Pirmasis visiškai atviras naujienų portalas
2020-02-25 |
Iki šių metų pabaigos ne mažiau kaip 15 proc. viešųjų paslaugų socialinių reikalų, švietimo, kultūros ir sporto srityse savivaldybės turi perduoti bendruomenėms, nevyriausybinėms organizacijoms (NVO) ar privačiam sektoriui, o viešasis sektorius turėtų teikti tik tas paslaugas, kurių kitos organizacijos negali teikti.
Susitikusi su Klaipėdos rajono bendruomenių ir NVO atstovais rajono Švietėjiškų iniciatyvų centro direktorė Kristina Paulikė akcentavo, kad svarstydamos apie viešųjų paslaugų perėmimą, bendruomenės, nevyriausybinės organizacijos privalo sau atsakyti į kelis esminius klausimus: ar yra tam pasiruošusios ir kokias paslaugas galėtų perimti ar teikti naujai?
Pasak Klaipėdos savivaldybės pranešimo, rajone jau dabar matomas didelis įvairių socialinių paslaugų poreikis, ypač ilgalaikės socialinės globos, vaikų dienos centrų. Rajone veikia 5 socialines paslaugas teikiančios biudžetinės įstaigos ir 6 – nevyriausybinės. Taip pat pagal poreikį paslaugos yra perkamos ir kitų savivaldybių globos namuose, įstaigose.
Tačiau teigiami pokyčiai perduodant viešąsias paslaugas yra galimi ne tik socialinėje, bet ir kultūros bei sporto srityse. Daugumoje savivaldybių jau ir šiuo metu veikia kultūros ir meno tarybos, finansuojančios profesionalų ir mėgėjišką meną bei kultūros projektus. Tačiau vis dar išlieka institucinis kultūros centrų, meno būrelių, jaunimo teatrų ir kitų įstaigų išlaikymas.
„Pavyzdžiui, jei savivaldybėje veikia viena Kultūros ministerijos išlaikoma biblioteka, tai nėra jokios prasmės savivaldybei dar vieną išlaikyti savo biudžeto lėšomis. Tokios lėšos galėtų būti skiriamos inovatyviems projektams ir naujoms idėjoms finansuoti“, – įsitikinusi Švietėjiškų iniciatyvų centro direktorė.
Atsakyti į klausimą, ar yra pasiruošusi perduoti viešąsias paslaugas, turi ir Savivaldybė.
„Savivaldybė irgi atlieka namų darbus. Būtent rajono iniciatyva, bendradarbiaujant su VšĮ „Versli Lietuva“, jau šiemet Klaipėdos regione gali startuoti bandomasis projektas „Parama socialiniam verslui“. Jo tikslas – skatinti tokio verslo atsiradimą ir iš jo pirkti viešąsias paslaugas“, – sako Klaipėdos rajono meras Bronius Markauskas.
Projekte numatytas ne tik svarbiausios, kelias savivaldybes vienijančios problemos nustatymas, galutinis tikslas, viešosios konsultacijos su savivaldybėmis, verslininkais, paslaugų gavėjais, bet ir mokymai NVO. Nevyriausybininkai ir bendruomenininkai būtų mokomi, kaip pradėti socialinius verslus, skaičiuoti pajamas, parengti veiklos strategijas ir kt.
Noriu deklaruoti gyventoja savo patalpose, nuo ko pradėti?