Ligoninėje – dviejų frontų karas su mobiliojo ryšio antenomis   (2)

Svarbu, Temos
Avatar photoMartynas Vainorius
2025-01-23

Mobiliojo ryšio operatorius „Tele2“ teismo keliu bando įkurdinti savo anteną ant vieno iš Klaipėdos universiteto ligoninės (KUL) pastatų stogo. Bendrovė aiškina, jog toks jos noras yra pagrįstas Elektroninių ryšių įstatymo straipsniais, numatančiais servituto nustatymą teismo sprendimu.

Su tokiais užmojais nesutinkančios ligoninės atstovai teigia, jog šiuo metu bando iškraustyti kitą tokį įnamį – kompanijos „Bitė Lietuva“ anteną, nes audito metu nenustatyta, jog buvusi jau reorganizuotos Klaipėdos universitetinės ligoninės vadovybė ją čia įsileido konkurso būdu, kaip kad numato įstatymai.

„Bitė Lietuva“ savo ruožtu tvirtina, jog savo sutartinius įsipareigojimus vykdo ir vykdys bei tikisi, jog jos antena ir toliau išliks ant ligoninės stogo.

Martyno Vainoriaus nuotr.

Mokėtų daugiau nei 400 eurų per mėnesį

Klaipėdos apylinkės teismo Klaipėdos miesto rūmuose šiuo metu nagrinėjama „Tele2“ iškelta civilinė byla KUL dėl servituto nustatymo elektroninių ryšių infrastruktūrai.

Posėdžio metu bylą nagrinėjantis teisėjas Saulius Zajarskas pagarsino, jog bendrovė nori, kad jai ant ligoninės pastato Liepojos g. 41, 25 kv. m ploto stogo daliai, būtų nustatytas servitutas tokiai infrastruktūrai įrengti ir eksploatuoti, kartu numatant, jog už tai įstaigai per mėnesį bus mokama 418,97 Eur dydžio kompensacija.

Savo prašymą bendrovė motyvuoja minėtomis Elektroninių ryšių įstatymo nuostatomis. Pastarosios numato, kad į teismą dėl servituto galima kreipti tada, jei ryšių kompanijai nepavyksta susiderėti su objekto savininkais ir jeigu pastariesiems tai nesudarytų nepagrįstų sunkumų.

KUL savo atsiliepime išdėstė, kad su tokiu reikalavimu nesutinka, nes neturi duomenų, kad antena netrikdytų jos brangios medicininės įrangos. Taip pat mano, jog taip būtų pažeistas Konkurencijos įstatymas, nes yra ir kitų įmonių, kurios teikia analogiškas paslaugas, o ji stogą plotą ketina išnuomoti viešo konkurso būdu.

Ligoninėje per prastas ryšys?

„Tele2“ advokatė Lina Šimė posėdžio metu dėstė, jog tokia byla yra tam tikra naujovė, nes minėtosios įstatymo nuostatos atsirado tik nuo 2024 m. sausio 1 d. ir sudarė sąlygas paprasčiau, lengviau statyti mobiliojo ryšio stotis.

Pasak advokatės, šiuo metu jos klientės antenos stovi prie Liepojos gatvėje esančios parduotuvės „Iki“ (prieš tai buvo įrengta ant jau nugriauto buvusios kino studijos pastato). Sutartis numato, kad antena ten gali būti iki 2027 metų, bet „Iki“ esą yra išsiderėjusi „labai geras sąlygas“ ir gali nutraukti sutartį pranešdama tik prieš mėnesį iki pageidaujamo termino.

Martyno Vainoriaus nuotr.

„Tai neužtikrina įsipareigojimų, kuriuos turi operatoriaus ir dėl 112, ir kritinių situacijų, įvykdymo“, – teigė L. Šimė.

Pasak jos, dėl to įmonė pernai kreipėsi į KUL, kad ši suteiktų servititutą ant minėtojo pastato stogo, nes ten nuo 2018 m. jau stovi kito operatoriaus bazinė stotis.

„Tai patvirtina, kad neturi jokios neigiamo įtakos nei pastato konstrukcijoms, nei stogo eksploatavimui, remontui, renovacijai, paneigia, kad gali daryti neigiamą įtaką brangiai medicininei įrangai. Valstybė ir savivaldybės buvo įpareigotos sudaryti sąlygas plėsti, statyti įrangą. Yra sąlygos, kada neprivalo, bet turi nurodyti konkrečias priežastis. Nėra nurodyta nė vieno argumento“, – dėstė L. Šimė.

Pasak jos, bendrovė buvo paprašiusi ekspertų išnagrinėti situacija ir jų išvada yra palanki – šiuo metu ligoninėje esą yra gana prastas mobilusis ir interneto ryšys, o pastačius tokią anteną greitis siektų 100 MB/s ir daugiau.

Anot L. Šimės, servititutas „yra prioritetinė kryptis“ ir nebūtų pažeisti konkurencijos principai, nes taikomas būtent Elektroninių ryšių įstatymas, esą „pats įstatymo leidėjas apgalvojo tai“. Teisininkės teigimu, KUL pozicija būtų teisinga iki minėtojo įstatymo pataisų įsigaliojimo.

„Likę operatoriai lygiai taip pat galėtų dar ten statyti“, – tvirtino advokatė.

Evaldas Stankevičius, „Tele2“ atstovas, atsakingas už tinklo plėtrą, teismui aiškino, kad operatoriai yra įpareigoti teikti paslaugas, „prieinamas visiems Lietuvos gyventojams“, o pagal Krizių ir civilinės saugos įstatymą – užtikrinti ryšį įvairių krizių, karų metu, taip pat – „tam tikruose objektuose, ypač ligoninėse, kur būtų dideli srautai“.

„Dėl to reikia tankinti tinklą. Stotis turi būti ten, kur vartotojai. Antenos yra ant Santariškių, Kauno klinikų. Valstybė, žinodama, kaip sunku sudaryti sutartis, nustatė servitutą, kuris yra stabilesnė bendradarbiavimo forma nei sutartys, kurias galima nutraukti. Viduje ryšio kokybė ligoninėje yra prasta. Sukdamiesi iš situacijos pastatėme stotį prie „Iki“, bet tai neatitinka šiuolaikinių reikalavimų, jos menkas efektyvumas, nes turi būti kuo aukščiau. Dabar ant ligoninės stogo veikia „Bitės“ stotis. „Telia“, kiek žinau, irgi siekia susimontuoti, bet iki šiol nepavyko“, – aiškino E. Stankevičius.

Pasak jo, Santariškės ir kitose ligoninėse antenos stovi pagal sutartis, nes pastatytos prieš priimant įstatymo pataisas, bet jas „planuojama konvertuoti į servitutus“.

E. Stankevičius tikino, kad KUL yra labai gera vieta tokiems įrenginiams, nes ten – aukštas pastatas ir plokščias stogas. Jis tap pat detalizavo, kad ekspertai išmatavo, jog mobiliojo interneto greitaveika ligoninėje dabar siekia tik 7 MB/s, nors turėtų būti 100 MB/s.

„Skundų ir iš klientų esame gavę, ir iš pačios ligoninės personalo. Ant „Iki“ negalime sukurti reikalingų konstrukcijų. „Bitės“ stotis paneigia, kad kenkia įrangai. Kitur stovi stotys ant ligoninių stogų ir per 25 metus nėra jokių nusiskundimų gauta“, – teigė „Tele2“ atstovas.

L. Šimė tvirtino, jog KUL siūlymai statyti anteną ant Dragūnų ar „Holivudo“ gyvenamųjų kvartalų namų nėra tinkami – „Holivudo“ šlaitiniai stogai, šalia Dragūnų jau yra antena, o ir gauti pritarimą ten būtų sudėtinga dėl to, kad yra daug savininkų.

Ligoninė negautų pinigų?

KUL teisininkas Žilvinas Kiaušas savo ruožtu teigė, jog „Tele2“ nori tiesiog plėsti savo komercinę veiklą. Tai esą geras dalykas, bet teikti ieškinį dėl servituto nėra pagrindo.

„Įstatyme nurodoma – „jeigu nėra kitų galimybių“. Tai yra esminė sąlyga. O tokių sąlygų yra – ligoninė skelbia konkursą. Jame nurodoma pageidaujama kaina – mažesnė nei servitutinė“, – teigė jis.

Anot teisininko, „Bitė Lietuva“ anteną ant ligoninės pastato stogo yra pasistačiusi neteisėtai ir dabar teisiniu keliu bandoma ją nukelti. Ž. Kiaušo teigimu, reorganizavus ligones ir darant auditą buvo nustatyta, kad „Bitė Lietuva“ neturi teisėtų pagrindų disponuoti šia įranga“, tad planuojama kreiptis į teismą, nes į reikalavimus ši bendrovė esą nereaguoja.

„Matyt, buvo susitarimas su buvusios įstaigos buvusia vadovybe“, – svarstė jis.

KUL atstovo teigimu, „Tele2“ gali sėkmingai dalyvauti skelbiamame konkurse.

„Gal ne visada vadovaujasi sutarčių privalumumu, todėl taip ir mąsto. Esant sutarčiai mes nesudarysime kokių nors papildomų sąlygų ar trukdžių“, – teigė jis.

Ž. Kiaušas taip pat iškėlė klausimą, ar teisėtai ekspertai atliko ryšio matavimus KUL, nes bet koks įrodymas turi būti gaunama teisėtai, tad tokie duomenys galbūt teismo neturėtų būti priimti.

„Reikia kalbėtis su mūsų inžinieriais arba tiekėjų atstovais, ar bangos, ar dar kažkas neturės kokio tai poveikio. Tą reikėtų patikslinti. Palaikau tą argumentą, bet kol kas neturiu kuom jį pagrįsti“, – kalbėjo teisininkas.

Pasak jo, servituto atveju pinigai tektų turto savininkui (KUL dalininkais yra ministerija ir Klaipėdos universitetas), o nuomos pinigai – pačiai ligoninei.

„Jei remontuosime pastatą, servituto atveju sunku perkelti anteną, o nuomos sąlygas lengviau keisti“, – akcentavo jis.

L. Šimei teiraujantis, kodėl ligoninei priimtinesnis konkursas, kurio metu už nuomą būtų gaunama mažiau pajamų, o ne servitutas, KUL atstovas teigė, jog vadovaujamasi įstatymų viršenybės principu.

Paprašęs pertraukos, kad gautų specialistų atsakymus dėl galimos antenos įtakos medicininei įrangai bei kad galėtų susipažinti su papildomais įrodymais, Ž. Kiaušas paragino oponentus „eiti į taiką“.

„Servitutas – kraštutinė priemonė. Nutraukime bylą, yra svarbesnių klausimų. Galėsiu su „Bite“ išsiaiškinti. Ligoninei svarbu teisės aktų viršenybė, o ne pinigai. Valstybės turtas – tik konkurso būdu gali būti perleidžiamas, konkurso sąlygos – geros. Servitutas – amžinas dalykas“, – teigė jis.

L. Šimei užsiminus apie terminuotą servitutą Ž. Kiaušas teigė, jog KUL svarstytų tokią galimybę.

Teismas patenkino prašymą šioje byloje padaryti pertrauką. Jos metu bus priimtas sprendimas, ar įtraukti į bylą Ryšių reguliavimo tarybą, kuri galėtų pateikti savo išvadą.

„Bitė Lietuva“ tikisi likti

„Atvira Klaipėda“ paprašė KUL detalizuoti, kokia yra situacija su Ž. Kiaušo minėta „Bitė Lietuva“ antena.

Martyno Vainoriaus nuotr.

Pasak ligoninės Komunikacijos tarnybos, audito metu nustatyta, kad Klaipėdos universitetinė ligoninė 2018 m. birželio 1 d. pasirašė bendradarbiavimo sutartį su „Bitė Lietuva“, kurios pagrindu sutarė bendradarbiauti eksploatuojant ir aptarnaujant ant Liepojos g. 41 pastato stogo ir jo palėpėje įrengtą telekomunikacinės įrangos bazinę stotį. Pagal sutartį „Bitė Lietuva“ moka įstaigai metinį 4344 eurų mokestį už įrangos apsaugos, pastato stogo priežiūros ir šios sutarties administravimo paslaugas.

„Vidaus audito metu nebuvo pateikti įrodymai, kad minėtų patalpų nuomininkų ir panaudos gavėjų parinkimui būtų viešai skelbtas konkursas, o juose būtų dalyvavusi bendrovė „Bitė Lietuva“. Naujai įsteigta viešoji įstaiga Klaipėdos universiteto ligoninė su bendrove „Bitė Lietuva“ buvusią sutartį nutraukė ir pareikalavo „nusikraustyti“, tačiau reikalavimas neįvykdytas. Bendrovė iki šiol moka aukščiau minėtą nuomos mokestį“, – paaiškino KUL.

Tuo metu Jaunius Špakauskas, „Bitė Lietuva“ korporatyvinės komunikacijos ir korporatyvinių reikalų vadovas teigė, jog ryšio įranga ant vieno iš ligoninės pastatų remiantis sudaryta sutartimi buvo sumontuota dar 2005 metais.

„Ryšio įranga yra būtina tam, kad ligoninės darbuotojai, gydytojai, medicinos personalas, taip pat ir čia sveikstantys ligoninės pacientai, juos lankantys artimieji galėtų naudotis kokybišku „Bitės“ internetu, galėtų skambinti, rašyti žinutes. Taip pat ant pastato įrengtos įrangos ryšys prieinamas ir nemažai daliai netoliese gyvenančių Klaipėdos gyventojų. Kadangi turėti ryšį yra kritiškai svarbu ne tik ligoninės darbuotojams, lankytojams, bet ir netoliese gyvenantiems klaipėdiečiams, norime, jog čia esanti ryšio įranga liktų. Taip jos suteikiamomis ryšio galimybėmis ir toliau galėtų naudotis visi norintys, tad dėsime visas pastangas, kad taip ir būtų“, – teigia J. Špakauskas.

Paklaustas, ar įmonė ketina nukelti anteną, o jei ne, tai kodėl, jis teigė, kaf „Bitė Lietuva“ yra etiškai ir teisėtai veiklą vykdanti įmonė, tad sutartinius įsipareigojimus vykdo ir vykdys. Be to, turima žinių, kad bus skelbiamas naujas konkursas ryšio įrangai šiame objekte.

Žymos: | | | | | | | | | | |

Komentarai (2):

Atsakymai į “Ligoninėje – dviejų frontų karas su mobiliojo ryšio antenomis  ”: 2

  1. Hamės parašė:

    Na kokios hamės tos ryšio operatorės. Suprask, tavo stogas, jau ne tavo stogas, kai ant jos apsigyvena hamai. kai galėjo uždrausti ir kinostudiją nugraiuti.

  2. Sarbievijus parašė:

    Naudojuosi Telia ryšiu. Šitos kompanijos antenų ant ligoninės stogų nėra, tačiau ryšys ligoninėje geras, internetas irgi veikia gerai. Atrodo, įmanoma susitvarkyti ryšį ir nesigrūdant ant ligoninės pastatų. Visas triukšmas tik todėl, kad brangiau kainuos.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Svarbu, Temos

Klaipėdos baseino brokas: teisme prasidėjo antras ratas  (1)

Klaipėdos apygardos teismas antradienį, praėjus beveik pusmečiui po to, kai apeliacinė instancija jam sugrąžino Klaipėdos baseino broko bylą, pradėjo pastarosios ...
2025-01-22
Skaityti daugiau

Sveikata

Rengiama Klaipėdos universiteto ligoninės vystymo galimybių studija (1)

Klaipėdos universiteto ligoninė (KUL), siekdama gauti finansavimą pagal Europos investicijų banko (EIB) reikalavimus, pasirašė 89,5 tūkst. eurų vertės sutartį dėl vystymo ...
2025-01-15
Skaityti daugiau

Svarbu, Sveikata

Infekcinių ligų korpuso rekonstrukciją žada baigti kitą pavasarį (6)

Klaipėdos universiteto ligoninė (KUL) praėjusių metų pabaigoje pasirašė sutartį dėl Infekcinių ligų korpuso rekonstravimo darbų. Šiuos darbus pagal UAB „Projektų ...
2025-01-13
Skaityti daugiau



Pin It on Pinterest

Share This