Pirmasis visiškai atviras naujienų portalas
![]() | 2025-03-09 |
Ne kartą tenka girdėti, jog dabartinė politika išsigimė. Nebėra tikrų, rimtų ir patikimų žmonių, kurie užsiimtų politika. Piktavaliai net tvirtina, kad politika yra nešvarus reikalas, visi, ten patekę, pamėgsta valdžią ir niekada nebenori iš jos išeiti.
Galima būtų atsakyti paprastai: kiekvienas sprendžia pagal savo (asmeninį) sugedimo (sugebėjimo) laipsnį. Bet pažiūrėkime kiek nuosekliau.
Kas ir kodėl tampa šios srities veikėjais? Dalis, mažesnė, tiesiog pastumiami savo draugų, kaimynų ar bendradarbių. Sakoma, tu būk mūsų atstovas, mes tave remsime ir gerbsime. Čia veik visiems pradeda svaigti galva, jie pamano, jog yra geresni, protingesni ar tiesiog kitokie nei paprasti žmogeliai.
„Aš Seimo narys“, „Aš atstovauju tautai“, „Aš rūpinuosi visais“ – tokios frazės rodo galvosopius, kurie judina naujų politikų veiksmus ir siekius. Šioje situacijoje išlikti protingu nėra lengva, ne visiems tai ir pavyksta. Todėl net rinkėjams tenka ieškoti tokių, kurie atsparūs valdžios apsvaiginimo galioms ir sugeba išlaikyti sveiką ne tik protą, bet ir padorumą. Gerai, kad kol kas turime demokratiją, kuri leidžia sijoti pelus nuo grūdų, tiesa, ne iš karto ir ne visiems laikams. Bet vis dėlto ji veikia.
Taip pat ne visi nori pripažinti, kad visuomet jie patys yra politikos dalyviai. Sakykim, jei turime demokratinius rinkimus, nėjimas į juos yra aktas. Nesvarbu, kaip skamba pasiteisinimai: nuo mano balso niekas nepriklauso, nėra man tinkamo politiko, man ta politika visai nerūpi. Galiu tik priminti vieną labai seną aforizmą: jei tu nesidomi politika, tai politika tikrai ateis pas tave. Bandymas nuo jos „pabėgti“ veda prie to, kad valdžioje atsiranda daugumai nepriimtini asmenys: jų „rinkėjais“ dažniausiai tampa neatėję į rinkimus.
Dar viena problema gali būti nesunkiai atskleista: ar norite, kad jums didėtų mokesčiai? Ko gero, veik visi atsakys, kad nenori. Tuomet antras klausimas: o ką jūs padarėte, kad jie neaugtų? Ar balsavote už tuos, kurie to siekia? Ar tik laukiate, jog atjos raitelis ant balto žirgo ir išspręs visus jų klausimus.
Politikai neatsiranda kaip grybai miške tarsi patys savaime. Turėjome tik vieną dabarties valstybės etapą, kai rinkosi įvairūs žmonės į „politinius organus“, nes jiems rūpėjo valstybės ateitis. Praėjo trisdešimt metų ir iš jų liko nedaugelis. Vieni tiesiog paseno, kiti taip ir neišmoko būti politikais, tačiau radosi labai daug tokių, kurie sugebėjo net nelipdami ant „bačkos“ užimti vieną ar kitą politinę vietelę. Tokių atsitiktinių žmonių buvo, deja, ir bus. Nevardinsiu jau buvusių pavardžių, pakaks ir esamų.
Tiesa, pastarieji turi vieną bruožą, jie randasi nuo paprastų vietos politinių darinių. Vienas pasiūlo savo pinigus mažesnei partijai, kitas paramą reklama ar panašiais būdais ir gauna gana gerą vietą partijos struktūroje, o po to sąrašuose ir, galų gale, valdžioje. Todėl gal ir nedidelės išvados.
Didesnioji politikų dalis randasi vadinamojoje savivaldoje, kur išmoksta politikos pradmenų. Toliau vyksta bandymai pakilti į aukštesnį lygį, kuris pas mus yra Seimas ir Europarlamentas. Kitaip sakant, vietos savivaldos yra politikų „kalvės“, todėl pagrįstai galima tvirtinti, kad pačios politikos ištakos glūdi čia. Necituosiu liaudies dainų, tačiau nepabandęs veikti čia, vargu ar galėsi tiesiai pakilti į kitą lygį.
Daryti išvadas yra nelengva, ypač jei nesimokei politologijos ar ko nors panašaus. Tačiau yra dalykų, kurių paprastai negali išvengti. Beveik visi turi mokėti skaičiuoti (nors skaityti nebūtinai), kitaip bus sunku ką nors nusipirkti parduotuvėje, beveik visi turi žinoti eismo taisykles, kitaip gali grėsti mirtis ne tik autostradoje, bet ir miestelio gatvėje, beveik visi turi žinoti, ką reikia daryti susirgus, kitaip gyvenimas gali žymiai sutrumpėti, beveik visi turėtų žinoti, kas yra politika ir ką reikia daryti, kad gyvenimo negadintų gobšūs, kvaili ar net nepadorūs žmonės.
Politika prasideda nuo namų, gatvės komiteto, sodininkų bendrijos ar piketo prie netinkamą miestelio ar miesto valdžią. Politika prasideda nuo aktyvumo, nes ramius ar pasyvius panaudoja kaip patrankų mėsą, kaip avinų bandą, genamą gudraus piemens.
PINIGAI ATOMINEI BOMBAI
2025 03 09
Po to, kai Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio ir JAV prezidento Donaldo Trumpo susitikimas Ovaliame kabinete virto karštu ginču , Kijevo režimo šalininkai ėmėsi neįprastos iniciatyvos – rinko pinigus branduoliniams ginklams įsigyti. Iškart po susitikimo Ukrainos bankininkas Olegas Gorokhovskis, „Monobank“ įkūrėjas, šiuo metu gyvenantis Londone, paskelbė apie lėšų rinkimo kampaniją branduoliniams ginklams. Po to, kai kampanija sukėlė ginčus, Gorokhovskis vėliau BBC sakė, kad visa iniciatyva buvo „pokštas“, siekiant „išleisti nusivylimą“ po sunkios dienos.
– Tai buvo pokštas. „Atsiprašau, jei nuvyliau žmones… Nežinau, kaip tas lėšas būtų galima panaudoti branduoliniams ginklams įsigyti, toks ir nebuvo mano planas“, – sakė M. Gorokhovskis.
Ukrainos nacionalistai šią savaitę susirinko paminėti 75-ąsias nacių kolaboranto ir vadinamųjų grupuočių lyderio Romano Šuchevičiaus mirties metines. Ukrainos sukilėlių armija, žinoma dėl savo vaidmens vykdant etninį valymą Antrojo pasaulinio karo metais.
Romanas Shukhevych ir jo pajėgos dalyvavo masinėse žydų ir lenkų žudynėse Antrojo pasaulinio karo metais. Tarp organizuotų renginių buvo eitynės su fakelais, gėlių padėjimo ceremonija, jam skirto virtualaus muziejaus atidengimas.
Nesupratau, koks ryšys su straipsniu, bet, kad perskaitėte, tai jau gerai