Pirmasis visiškai atviras naujienų portalas
2020-11-25 |
Klaipėdos jūrų kadetų mokykloje lapkritį įrengta unikali Laivo fizikos klasė, kurioje įtraukiai, per patyrimą supažindinama su pagrindiniais laivybos raidos etapais, laivų statybos principais, laivo teorija ir judėjimo vandenyje ypatybėmis. Viskas čia pateikta taip, kad per fizikinius reiškinius būtų atsakyta į klausimą kodėl laivas plaukia.
Klasėje muziejaus edukatoriai padės susikurti laivą ir išbandyti jo svarumą bei plūdrumą, pamokys virvėmis sutvirtinti burlaivio korpuso lentas, nugramzdinti ir vėl iškelti povandeninio laivo modelį, ir taip akivaizdžiai suprasti, kaip veikia balasto sistema.
„Akivaizdu, be Pitagoro teoremos, Archimedo dėsnio, stovumo bei plūdrumo testo, mentračio iššūkio, moksleivių kūrybiškumo ir drąsos plaukti – nė iš vietos”, – sako muziejaus edukatoriai.
Klasėje parodoma, kaip buvo kuriamos pirmosios plaukimo priemones iš rąstų, medžių šakų. Vėliau išmokta susirišti kelis storesnius pagalius į plaustą. Jie daryti ir iš gyvulių odų. Jei gausiai augo nendrių, statyti šiaudiniai laivai. Žvejybai ir krovinių gabenimui įlankose, ežeruose ar upėse naudoti ir plaukiojantys krepšiai. Spėjama, kad pirmosios burės darytos iš paprasčiausios medžio šakos. Į lapus atsimušęs vėjas, nešdavo valtį į priekį ir taip valtis galėdavo plaukti.
Dažniausias, efektyviausias ir patikimiausias laivo varytuvas – veikiantis po vandeniu sraigtas. Tokį sraigtą, veikiantį atvirame baseiniuke, išbandys ir moksleiviai. Na, o mentratį, be kurio iš vietos nebūtų pajudėję laivai su stūmokliniais garo varikliais, moksleiviai galės įsukti patys, mindami improvizuotą dviračio mechanizmą.
Jūrų muziejus – pirmasis Lietuvoje muziejus, įrengęs mokykloje specializuotą klasę.
Lietuvos jūrų muziejaus direktorė Olga Žalienė pasakoja, kad mintis įrengti tokią klasę gimė pernai, pasirašius bendradarbiavimo sutartį su naujos, jūrinės pakraipos mokykla.
– Jūrų muziejus jau seniai svajojo įrengti ekperimentariumą, kuriame galima būtų fiziškai perteikti daugelį dėsnių, kurių dėka geležiniai laivai jūromis plaukioja ir neskęsta, – sako muziejaus direktorė. – Ši klasė – tai sumažintas eksperimentariumo modelis, jos įrengimą parėmė Klaipėdos miesto savivaldybė.
Laivo fizikos klasėje pagal muziejaus parengtą mokymo programą vaikus mokys ir Lietuvos jūrų muziejaus edukatoriai, ir Jūrų kadetų mokyklos mokytojai. Čia bus siūloma rengti ne tik fizikos pamokas, bet ir istorijos, geografijos, dailės, literatūros ir t.t. Ši klasė bus atvira ir kitoms Klaipėdos mokykloms.
Parašykite komentarą