Kaip stiprinti imunitetą vasarą, kad rudenį nesusirgtume?

Konsultacijos
Avatar photoAtvira Klaipėda
2020-06-29

Dažniausiai dauguma žmonių savo imuniteto stiprinimu ir gerinimu susirūpina tik atėjus šaltajam sezonui ar prasidėjus gripo epidemijai.

„Visi puola pirkti įvairius vitaminus, vaistažolių arbatas ir pradeda gerti imbierą su medumi, tačiau dažnai tokie staigūs sprendimai neduoda norimų rezultatų“, – sako BENU vaistininkė Inga Norkienė.

Netylant kalboms apie antrą COVID-19 viruso bangą rudenį, vaistininkė kviečia nedelsti ir pradėti savo imuniteto stiprinimu rūpintis jau šiandien.

Sveikatai palanki mityba 

Vienas iš svarbiausių, jei ne pats svarbiausias dalykas, kalbant apie gerą imunitetą ir stiprų organizmą, yra mityba. Ypač šiltuoju sezono metu mes galime kompensuoti daugybę dalykų ir gauti gerą dozę vitaminų, kadangi gamtos esame apdovanoti šviežiais vaisiais ir daržovėmis.

Pernelyg didelis fizinis krūvis silpnina imuninę sistemą. Asociatyvi Palmiros Mart nuotr.

„Stiprinti imunitetą pradėjus vasarą jums tikrai labai pasiseks, nes nereikės sukti galvos, iš kur gauti šviežių vaisių, uogų ar daržovių. Jų visada bus daug. Tačiau jų kiekius reikia palaikyti reguliarius, jei vieną dieną suvalgysite dubenį braškių, o kitą dieną grįšite prie aliejuje keptų miltinų patiekalų, norimo rezultato negausite. Todėl kad ir ką valgytumėte, visada vadovaukitės lėkštės taisykle. O ji atrodo taip: 50% šviežių ar garuose virtų daržovių ir vaisių; 25% grūdinės kilmės produktų – grikių, ryžių, kuskuso. Geriausiai rinktis pilno grūdo kruopas, nes jos turi daugiau skaidulų, kurios būtinos geram virškinimui ir žarnyno būklei palaikyti. Galiausiai, 25% baltymų – gyvulinių arba augalinių, priklauso nuo jūsų mitybos pasirinkimo. Tai gali būti žuvis, vištiena arba sojos, lęšiai, avinžirniai, pupos – augalinės kilmės baltymai“, – pataria vaistininkė.

Kai jūsų organizmas bus švarus iš vidaus, jam bus kur kas lengviau pasisavinti visas reikiamas medžiagas ir vitaminus, nei tuomet, kai žarnyno sienelės užsiteršusios. Todėl norint, kad visos mūsų pastangos nenueitų perniek, pradėkite nuo švarios ir sveikatai palankios mitybos.

Vitaminai

Deja, kai kurių reikiamų vitaminų vien tik iš maisto mes negalime gauti arba mūsų organizmas negali jų pasisavinti pakankamai, todėl kartais reikia pagalbos „iš šalies“.

„Kiekvieno mūsų organizmas yra kitoks, todėl ne visas reikiamas maisto medžiagas mes galime pasisavinti. Kartais žmogus gali valgyti viską, ką rekomenduoja mitybos specialistai, tačiau jam vis tiek trūks tam tikrų vitaminų. Todėl pirmiausia reikėtų reguliariai tikrintis kraują. Bent du kartus per metus – šaltuoju sezono metu ir šiltuoju, pasidarykite išsamų testą, kuris parodo, kokių vitaminų jums trūksta. Tokiu būdu žinosite, į ką reikėtų atkreipti dėmesį“, – pataria specialistė.

Šaltuoju sezono metu vitaminų racionas kaip reikiant sumažėja, todėl ne veltui sakoma „ruošk roges vasarą“. Vaistininkė sako, jog galvoti apie būtiniausius vitaminus reikėtų jau vasaros metu.

„Dažniausiai mums trūksta vitamino D ir Omega3, nors vasarą šių vitaminų apstu dėl aktyvios saulės ir šviežios žuvies, deja, pakankamai jų „prikaupti“ mūsų organizmas negali, todėl reikia pasirūpinti papildais. Taip pat vyresniems žmonėms svarbu atkreipti dėmesį į kalcio kiekį kraujyje, kuris dažnai atsakingas už sveikus ir tvirtus kaulus. Dažnas kalcio trūkumas gali būti osteoporozės, ligos, su kuria kovoja daugelis senyvo amžiaus žmonių, priežastimi“, – perspėja vaistininkė.

Aktyvus gyvenimo būdas

Aktyvus gyvenimo būdas – kelias į stipresnį imunitetą bet kokiu sezono metu. Tačiau kaip ir su mityba, taip ir su sportu – trumpalaikės pastangos neduos norimų rezultatų, todėl sportuoti reikia nuolat.

„Nebūtina bėgioti maratonų ar kas dieną plušti sporto klube. Užtenka ryte arba vakare skirti laiko mankštai ar aktyvesniam pasivaikščiojimui gryname ore. Žmonės dažnai daro klaidą persistengdami. Mažai kas žino, jog pernelyg didelis krūvis silpnina mūsų imuninę sistemą. O persisportavus apie 12 valandų žmogaus organizmas būna imlesnis įvairioms infekcijoms. Todėl nors ir sportas ir aktyvi veikla yra labai svarbu, nereikėtų peržengti ribų. Tam, kad jaustumėtės gerai, pakanka palaikyti gerą tonusą – raumenų ir nervų aktyvumą kas dieną“, – pataria I. Norkienė.

Vasarą, kai už lango geri orai, patariama daugiau vaikščioti, o ne važinėti automobiliu.

Taip pat vaistininkė pataria susikurti dienos ritualus – mankštinkitės, o po lengvos mankštos išgerkite žolelių arbatos su citrina. Darykite tai neskubėdami ir tai taps maloniu imunitetą stiprinančiu kiekvienos dienos ritualu.

Grūdinimasis ir vaistažolės

Nuo seno lietuviai savo imunitetą mėgdavo stiprinti liaudiškais metodais. Todėl tikriausiai kiekvienas esate girdėję patarimą iš senelių, jog norint nesusirgti – reikia grūdintis.

„Vasara – puikus metas grūdintis. Ypač tiems, kurie niekada anksčiau nebandę nieko panašaus. Grūdintis reikia mokėti ir labai svarbu žinoti ką darai, nesukelti šoko savo organizmui. Todėl vasara – puikus metas tai išbandyti“, – sako vaistininkė.

Paprasčiausias būdas pradėti grūdintis – maudynės kontrastiniame duše.

„Kontrastinio dušo esmė – staigūs temperatūrų pokyčiai. Geriausia kontrastiniu dušu mėgautis anksti rytą, po mankštos. Kontrastinio dušo trukmė apie 10 minučių. Per tą laiką, jūs turite perjunginėti dušo srovę iš karštos į šaltą, tik atsargiai su karšta srove – pasirinkite tokią temperatūrą, kuri nedegintų odos. Nuo maloniai šiltos srovės lėtai pereikite į karštą, o po kelių minučių staigiai perjunkite kuo šaltesnę srovę, kad organizmas patirtų lengvą šoką. Po šaltu vandeniu reikėtų pastovėti bent 30 sekundžių, o tada galite viską pradėti nuo pradžių“, – pataria vaistininkė.

Po tokio dušo oda turėti sveikai parausti, ją nusausinkite rankšluosčiu ir įtrinkite mėgstamu aliejumi, kuris sudrėkina ir pamaitiną odą. Masažuokite aliejų į kūną taip dar suaktyvindami kraujotaką.

Po tokio dušo galite pasimėgauti mėgstama vaistažolių arbata, kuri taip pat padeda stiprinti organizmą. Vaistininkė siūlo rinktis iš kelių populiariausių.

„Įvairios vaistažolės veikia kaip nespecifiniai imunostimuliatoriai, jos turi įvairių medžiagų, kurios padeda stiprinti imuninę sistemą ir dažnai naudojamos tada, kai norima dar labiau sustiprinti dar sveiko organizmo sistemą“, – sako vaistininkė.

Kokių vaistažolių prisirinkti vasarą?
  • Liepžiedžiai – padeda nuo peršalimo, naudojama kaip prakaitavimą skatinanti priemonė.
  • Rugiagėlė –  vartojama gydant peršalimą, labai padeda karščiuojant.
  • Čiobrelis – šios vaistažolės arbata yra puikus vaistas peršalus, padeda greičiau atsikosėti. Taip pat tinka sergant bronchitu, laringitu, tracheitu.
  • Jonažolė – veikia raminamai, gerina savijautą.
  • Kmynas – gerina virškinimą, padeda kepenų veiklai, kietina vidurius. Tinka kūdikiams, kai pučia pilvuką.
Žymos: |

Komentarai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Spyglys

Gera vieta politinei reklamai*

Slampinėdamas po Girulių girią Spyglys atrado štai tokią reklamą. Išradinga – nieko neprikiši. Tačiau jei taip reklamuotis pradės visi, o ...
2022-04-29
Skaityti daugiau

Vasara

Prie vandens - ir džiaugsmai, ir bėdos

Vasarą miestų gatvės ištuštėja, o traukos vieta tampa paežerės, upės ar paplūdimiai prie jūros. Aktyvus laisvalaikis ir plaukiojimas vandenyje – ...
2021-08-05
Skaityti daugiau

Konsultacijos

Kad bėgimas netaptų kančia

Kol džiaugiamės vasara, mūsų sąnariai ir raumenys intensyviai dirba. Bėgam, einam į žygius, minam dviratį, žaidžiam lauke aktyvius žaidimus – ...
2020-07-25
Skaityti daugiau



Pin It on Pinterest

Share This