Pirmasis visiškai atviras naujienų portalas
2020-03-06 |
Kovo 10 d. 17 val. Klaipėdos apskrities I. Simonaitytės bibliotekos konferencijų salėje, minint lietuvių kalbos dienas, vyks knygos „Kupiškėnų, uteniškių ir panevėžiškių paribio šnektos XX amžiuje“ sutiktuvės.
Knygą pristatys monografijos autorės doc. dr. Asta Balčiūnienė (Klaipėdos universitetas), dr. Violeta Meiliūnaitė (Lietuvių kalbos institutas) ir viešnia iš Valstybinės lietuvių kalbos komisijos dr. Vilija Ragaišienė.
Visus, kilusius iš Biržų, Rokiškio ir Kupiškio krašto, bei tuos, kurie nori išsamiau susipažinti su šios Aukštaitijos dalies kalbos ir kultūros ypatumais, bibliotekos darbuotojai kviečia apsilankyti renginyje.
Kolektyvinėje monografijoje aptariama kupiškėnų, uteniškių ir panevėžiškių periferinių paribio šnektų grupė. Tiriama XXI a. pradžios šnektų kalbinės sistemos kaita, tarminės vietinės bendruomenės kalbinės nuostatos bei regioninės tapatybės raiškos ypatumai.
Knyga turėtų sudominti ne tik kalbininkus, bet ir regionų tyrėjus bei vietos politikos formuotojus, o kartu ir visą plačiąją visuomenę, besidominčią dabartiniu metu fiksuojamais tarminio ir etnografinio Lietuvos, ypač rytų aukštaičių, žemėlapio pokyčiais ir raidos tendencijomis.
Lietuvių kalbos tarmės yra didžiulis mūsų valstybės turtas, lietuvių bendrinės kalbos turtinimo šaltinis, tačiau nykstant Lietuvos kaimams, mažėja tarmiškai kalbančių žmonių.
Ar visos mūsų tarmės ir šnektos išliks XXI a., priklauso nuo daugelio aspektų, todėl, pasak organizatorių, būtina juos įsisąmoninti, nes mūsų valstybės pagrindas – lietuvių kalba, kuri yra įvairi, besikeičianti ir visada išliekanti.
Parašykite komentarą