
Pirmasis visiškai atviras naujienų portalas
![]() | 2025-04-07 |
„Vandenyje mes visi esame lygūs,“ – sako paralimpietis Augustas Navickas, grįžęs iš mokymų Portugalijoje apie pritaikytą banglenčių sportą negalią turintiems asmenims.
Lietuvoje įtraukus sportas vis dar atrodo kaip drąsus eksperimentas: Lietuvos sporto centro 2023 m. duomenimis, tik apie 5 % žmonių su negalia dalyvauja sportinėje veikloje. Dauguma sporto objektų šalyje nėra tinkamai pritaikyti, o trenerių rengimas darbui su negalią turinčiais žmonėmis yra fragmentiškas ir projekcinio pobūdžio. Be to, 2022 m. „Eurobarometro“ apklausa atskleidė, kad net 38 % Lietuvos gyventojų mano, jog sportas žmonėms su negalia yra „mažiau aktualus“, kai Europos Sąjungos vidurkis siekia vos 20 %.
„Tai buvo nuostabi pamoka mums visiems. Vandenynas moko priimti kiekvieną tokį, koks jis yra. Progresas čia buvo neįtikėtinas: vos per savaitę matėme, kaip žmonės, kurie niekada nebandė lipti ant banglentės, atrado laisvę ir pasitikėjimą savimi. Tarp jų – ir aš. Šeštąją banglenčių užsiėmimų dieną, bangose aš jau buvau savarankiškas. Tai nuostabus jausmas“, – sakė A. Navickas, dalyvavęs Erasmus + programoje.
Kristina Rimkienė, atstovaujanti kurčiųjų bendruomenę, taip pat grįžo į Lietuvą įkvėpta.
„Iš pradžių ilgai dvejojau, ar vykti. Man 47-eri, galvojau, kad ši veikla netinka vyresnio amžiaus žmonėms. Tačiau atvykusi pamačiau, kad čia visi plaukia: nuo mažiausio iki vyriausio. Įvairios negalios ir amžius mūsų nesustabdo!“ – kalbėjo K. Rimkienė.
„Mes jau ketverius metus Klaipėdoje organizuojame įtraukias banglenčių stovyklas. Šią vasarą pirmą kartą formuosime mišrias grupes – žmonėms su negalia, ukrainiečiams, senjorams. Viešai paskelbę registracijos anketą žmonėms su negalia, sulaukėme beveik pusšimčio atsakymų. Tai puikus įrodymas, kad netradicinis sportas domina žmones – jie nori patirčių, kuriomis dabar gyvena mūsų visuomenė. Mūsų tikslas – normalizuoti įtrauktį, kad tai būtų ne išimtis, o kasdienybė“, – sako Neįgaliųjų sportininkų asociacijos atstovė Ema Navickienė.
Pasak jos, Klaipėdos regionas yra ideali vieta šiam pokyčiui: miestas prie jūros, turintis ne tik natūralias galimybes, bet ir didelį bendruomenės potencialą. Šiuo metu asociacijos komanda rengia pirmąjį įtraukaus vandens sporto žemėlapį Klaipėdos regione, kuris padės žmonėms su skirtingais poreikiais rasti jiems tinkamas veiklas ir saugias vietas sportui.
Parengta pagal pranešimą spaudai
Parašykite komentarą