Pirmasis visiškai atviras naujienų portalas
2019-10-31 |
Nuo lapkričio klaipėdiečiams ir gargždiškiams už centralizuotai tiekiamą šilumą reikės mokėti 9,4 proc. mažiau nei pernai. Daugiau nei trečdalį jos patieks savivaldybės valdomos AB „Klaipėdos energija” biokuro katilai.
Pastarieji savo darbą pradėjo keletą dienų anksčiau nei buvo planuota, nes trečiadienį buvo įvykęs gedimas atliekų deginimo jėgainėje „Fortum Klaipėda”.
AB „Klaipėdos energija” valdyba nustatė, kad nuo lapkričio jos klientai už šilumą turės mokėti 4,83 ct/kWh be PVM. Nors tokia kaina yra 18,38 proc. didesnė nei šio spalio tarifas, lyginant su 2018-ųjų lapkričiu (5,33 ct/kWh) šilumos kaina yra 9,4 proc. mažesnė.
„Atvira Klaipėda” jau rašė, kad šilumos gamintojų aukcione paaiškėjo, jog „Klaipėdos energijos” biokuro katilų pagaminta šiluma lapkritį bus pigiausia tarp visų uostamiesčio nepriklausomų šilumos gamintojų (NŠG) – 1,79 ir 1,87 ct/kWh. Artimiausias konkurentas – AB „Klaipėdos mediena”, šilumą gaminanti iš gamybinių atliekų ir už ją paprašiusi 2,49 ct/kWh. Didžiausios kainos, už kurią bus superkama šiluma, pageidavo „Fortum Klaipėda” – 3,03 ct/kWh.
Pastarosios vadovas Tomas Eikinas spalio pradžioje surengtos spaudos konferencijos metu pasidalino ir bendrovės įžvalgomis, kad „Klaipėdos energija”, pati investavusi į naujus biokuro katilus, pradėjo nesąžiningai konkuruoti su NŠG.
„Lapkritį „Klaipėdos energija” pasiūlė drastiškai mažesnę kainą, nors biokuras tiek neatpigo. Mums kilo įtarimas, bet pradžioje dar turime išsiaiškinti, jog gali būti, kad jie pasiūlė įskaičiavę tik kintamąją dalį – tik kurą. Gali būti, kad pasinaudojo tam tikra spraga ir pastoviąją dedamąją uždės tik po to. Vartotojui tai reiškia, kad tokia šiluma visgi nėra pigiausia. Kreipsimės į Valstybinę energetikos reguliavimo tarybą, kad išsiaiškintų, ar tai ne pažeidimas, ar neiškraipomos konkurencijos sąlygos. Taryba gali nepripažinti sąnaudų ir rizikos nusikels į kitą laikotarpį, atsilieps tiesiogiai vartotojui. Kitus nepriklausomus šilumos gamintojus irgi informuosim, kad negalima taip spekuliuoti. Kai bus gauta pilna informacija, būtinai paviešinsime. Matyt, taip elgiamasi todėl, kad jiems nelieka kitos išeities, kaip atpirkti investicijas”, – tada sakė T. Eikinas.
Tuo metu „Klaipėdos energijos” generalinis direktorius Antanas Katinas tada aiškino, jog tarifas yra suskaičiuotas pagal patvirtintą kainodarą „taip, kaip ir priklauso” – viena pagrindinių dedamųjų esą buvo geros investicijos į biokuro katilus, nes gauta ir Europos paramos, efektą davė ir atpigęs biokuras.
Iš visų Klaipėdos NŠG lapkritį, lyginant su tuo pačiu praėjusių metų mėnesiu, savo parduodamą šilumą pabrangino „Klaipėdos mediena”, „Home group” ir „Miesto energija”. Pigiau ją parduoda „Klaipėdos baldai”, „Fortum Klaipėda”.
Trečiadienį „Fortum Klaipėda” jėgainėje buvo įvykęs gedimas – pasak jos atstovų, jis atsirado šlako paskirstymo sistemoje. Nors jį planuota pašalinti dar tą pačią dieną, šilumą jėgainė pradėjo tiekti tik ketvirtadienį ryte. Kurį laiką ji buvo visiškai sustojusi.
„Iš pradžių buvo užkurti mūsų dujiniai katilai, tačiau tęsiantis šilumos tiekimo sutrikimui teko užkurti ir biokuro katilus, kuriems įkaisti reikia daugiau laiko. Pagal šilumos aukciono rezultatus ir grafiką jie turėjo pradėti dirbti tik lapkritį”, – sakė „Klaipėdos energijos” vadovas A. Katinas.
Pasak jo, kasmet būna apie penki tokie incidentai, susiję su „Fortum Klaipėda”.
Didesnė paklausa, didesnė ir kaina, che…
Ar gali Klaipėdos energija pakomentuoti tokį dalyką. Lapkričio mėn. biokuro katilų šilumos kaina 17,9 Eur/MWh ir 18,6 Eur/MWh, o gruodžio mėn. tų pačių katilų kaina jau 27,9 Eur/MWh ir 28,6Eur/MWh. Tikri fokusai…