejus antrojo karantino metu siūlo lankytojams ir gerbėjams neapleisti jo ir lankytis virtualiai tinklalapyje www.muziejus.lt bei socialinėse „Facebook“, „Instagram“ paskyrose. Čia, o kartu ir interneto dienraštyje „Atvira Klaipėda” nuolat publikuojami įdomūs faktai.
Muziejuje yra kampelis linkusiems į aštrius potyrius – ekspozicija „Plėšrūs ir pavojingi jūros gyvūnai: mitai ir tikrovė“. Didysis baltasis ryklys, murena, barakuda, mėlynžiedis aštuonkojis – susitikimas su jais atvirame vandenyje galėtų baigtis tragiškai. Jūrų gyvūnai ginkluojasi aštriais dantimis ir nuodais. Pavyzdžiui, fugu žuvies organizme esančių nuodų užtektų pakloti 30 žmonių – jos mėsos patiekalas Japonijoje yra rizikingas ir prabangus delikatesas.
Didysis baltasis ryklys kitų ryklių tarpe yra rekordininkas pagal užpultų žmonių skaičių. Šie rykliai ne kartą yra kėlę panikos bangas banglentininkų pamėgtose Australijos pakrantėse – atakuodami net ir sekliuose vandenyse, kartais taip arti kranto, kad užpuolimą matydavo esantieji krante.
Per 6 m ilgio ir apie 2 tonų masės išaugančio plėšrūno burnoje rikiuojasi kelios eilės rantytų aštrių dantų. Sučiupęs grobį ryklys jį stipriai krato į šonus taip apkvaitindamas ir tuo pat metu tarsi pjūklu dantimis pjaudamas kūną.
„Rykliai neturi plaučių – deguonį jie iš vandens pasisavina per žiaunas. Jeigu didysis baltasis ryklys nustotų judėti, jis nebegautų deguonies, uždustų ir nuskęstų. Paprastai šie rykliai medžioja įvairius ruonius, jūrų liūtus, delfinus, minta banginių dvėsena. Juos pačius kartais sugauna už juos gerokai didesni banginiai žudikai”, – rašoma Lietuvos jūrų muziejaus gide „Jūros istorijos“, kurio autorė – Kristina Sadauskienė.
trumpesnių žodžių
trumpesnių žodžių