Ligos, kurias susikūrėme patys (1)

Mums rašo
Vytautas Valevičius
2025-04-23

Dabar jau mažai kas abejoja, kad žmonija gyvena kaip tam tikra bendruomenė. Yra dar likę keletas nedidelių atplaišėlių, bet tai jau smulkmenos. Lietuvoje, Kinijoje ar Argentinoje gyvena panašūs žmonės, net per daug panašūs. Nors lyg gyvename toli vieni nuo kitų, kai kurie dalykai labai sutampa. Aš tai vadinu socialinėmis ligomis.

Martyno Vainoriaus nuotr.

Pradėsiu nuo paprastesnių. Sakykim, tai bus vadinamosios kūno ligos. Akivaizdžiausia yra svorio perteklius. Antsvoris – didelis žmogaus, taip pat gyvūnų, svoris, lyginant su jo kūno dydžiu. Medicinoje antsvorio klausimus tiria bariatrija. Galima įvairiai žiūrėti, tačiau ši problema yra daugumos išsivysčiusių šalių problema.

Kitas ne mažiau reikšmingas visuomenei yra priklausomybių buvimas. Jau senovėje turėjome alkoholizmo ligą, niekur ji neišnyko ir dabar. Vynas, degtinė ir kiti gėrimai gali taip patraukti žmones, kad jie pamiršta visa kita ir nebegali be šių dalykų gyventi. Apie rūkymą plačiau nekalbėsiu, nes didesnę įtaką turi psichotropinės medžiagos. Medicinoje vartojamas kitas pavadinimas: psichoaktyviosios medžiagos – medžiagos arba jų mišiniai, darantys įtaką centrinės nervų sistemos veiklai ir sukeliantys psichinės būklės pokyčių, prie kurių galima greitai priprasti. Daug kas girdėjo tokias iš jų kaip heroinas, kokainas, įvairūs psichotropiniai vaistai ir jų formos.

Kita istoriškai smulkesnė žmonijos problema yra psichikos ligos. Psichikos sutrikimai – antroji (po širdies ir kraujagyslių ligų) yra ligų našta visuomenei. Tiesa, čia irgi pasireiškia mados.

„Lietuvoje plinta naujas reiškinys – jaunuoliai siekia turėti kokį nors psichikos raidos sutrikimą ar net psichikos ligą. LRT. lt kalbinti psichologai pastebi tendenciją – jaunimo gretose vis dažniau vyrauja požiūris, jog šaunus ir populiarus dabar ne tas, kuris sveikas ir visiškai normalus, bet tas, kuris neva turi psichikos sutrikimų“, rašoma LRT tinklapyje.

Senoliai klaiksta dėl Alzheimerio ligos ar demencijos. Matau, jog gerėjant psichikos ligų diagnostikai, pačių ligų skaičius vis augs.

Bene labiausiai šaukiama apie vieną socialinę ligą – skurdą. Tiesa, čia bene sunkiausia problema yra, kaip jį vertinti. ES santykinio skurdo rodikliai rengiami pagal bendrą metodiką – santykinio skurdo riba apskaičiuojama kaip šalies gyventojų vidutinių pajamų lyginamoji dalis, už kurią mažesnes pajamas gaunantys gyventojai laikomi skurstančiais. Tačiau lyginant valstybių santykinį skurdą, nepakankamai atsižvelgiama į gyvenimo lygio skirtumus, pvz., aukšto gyvenimo lygio šalyse žemiau santykinio skurdo ribos esantys gyventojai, nors turi gerokai menkesnes galimybes tenkinti savo poreikius nei likusi visuomenės dalis, vis tiek gyvena pakankamai gerai. Pasak laikraščių antraščių, Lietuvoje skurdas – vienas didžiausių ES: sunkiai verčiasi kas penktas. Nors Lietuvoje skurdo rizikos lygis po truputį mažėja, skurdas mūsų šalyje vis dar yra vienas didžiausių Europos Sąjungoje – skursta kas penktas gyventojas, praneša Valstybės duomenų agentūra. Galiu tik pabrėžti, kad gamtoje skurdo nėra, čia padarai vertinti kitaip.

Politikai mėgsta manipuliuoti rinkėjais, todėl ramiai kelia nespręstinas problemas. Viena ryškesnių iš jų yra valdymo gerinimas. Čia jis dažnai keičiamas kova su biurokratija, nes taip dar gražiau. Ilgą laiką pats žodis skambėjo kaip negero dalyko apibūdinimas. Kas yra netiesa. Ar galima įsivaizduoti valstybę be žmonių (specialistų), kurie moka organizuoti apskaitą, kelių tiesimą (projektavimą), paslaugų numatymą. Jie ir yra biurokratai. Manipuliacija keičia pačių politikų privilegijų slėpimą, kaltinant ne tik kaltuosius. Priežiūros tarnybos (priešgaisrinės ir pan.) saugo ne tik pačius politikus, bet ir gyventojus. Kovoti prieš biurokratiją abstrakčiai yra noras tikrus dalykus pakeisti manipuliatyviais, netikrais. Nenoriu daugiau plėstis apie tai, tik matau, jog netikros problemos kuriamos pačių žmonių, o ne gyvenimo.

Šį sąrašą problemų, kurias susikūrė pati visuomenė, reikia svarstyti ir tęsti, tačiau tai kiek vėliau. Apibendrintai galima pasakyti, jog vyksta žmonijos vaikėjimas valdymo srityse. Politikoje pradėjo trūkti lyderių, nes ilgesnį laiką gyvenimas tekėjo paprastai, nebuvo didelių ir reikšmingų problemų. XXI amžiuje Covid parodė, kad gero sprendimo, ko gero, nerado niekas. Karai Gruzijoje, Sudane ar Ukrainoje vėl nenuslopinami metais, nors resursų tam yra. Trūksta politikos lyderių. Senoliai nesunkai taiko savo patirtį, kuri sukaupta per keliasdešimt metų, bet dabar laikai pasikeitė ir senas patyrimas netinka. Dabartis jau laukia naujų ir esminių permainų.

Žmonija atsirado senokai, vystėsi gana sklandžiai, bet ėmė ir susikūrė sau problemomis, kurios atrodo neišsprendžiamos. Ar taip tik atrodo?

Žymos: | | | | | |

Komentarai (1):

Įrašo “Ligos, kurias susikūrėme patys” komentarų : 1

  1. Vytautas parašė:

    Storėjame, geriame, rūkome . Ir kaltų nėra. Kodėl

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Mums rašo

Gyvenimas be taisyklių (1)

Vis dažniau girdžiu, kad negerovių priežastimi yra taikomi draudimai. Negerk, nerūkyk, pereik gatvę degant žaliai šviesai, nesispjaudyk ir t.t. Vis ...
2025-05-09
Skaityti daugiau

Sportas

Klaipėdietis pulo žaidėjas atstovo Lietuvai Kinijoje

Lietuvos pulo federacija sveikina pranešė, jog klaipėdietis Kęstutis Žadeikis (BK „8 Black Ball“) prestižiniame tarptautiniame turnyre „13th World Heyball Grand ...
2025-05-09
Skaityti daugiau

Nuomonės

„Ignitis“ nacionalizacija: populistinė iliuzija su brangia kaina (1)

Akcinės bendrovės „Ignitis“ nacionalizacijos idėja mitinguose skamba patraukliai, tačiau ekonominė realybė gerokai niūresnė: Akcinės bendrovės „Ignitis“ kontrolė jau valstybės rankose, ...
2025-05-05
Skaityti daugiau



Pin It on Pinterest

undefined
undefined
Loading
Share This