Diskusija: Kazys Škirpa – herojus ar nusikaltėlis? (6)

Kultūra
Avatar photoAtvira Klaipėda
2025-03-13

Kovo 21 d., penktadienį, 17 val., Pilies muziejaus konferencijų salėje (Priešpilio g. 2, Klaipėda) vyks vieša diskusija „Kazys Škirpa XX a. Lietuvos istorijos verpetuose – herojus ar nusikaltėlis?“

Renginyje dalyvaus bei savo įžvalgomis dalinsis Lietuvos istorijos instituto vyresnysis mokslo darbuotojas dr. Algimantas Kasparavičius bei žurnalistas, Seimo nario Valdo Rakučio patarėjas Vidmantas Valiušaitis. Susitikimą moderuos Klaipėdos universiteto profesorius dr. Vygantas Vareikis.

Kazio Škirpos veikla sudėtingos XX a. Lietuvos istorijos kontekste tebekelia diskusijas ne tik tarp istorikų.  Vieniems jis – savo šalies patriotas, norėjęs gelbėti tėvynę nuo raudonojo teroro, kitiems – ideologinis antisemitinių akcijų 1941 m. vasarą skatintojas. Šioje diskusijoje bus kalbama apie Kazio Škirpos asmenybę, lietuvių orientaciją Antrojo pasaulinio karo metais, Birželio sukilimo vertinimą ir istorinę atmintį.

Kazys Škirpa dalyvavo organizuojant lietuvių karinius dalinius Rusijoje ir buvo vienas iš pirmųjų Lietuvos kariuomenės savanorių. Būdamas Vilniaus karo komendanto Liudo Giros, kuris tuomet susirgo, pavaduotoju 1919 m. sausio 1 d. jis su kitais savanoriais Gedimino pilies bokšte iškėlė tautinę vėliavą. Dalyvavo Nepriklausomybės kovose, buvo Steigiamojo Seimo narys ir diplomatas – 1938 m. ėjo nepaprastojo pasiuntinio ir įgaliotojo ministro pareigas Lenkijoje, o nuo 1939 m. – Vokietijoje.

Politinė Kazio Škirpos orientacija sudėtingoje pasirinkimo tarp bolševikinės Rusijos ir nacistinės Vokietijos alternatyvoje buvo Vokietija. Sovietams okupavus Lietuvą, Berlyne jis su kitais lietuvių patriotais suorganizavo  dėl antisemitinės agitacijos nevienareikšmiškai  vertinamą Lietuvių aktyvistų frontą, o po 1941 m. Birželio sukilimo šios organizacijos buvo paskelbtas Lietuvos laikinosios vyriausybės ministru pirmininku, tačiau Vokietijos valdžia neleido jam išvykti iš Berlyno. Nors provokiška Kazio Škirpos orientacija nepakito viso karo metu, tačiau jam pasibaigus sąjungininkų valdžia nelaikė jo karo nusikaltėliu ar nacistų kolaborantu. Nuo 1949 m. jis apsigyveno Jungtinėse Amerikos Valstijose ir iki 70 metų dirbo Kongreso bibliotekoje Vašingtone.

Vertindamas Kazio Škirpos veiklą Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras padarė išvadą, kad „jis neišdavė nepriklausomos Lietuvos valstybės, o ieškojo būdų nepriklausomybei atkurti, Sovietų Sąjungos 1940 m. vasarą įvykdytos okupacijos ir aneksijos padariniams pašalinti. Antra vertus, jis nėra buvęs nacių okupuotos Lietuvos vietinės valdžios įstaigų pareigūnu. Tad jis nebuvo kolaborantas“.

Renginio organizatoriai: Mažosios Lietuvos istorijos muziejus, Alfonso Žalio labdaros fondas

Parengta pagal pranešimą spaudai

Žymos: | | | | |

Komentarai (6):

Atsakymai į “Diskusija: Kazys Škirpa – herojus ar nusikaltėlis?”: 6

  1. Lp parašė:

    Kolaborantas…kaip ir daugelis Lietuvos „didvyriu”…
    Kruvinos rankos…

  2. Vardas parašė:

    Antraštė galimai kursto neapykantą. Turėtų būti pašalinta.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Nuomonės

Ar Kazys Škirpa galėtų ramiai pasivaikščioti Klaipėdos gatvėmis?   (5)

Praėjusią savaitę Klaipėdoje įvyko Alfonso Žalio labdaros fondo kartu su Mažosios Lietuvos muziejumi inicijuota akademinė diskusija „Kazys Škirpa – herojus ...
2025-03-26
Skaityti daugiau

Mums rašo

Mažlietuvių dalyvavimas 1923 metų sukilime lėmė pergalę (3)

Klaipėdos istorikai, kaip antai Vasilijus Safronovas, Vygantas Vareikis ir jų mokiniai nori perrašyti Klaipėdos krašto istoriją. Jie naudoja melagingą vokiečių ...
2025-03-13
Skaityti daugiau

Kultūra

Kovos 11-osios proga - Klaipėdos tapytojų paroda ir knygos pristatymas

Kovo 7 d., penktadienį, 16 val., Pilies muziejaus šiaurinėje kurtinoje (Priešpilio g. 2) atidaroma Klaipėdos tapytojų paroda „Miesto vizijos“. Paminėti ...
2025-02-28
Skaityti daugiau



Pin It on Pinterest

undefined
Loading
Share This