Pirmasis visiškai atviras naujienų portalas
2025-01-22 |
„Nenoriu būti teisėju to, kas buvo prieš šimtą metų, mažiau gal, tai susilaikysiu”, – tarsi apibendrinamas daugelio kolegų nuomones apie Salomėjos Nėries gatvės pervadinimą Kristijono Donelaičio gatve trečiadienį sakė Klaipėdos miesto tarybos narys Arūnas Tuma. Jam per posėdį antrino Miesto ūkio ir aplinkosaugos komiteto pirmininkas Kęstutis Bartninkas, nes, „labai sunku spręsti, labai sunku suprasti…“.
Aiškią nuomonę dėl šio siūlymo turėjo tik trys šio komiteto nariai – liberalas Saulius Liekis ir konservatorius Ugnius Radvila, balsavę už tai, kad Salomėjos Nėries gatvė taptų Kristijono Donelaičio gatvės tęsiniu. Prieš tokį sprendimą balsavo Vidmantas Dambrauskas, kaip ir A. Tuma, priklausantys mero Arvydo Vaitkaus, kuris ir pateikė sprendimo projektą, komitetui „Ištikimi Klaipėdai“.
Be A. Tumos, balsuojant susilaikė K. Bartninkas bei Aleksej Diukin, priklausantys frakcijai „Nemuno aušra“.
Lygiai taip pat komitete balsuota ir dėl mero siūlymo Liudo Giros gatvę pervadinta Ernsto Vicherto vardu. Pristačius šį sprendimo projektą stojo nedidelė pauzė – niekas nepanoro išsakyti savo nuomonės.
„Sudėtingi klausimai, šiandien visi be žado“, – tarė komiteto pirmininkas.
„Kaip tik nesudėtingi – niekas nekalba”, – replikavo S. Liekis.
Šio mėnesio pradžioje Salomėjos Nėries gatvės pavadinimo keitimui nepritarė Kultūros, švietimo ir sporto komitetas bei Miesto plėtros ir strateginio planavimo komiteto nariai. Tačiau dauguma šių komitetų narių pasisakė už tai, kad Liudo Giros gatvė būtų pervadinta Ernsto Vicherto vardu. Tuo metu Finansų ir ekonomikos komiteto nariai šiuos klausimus išbraukė iš darbotvarkės ir jų net nesvarstė.
Galutinį žodį tiek dėl Salomėjos Nėries, tiek dėl Liudo Giros gatvių pavadinimų turės tarti visa Taryba šio mėnesio pabaigoje, jeigu merui užteks ryžto įtraukti šiuos klausimus į darbotvarkę, esant tokiai nuomonių takoskyrai.
Klaipėdos meras siūlo panaikinti Salomėjos Nėries ir Liudo Giros gatvių pavadinimus. Jeigu Taryba pritars šiems pasiūlymams, Kristijono Donelaičio gatvė pailgės iki Klaipėdos geležinkelio stoties, o Liudo Giros gatvei bus grąžintas jos istorinis Ernsto Vicherto vardas.
„Panaikinus S. Nėries gatvės pavadinimą bus įvykdytas Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro, įgyvendinančio LR Draudimo propaguoti totalitarinius, autoritarinius režimus ir jų ideologijas įstatymo nuostatas ir vadovaudamasis Viešųjų objektų atitikties totalitarinių, autoritarinių režimų ir jų ideologijų propagavimo juose draudimui vertinimo tarpinstitucinės komisijos išvadomis, sprendimas“, – rašoma sprendimo projekto dokumentuose.
Tarybos sprendimo projektas dėl Liudo Giros gatvės pavadinimo keitimo taip pat siūlomas atsižvelgus į Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro sprendimą. Klaipėdos miesto savivaldybės Žymių žmonių, istorinių datų, įvykių įamžinimo ir gatvių pavadinimų suteikimo komisija pasiūlė sugrąžinti Ernsto Vicherto gatvės pavadinimą, naudotą 1938-1948 m.
Savivaldybė buvo surengusi apklausą dėl to, kaip reikėtų pervadinti Salomėjos Nėries gatvę. Joje iš viso dalyvavo 709 gyventojai. Apklausa buvo paskelbta po to, kai šį klausimą svarstė Žymių žmonių, istorinių datų, įvykių įamžinimo ir gatvių pavadinimų suteikimo darbo grupė. Jos komisijos narys, istorikas Vygantas Vareikis teigė, jog geriausias sprendimas būtų šiai gatvei sugrąžinti istorinį – Stoties – pavadinimą, bet tokia jau yra Giruliuose, joje stovi 13 namų. Savivaldybės administracijos Paveldosaugos skyriaus vedėjas Vitalijus Juška savo ruožtu teigė, jog dar vienas galimas variantas yra „pratęsti“ K. Donelaičio gatvę.
Apklausos metu už tai, kad būtų gražintas Stoties pavadinimas, pasisakė 124 klaipėdiečiai. Gatvei suteikti K. Donelaičio pavadinimą siūlė 284 žmonės. Kitus pasiūlymus teikė 301 žmogus. Iš jų 227 siūlė palikti S. Nėries pavadinimą, 23 – suteikti Adolfo Ramanausko-Vanago pavadinimą, 17 siūlė Neries pavadinimą. 34 žmonės pateikė kitokius variantus: Memelio, Memelio stoties, J. Polovinsko-Budrio, L. Donskio, S. Dacho, V. Adamkaus, M. Jankaus ir kt.
INFORMACIJA
Salomėja Nėris, gimusi 1904 metais, yra viena iš žinomiausių Lietuvos poečių. Tačiau 1940 m. ji kolaboravo su Lietuvą okupavusia Sovietų sąjunga – kartu su rašytojais Petru Cvirka, Liudu Gira, Antanu Venclova ir kitais vyko į Maskvą „prašyti“, kad Lietuva būtų priimta į Sovietų sąjungos sudėtį.
Tie deputatai neturi ką veikti ,meras tikras nusivylimas , gal jis geriau save persivadina Ernestu Vechertu negu naikina lietuviškus pavadinimus. Šaunuoliai deputatai kurie palaiko lietuviškus pavadinimus ,o S. Neries gatvės pavadinimas vaizdo visai negadina .