Pirmasis visiškai atviras naujienų portalas
2024-11-20 |
Nuo šių metų lapkričio pradžios pasikeitus teikiamų socialinių paslaugų eilės sudarymo tvarkai, dalis vyresnio amžiaus uostamiesčio gyventojų prisipažino nesupratę šių pokyčių esmės ir stebisi, kaip gali būti, kad senjoro, įrašyto Klaipėdos miesto socialinės paramos centre (KMSPC) paslaugai į namus gauti eilė eina ne į priekį, o atgal.
Tuo metu atsakingi Klaipėdos savivaldybės darbuotojai ragina senjorus nesilaikyti įsikibus vien tik minėtos biudžetinės įstaigos – KMSPC, o naudotis tokias pačias paslaugas teikiančių viešųjų įstaigų ar organizacijų paslaugomis.
80-mečio klaipėdiečio Antano (pavardė redakcijai žinoma) žmona, irgi garbaus amžiaus senjorė, susisiekusi su „Atvira Klaipėda“, papasakojo sunkiai įtikinamą istoriją.
77 metų moteris sakė dar vasarą sunkiai apsirgusi ir patekusi į ligoninę, kurioje teko praleisti daugiau nei mėnesį laiko. Kadangi jos vyras sunkiai vaikšto, pats nebegali savimi pasirūpinti, kitame mieste gyvenanti jų dukra pasistengė, kad tėvas būtų įrašytas į eilę socialinei pagalbai į namus gauti. Dokumentus apiforminusi KMSPC darbuotoja informavo, jog vyras šioje eilėje yra 22-tas. Vėliau šeima sulaukė ir raštiško minėtos biudžetinės įstaigos patvirtinimo.
„Grįžau iš ligoninės gerokai pasilpusi, bet pati vaikštau, sugebu valgyti pasigaminti, į parduotuvę nueiti, nors ir sunku jau su pirkiniais užlipti į penktą aukštą. Tad kartu su Antanu ėmėme laukti tos žadėtos pagalbos į namus“, – pasakojimą tęsė senjorė.
Tačiau moteris teigė buvusi priblokšta, lapkričio pradžioje sulaukusi skambučio iš KMSPC darbuotojos, kuri pranešė, jog iš 22-os vietos jos vyras jau atsidūrė 44-oje vietoje paslaugai į namus gauti.
„Manęs vos šokas neištiko, sakau, kaip gali būti, kad pas jus eilė eina ne į priekį, o atgal“, – susijaudinusi pasakojimą tęsė klaipėdietė.
Jos teigimu, socialinė darbuotoja jai aiškino apie esą pasikeitusią eilės sudarymo tvarką, kad visi dabar statomi į vieną bendrą eilę, bet moteris teigė nieko iš to paaiškinimo nesupratusi.
„Ji sakė, kad valdiškoj įstaigoj [KMSPC] yra didelės eilės, kad gali tekti mums ilgai laukti ir pasiūlė registruotis pas samariečius, kad jie mus globotų. Bet mes nežinom, kas tie samariečiai, jų nenorim, vieną dieną bus samariečiai, o kitą, žiūrėk, gal ir kokie leniniečiai“, – teigė humoro nestokojanti senjorė, prašiusi „Atviros Klaipėdos“ žurnalistės padėti suprasti, kur čia šuo pakastas.
Nurodytu laidiniu telefonu darbo dieną iš kelių kartų nepavykus susisiekti su KMSPC laikinai direktorės pareigas einančia Egle Buivydaite, klausimus jai nusiuntėme raštu.
Laikinosios direktorės teiravomės, kaip galėjo atsitikti, kad žmogus, laukiantis eilėje pagalbai į namus gauti, iš 22-os vietos atsidūrė 44-oje, ar įstaigos teikiamos minėtos paslaugos senjorams yra mokamos ir kiek jos kainuoja, kiek šiuo metu įstaiga tokių asmenų lanko namuose, kiek kainuoja kitų VšĮ, teikiančių analogišką pagalbą, paslaugos, bei jei žmogus, kaip pranešta, yra 44 eilėje paslaugai į namus gauti, kada jis gali tikėtis sulaukti pagalbos.
Į visus šiuos klausimus netrukus sulaukėme trumpo E. Buivydaitės atsakymo: „Nuo lapkričio mėn. visi eilėje buvę paslaugų gavėjai perduoti ir eiles tvarko Klaipėdos miesto savivaldybės administracijai. Dėl informacijos apie eiles, eilių administravimą, kitų įstaigų mokėjimus už socialines paslaugas reikėtų kreiptis į Klaipėdos m. savivaldybės administracijos socialinių paslaugų skyrių. Jūsų minimas klientas, kaip ir visi kiti buvę klientai eilėje Centre, buvo perduoti Klaipėdos m. savivaldybės administracijai, kuri ir sudarė bendrą laukiančiųjų eilę Klaipėdos mieste“.
Tada minėtus klausimus su KMSPC laikinosios direktorės atsakymu persiuntėme Klaipėdos miesto savivaldybės administracijai.
Tačiau greičiau nei atsakymo iš savivaldybės sulaukėme Antano žmonos skambučio. Senjorė džiaugsmingu balsu pranešė, jog ką tik [pirmadienį] pas juos apsilankė KMSPC darbuotoja, su kuria senjorai pasirašė pagalbos į namus teikimo sutartį.
„Darbuotoja ateis du kartus per savaitę, padės man nueiti į parduotuvę ir užneš pirkinius, išplaus, sutvarkys kambarius. Ji sakė, kadangi mes gyvename dviese, tai mums kainuos 60 eurų per mėnesį, manau, kad normali kaina“, – greitakalbe žodžius bėrė laiminga klaipėdietė, kartu nusistebėjusi, negi taip greit galėjo išgaruoti šios paslaugos laukiančiųjų eilė.
Neilgai trukus, sulaukėme atsakymo ir iš savivaldybės Socialinių paslaugų skyriaus.
Jame rašoma, jog nuo lapkričio 4 d. visi asmenys, kurie laukė paslaugų namuose eilėse skirtingose įstaigose (eiles vedė socialinių paslaugų įstaigos) buvo perkelti į Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos sudaromą vieną eilę skirtingoms paslaugoms (viena eilė pagalbai į namus ir viena eilė globai asmens namuose) gauti pagal sprendimo asmeniui skirti paslaugą datą.
„Jeigu asmuo pasirenka konkrečią įstaigą paslaugai gauti, bendroje eilėje jis yra vienu numeriu ir kitu numeriu – atsižvelgiant į kokią konkrečią įstaigą laukia. Š. m. lapkričio 4 d. Jūsų minimas asmuo bendroje (į visas įstaigas) laukiančių pagalbos į namus eilėje buvo 44, kadangi jis yra pasirinkęs paslaugos teikėją – Klaipėdos miesto socialinės paramos centrą, tai jis laukiančių paslaugos šioje konkrečioje įstaigoje eilėje buvo 17“, – rašoma atsakyme.
Jame taip pat informuojama, jog lapkričio 18 d. Antanui jau buvo pradėtos teikti pagalbos į namus paslaugos.
Pasak Socialinių paslaugų skyriaus atstovų, Klaipėdos miesto savivaldybė šiuo metu yra sudariusi sutartis dėl pagalbos į namus paslaugų teikimo su 9 organizacijomis ir su 14 organizacijų dėl globos asmens namuose paslaugų, kai kurios iš jų paslaugas gali teikti šiuo metu ir eilių jose nėra.
„Atsižvelgiant į tai, asmenims, laukiantiems eilėje, siūloma paslaugas gauti kitose įstaigose nei jie pasirinko. Tokiu būdu asmenys galėtų paslaugas gauti jau šiuo metu, o ne laukti eilėje. Už pagalbos į namus ar globos asmens namuose paslaugas asmuo moka vienodai, nepriklausomai nuo to, kuris teikėjas jam teikia paslaugas“.
Atsakyme taip pat informuojama, jog KMSPC lapkričio 1 d. teikė 378 asmenims pagalbos į namus paslaugas ir 68 asmenims dienos socialinę globą asmens namuose.
Jame taip pat dėstoma, jog įkainiai už teikiamas paslaugas priklauso nuo daugelio aplinkybių – paslaugos gavėjo turimo (arba neturimo) neįgalumo laipsnio, jo gaunamos pensijos dydžio, nuo to, ar žmogus gyvena vienas ir kt. veiksnių.
„Asmeniui (šeimai), kurio mėnesio pajamos (vidutinės šeimos pajamos, tenkančios vienam šeimos nariui per mėnesį) mažesnės kaip 2,5 Valstybės remiamų pajamų (VRP) dydžio, pagalba į namus teikiama nemokamai“, – rašoma savivaldybės atsakyme.
INFORMACIJA
Jeigu asmuo gauna individualios pagalbos teikimo išlaidų kompensaciją, į jo pajamas įskaitoma tik ši individualios pagalbos teikimo išlaidų kompensacija:
Jeigu asmuo negauna individualios pagalbos teikimo išlaidų kompensacijos, mokėjimo už pagalbos į namus paslaugą dydis asmeniui neturi viršyti 20 proc. jo pajamų. Mokėjimo už pagalbą į namus dydis asmeniui (šeimai) nustatomas atsižvelgiant į asmens (šeimos) pajamas:
Mokėjimo už dienos socialinę globą asmens namuose dydis – jeigu suaugęs asmuo su negalia ar vaikas su negalia gauna individualios pagalbos teikimo išlaidų kompensaciją, į jo pajamas įskaitoma tik ši individualios pagalbos teikimo išlaidų kompensacija:
Jeigu suaugęs asmuo su negalia ar vaikas su negalia negauna individualios pagalbos teikimo išlaidų kompensacijos, mokėjimo už dienos socialinę globą asmens namuose dydis asmeniui neturi viršyti 20 proc. jo pajamų. Asmens, kurio mėnesio pajamos yra:
Straipsnis parengtas įgyvendinant Medijų rėmimo fondo remiamą projektą „Dienos aktualija“
O tai gal priklausytų oficialiu laišku oficialiai organizacijai KMSPC informuoti senjorą apie pasikeitimus, tuomet gal bendrom jėgom su visais kaimynais ir suprastų visas pasiketimų „subtilybes”, ypač skaičių: 22>>44>>17?>>0… Nors, esu jauna ir nieko nesupratau!