Pirmasis visiškai atviras naujienų portalas
![]() | 2025-02-20 |
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT), išnagrinėjęs vadinamąją „Naftos grupės“ baudžiamąją bylą pagal septynis kasacinius skundus, ketvirtadienį paliko galioti apkaltinamuosius nuosprendžius su pakeitimais.
Teisėjų kolegija nustatė, kad abiejų instancijų teismų nuosprendžiais asmenys pagrįstai nuteisti, tačiau nustatė ir tam tikrų trūkumų, kurie nulėmė būtinybę atlikti tam tikrus pakeitimus.
LAT konstatavo, kad Svetlana Popova negalėjo būti nuteista Klaipėdos apygardos teismo 2021 m. balandžio 15 d. nuosprendžiu, suėjus apkaltinamojo nuosprendžio priėmimo senaties terminui, atitinkamai jai šią bylos dalį nutraukė. Dėl šios priežasties LAT jai sumažino apeliacinės instancijos teismo 2024 m. liepos 3 d. nuosprendžiu paskirtą bausmę ir paskyrė galutinę subendrintą laisvės atėmimo bausmę vieneriems metams penkiems mėnesiams, jos vykdymą atidėjo vieneriems metams.
„Arturui Urbučiui, Antanui Urbučiui ir Ričardui Milvydui paskirtų laisvės atėmimo bausmių vykdymą Lietuvos Aukščiausiasis Teismas atidėjo, įvertinęs tai, kad nagrinėjamoje byloje nustatyta nemažai proceso trūkumų: ikiteisminis tyrimas į du atskirus buvo išskirtas nesant teisinio pagrindo; Klaipėdos apygardos teismo 2021 m. balandžio 15 d. nuosprendyje Arturui Urbučiui ir Antanui Urbučiui buvo antrą kartą inkriminuoti tie patys veiksmai, už kuriuos jie nuteisti Klaipėdos apygardos teismo 2017 m. gruodžio 27 d. nuosprendžiu, t. y. Arturas Urbutis ir Antanas Urbutis nepagrįstai dviem nuosprendžiais buvo nuteisti už vieną tęstinę nusikalstamą veiką; iš įrodytomis pripažintų aplinkybių dalis dėl tęstinės veikos pradžios skaičiavimo Arturui Urbučiui šalinama, nenustačius nusikalstamos veikos padarymo fakto; baudžiamojo proceso trukmė yra pernelyg ilga ir nėra optimali – apeliacinės instancijos teisme procesas truko ilgiau nei šešerius metus, o apskritai, net neskaičiuojant proceso trukmės kasacinės instancijos teisme, visas šios bylos procesas truko gerokai ilgiau nei dešimt metų; nusikalstamos veikos padarytos 2005–2011 metais, t. y. kur kas daugiau nei prieš dešimt metų, o duomenų, kad nuteistieji būtų vilkinę procesą ar jam trukdę, byloje nėra“, – rašoma teismo pranešime.
Be to, LAT kolegija, kurią sudarė teisėjai Artūras Ridikas, Darius Kantaravičius ir Gabrielė Juodkaitė-Granskienė, nustatė, kad apeliacinės instancijos teismas niekaip nesureagavo į valstybinį kaltinimą palaikančios prokurorės, kuri akivaizdžiai nepalaikė prokuratūros skundo dalies dėl bausmių nuteistiesiems Arturui Urbučiui ir Antanui Urbučiui skyrimo, baigiamųjų kalbų metu išsakytus prašymus taikyti bausmės vykdymo atidėjimą. Nustatyta ir tai, kad prokurorė, pasisakydama ir dėl nuteistojo R. Milvydo gynėjo apeliacinio skundo, prašė ir R. Milvydui atidėti paskirtos laisvės atėmimo bausmės vykdymą.
„Nustatyta, kad šiuo metu galiojantis teisinis reguliavimas sudaro galimybes visiems trims asmenims, nuteistiems ir už sunkių korupcinio pobūdžio nusikalstamų veikų padarymą, visiškai ar iš dalies atidėti paskirtų laisvės atėmimo bausmių vykdymą“, – rašoma teismo panešime.
LAT nutarė visiškai atidėti paskirtų laisvės atėmimo bausmių vykdymą trejiems metams Arturui Urbučiui ir dvejiems metams Antanui Urbučiui, iš dalies atidėti paskirtos laisvės atėmimo bausmės vykdymą Ričardui Milvydui: nustatyti nedelsiant atliktinos laisvės atėmimo bausmės dalį – terminą nuo laisvės atėmimo bausmės atlikimo termino pradžios (2024 m. rugpjūčio 16 d.) iki nutarties paskelbimo dienos (2025 m. vasario 20 d.), o likusios laisvės atėmimo bausmės vykdymą atidėti trejiems metams. Atitinkamai nutarta R. Milvydą nedelsiant paleisti iš Kauno kalėjimo – jis vienintelis buvo pasiųstas už grotų, nes Urbučiams LAT buvo sustabdęs bausmių vykdymą.
„Teisėjų kolegija dar kartą priminė, kad, praėjus tokiam dideliam laiko tarpui (daugiau kaip dešimt metų), realios laisvės atėmimo bausmės skyrimas asmenims, nuteistiems už ekonominio pobūdžio nusikalstamas veikas, nesislėpusiems nuo teisingumo ir nekeliantiems tiesioginio pavojaus visuomenei, sunkiai suderinamas su bausmės tikslais ir teisės principais“, – rašoma pranešime.
Neskundžiama nutartimi taip pat konstatuota, jog nustatant, kad Arturas Urbutis, Andrejus Vačisiulis, Jurgis Aušra ir UAB „Naftos grupė“ piktnaudžiaudami iššvaistė 105 025,95 Eur AB „KN Energies“ (anksčiau – AB „Klaipėdos nafta“) turtinę teisę. Tad iš jų solidariai buvo priteista tokia suma šiai valstybės įmonei (Apeliacinis teismas buvo priteisęs 603 tūkst. Eur).
„Bendrovė gerbia šį Lietuvos Aukščiausiojo Teismo sprendimą ir jį vertina kaip teigiamą, kadangi nusikalstamas veikas padarę asmenys buvo nuteisti, žala (jos dalis) priteista, o dėl likusios žalos Lietuvos Aukščiausiasis Teismas konstatavo, kad Bendrovė turi teisę pareikšti ieškinį LR civilinio proceso kodekso nustatyta tvarka. Dėl jo Bendrovės vadovybė, siekdama ginti Bendrovės interesus, spręs atskirai“, – rašoma penktadienį išplatintame „KN Energies“ pranešime.
Pirminė esą šiai bendrovei padaryta žala, kurią buvo bandoma priteisti, siekė 7 834 044,85 Eur.
Parengta pagal pranešimą spaudai
Parašykite komentarą