Pirmasis visiškai atviras naujienų portalas
2024-12-18 |
Konstitucinis Teismas (KT) trečiadienį paskelbė, kad įstatymo nuostatos, draudžiančios nepilnamečiams skleisti informaciją, kuria niekinamos šeimos vertybės ir skatinama LGBTIQ šeimos samprata, prieštarauja Konstitucijai.
„Konstitucinis Teismas prietaraujančiu Konstitucijai pripažino Nepilnamečių apsaugos nuo neigiamo viešosios informacijos poveikio įstatymo vieną iš punktų. (…) Tame punkte yra pasakyta, kad nepilnamečiams gali būti žalinga informacija, kuria niekinamos šeimos vertybės, propaguojama, skatinama kitokia nei Konstitucijoje ir Civiliniame kodekse numatyta šeimos ir santuokos samprata.
Tai KT paaiškino, kad šitas reguliavimas yra nepakankamai aiškus ir įstatymų leidėjas neatskleidė, ką jis turi omeny, kalbėdamas apie niekinamas šeimos vertybes ir kitokią tariamai šeimos sampratą, kuri yra Konstitucijoje. (…) Ribojimai skleisti informaciją turi būti aiškiai iškreikšti ir tinkamai pagrįsti“, – žurnalistams po KT nutarimas paskelbimo sakė KT pirmininkas Gediminas Goda.
Jis priminė, kad KT yra kelis kartus pasisakęs, jog santuoka ir šeima nėra tas pats, nes šeimos yra grindžiamos žmonių tarpusavio santykiais ir susiklosčiusiais ryšiais.
Pasak G. Godos, KT byloje akcentavo informacijos vaikams prieinamumo svarbą. Teismas pabrėžė, jog pertekliniai ribojimai gali trukdyti nepilnamečių vystymuisi.
„Kitas akcentas šitoje byloje yra tas, kad vaikai turi teisę gauti informaciją. Tai pertekliniai ribojimai gali trukdyti jaunajai kartai augti ir vystytis. Juo labiau, kad ta informacija yra prieinama įvairiais būdais, tai vien tuo, kad įstatymų leidėjas 2009 metais sugalvojo tokias formuluotes, kurios neaiškios ir neapibrėžtos, teigiamų tikslų nepasiekė visuomenėje“, – aiškino KT pirmininkas.
G. Godos teigimu, KT nutarus, kad draudimas nepilnamečiams skleisti informaciją, kuria niekinamos šeimos vertybės ir skatinama LGBTIQ šeimos samprata, prieštarauja Konstitucijai, šis teisės akto punktas ateityje negalės būti taikomas.
Kaip po KT nutarimo atrodys Nepilnamečių apsaugos nuo neigiamo viešosios informacijos poveikio įstatymo nuostatos, anot G. Godos, priklausys nuo to, kokių pokyčių dėl įstatymo imsis Seimas.
„Jeigu Seimas mano, kad kažkoks panašus reguliavimas yra reikalingas, tai turbūt gali kurti naują straipsnio redakciją“, – sakė KT pirmininkas.
Su prašymu į KT įvertinti Nepilnamečių apsaugos nuo neigiamo viešosios informacijos poveikio įstatymo nuostatų konstitucingumą šių metų vasarį kreipėsi Vyriausybė.
Vyriausybė praėjusiais metais siūlė Seimui išbraukti iš minėto įstatymo nuostatą, draudžiančią nepilnamečiams skleisti informaciją, kuria niekinamos šeimos vertybės ir skatinama LGBTIQ šeimos samprata. Šiuo siūlymu siekta sureaguoti į Europos Žmogaus Teisių Teismo (EŽTT) sprendimą, kad taikydama minėtą nuostatą Lietuva pažeidė rašytojos Neringos Macatės teises.
Ministrų kabinetas siūlė atsisakyti nuostatos, kuria draudžiama nepilnamečiams pasakoti apie kitokią, nei Konstitucijoje ir Civiliniame kodekse įtvirtintą santuokos sudarymo ir šeimos kūrimo sampratą. Parlamentas Vyriausybės siūlymui nepritarė.
Dar iki sprendimo Seime prezidentas Gitanas Nausėda tikino, jog šios pataisos priėmimas reikštų „žalios šviesos uždegimą niekinti šeimą“.
2023 m. EŽTT konstatavo, kad Lietuva pažeidė Europos žmogaus teisių konvencijoje įtvirtintą saviraiškos laisvę, apribodama N. Macatės knygos „Gintarinė širdis“ leidybą. Dviejose iš šešių knygoje esančių pasakų buvo aprašomi tos pačios lyties veikėjų romantiniai santykiai.
Minėtą knygą 2013 m. išleido Lietuvos edukologijos universitetas, tačiau po kelių mėnesių jos platinimą sustabdė. Tokį sprendimą universitetas grindė Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybos raštu, kuriame N. Macatės knyga įvardyta kaip daranti žalą vaikams iki 14 metų.
Kopijuoti, platinti, skelbti ELTOS turinį be ELTOS raštiško sutikimo draudžiama
Parašykite komentarą